e
sv

Casio’nun 39 Yıl Önce Ürettiği Dokunmatik Ekranlı Kol Saati: AT-552 Janus

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Satış ekranlı saatlerde oldukça yüksek fiyatlara satılıyor. Çoğu insan bu duruma yaklaştığında bir anda ortaya çıktığını düşünüyor. Peki size Casio’nun masaüstü ekranına sahip ilk kol saatini 1984’te sattığını söylesek?

Akıllı saatlere masaüstü ekranın gelmesine daha birkaç yıl önce ilk kez göründüğünü düşünürüz. cep telefonu ekranlı akıllı telefonların 2000’li yıllarda yavaş yavaş tanıtılmaya ve piyasaya sürülmeye başlanmasıyla tabi ki bu bilginin kulağa oldukça doğru geliyor. Peki dokunmatik ekranlı saatler gerçekten de 21. yüzyıla mı ait?

1946’da üretilen Casio’nun piyasaya sürdüğü ilk ürün bir yüzüktü oldu. Bu yüzük insanların sigara gibi tutmasını kolaylaştırmak için kullanmaktı. Aynı zamanda verilen kişilerin ellerinin boş kalmasını sağlayan Casio’nun yüzüğü firmayı global bir marka haline getirdi.

Başarılı çıkışın ardından elektronik hesap makinelerinin başarıyı ön gören şirket, 1949 yılından itibaren bu konuya merak saldı, üzerinde Ar-Ge çalıştırmaları yaptı. 10 tuşa sahip tuş takımı ilk hesap makinesini, görüşlerinde olan 3 pencereli ekran yerine sadece tek ekran şeklinde piyasaya sürülen Casio, yeni bir devrim gerçekleştirmişti.

Yıl 1984’e geldiğinde Casio’ya sahip olduğu hesap makinesi tecrübesini yine o yıllara görünüme sahip olduğu kol saati deneyimiyle birleştirdi. Kol saati ve hesap makinesini aynı ürün üzerinde toplayan Casio, tahmin edilenden çok daha beklenmedik bir şey yaptı.

Casio 1984’te masaüstü ekranına sahip kol saatini piyasaya sürmüştü:

Saatin cam ekranının sahibi olduğu masaüstü özelliği hesap makinesini yapmak için kullanılıyordu. Saatin camına parmak ile çizmek genellikle ve işaretler saatin üst tarafında bulunan küçük dağınık ekranda beliriyor ve bu sayede işlemler de gerçekleştidu. Nitekim saat, bundan da daha fazlasına bakmak.

Casio AT-552 model masaüstü ekranlı saat, hesap makinesi işlevini görmenin yanında aynı zamanda kalori sayımı bile götürülüyor. Böylesine karmaşık bir şey yapabileceğimiz 1984 yılında kullanılmış ve başarıya ulaşmış olması gerçekten muazzamdı.

İLGİLİ HABER

Rolex Saat Fiyatları Neden Bu Kadar Yüksek?

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.