e
sv

Meta’nın Yeni VR Gözlüğü Meta Quest Pro Tanıtıldı: İşte Fiyatı ve Tüm Özellikleri

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bugün yapılan Meta Connect 2022 işletmesinde şirketin en yeni VR Gözlüğü olan Meta Quest Pro tanıtıldı.

Geçen haftalarda kanlı canlı bir şekilde ortaya Çıkan Meta Quest Pro, Meta’nın VR teknolojisinde ne kadar ilerlediğini gözlemlemişti.

bugün yapılan Meta Connect 2022 performansında beklenen o an geldi ve Meta Quest Pro tanıtıldı. Gelin hep birlikte tanıtılan yeni VR Görünümün özelliklerini yakından inceleyelim.

Daha gerçekçi ve net görüntüler

Meta Quest Pro, daha önceki örneklerde da ortaya çıktığı gibi yeni “pankek” lenslerle gelecek. Bu lensler çok daha net ve keskin bir görüntü sunarken lenslerin görünümü ekranlar ise 1800×1920 kilolu ve 90Hz yenileme hızına sahip olacak. Bu sayede VR dünyasını daha önce hiç olmadığı kadar net görebileceğiz. Gözlüğün önünde bulunan kameraların ve sensörlerin yakın zamanında tanıtılacak AR yani artırılmış gerçeklik uygulamaları ile doğrudan uyumlu olacak da belirtildi. Gözlüğün ön kısmındaki kameralara ek olarak Gözlükün alt kısımlarında da 2 adet kamera bulunuyor. Bu kameraların tek işlevi ise sizin yüz hareketlerinizi algılayıp bu hareketlerinizi avatarlarınızı yansıtmak. Quest Pro’nun koruyucularının ayrıca Gözlemin iç bölümleriyle yerleştirilebilen bir “ışık engelleyici” de çıkıyor. Bu aparatı gözlüğe taktığınızda dışarıdan gelen ışık tamamen kesiliyor ve bu sayede VR çeşitlerini tamamen adapte edebiliyorsunuz.

Tanıtımda Quest Pro’nun 12 GB RAM’i, 256 GB depolama ve Qualcomm’un yeni XR2 sanal gerçeklik işlemcisi ile geleceği de belirtildi. Kablolu gözlüklere kıyasla “sıradan” kalan bu özelliklerin kablosuz bir VR Gözlüğüne göre oldukça sıradışı olduğuna dikkat edilmesi gerekiyor. Ayrıca Meta’nın yeni VR Gözlük, Quest 2’den %40 daha ince ve çok daha hafif olacak. Gözlenmeye takılabilir tüm aksesuarların da Quest Pro’ya ekstradan 175 gram ağırlık ekleyeceği belirtildi.

Yeni kontrolcüler çok daha “yetenekli”

Tanıtımda bir sonraki nokta ise yeni Quest Pro’nun geliştirilmiş kontrolcüleri oldu. Bu kontrolcüler Quest Pro’dan tamamen bağımsız olarak sensörler sayesinde 360 derece hareket ve tüm el hareketlerinizi algılayabilecek. Ek olarak kontrolcülerin alt kısımları takılacak eklentiler sayesinde sadece kontrolcüleri kullanarak VR dünyasında 3 boyutlu tasarım ve yazı yazma gibi işleri selamlayabileceksiniz.

Ayrıca bir önceki nesil kontrolcülerdeki pek çok sorunu bu sürümde düzeltmeye de dikkat edilmelidir. Özellikle Quest 2 kullanıcıları, kontrolcülerin dahili bir bataryaya sahip indirme nedeniyle sürekli olarak pil almak zorunda kalmalarını belirtmişti. Quest Pro ile gelen kontrolcülerde ise bu sorun kontrolcülere dahili bir batarya eklenerek çözülmüş. Yine aynı şekilde Quest 2’nin kontrolcülerini elinde bulunduran ve parmak hareketlerinizi algılayan halkalar pek çok kullanıcı sürekli yeni kontrolcü almasına neden olmuştur. Yapısı nedeniyle VR dünyasındayken kontrolcüyü duvara çarpmanız halinde kolayca paramparça olan bu halkaların yeri kumandanın gizli üzerinemiş 3 adet kamera yer alıyor.

Bu kameralar parmaklarınızın ve parmaklarınızın hareketlerini takip edecek çok daha fazlasını yapacak. Kullanılan yapay zeka sayesinde bu kontrolcüler Kolunuzun ve bacaklarınızın şekli tahmini olacak ve bu sayede dünyada ilk kez bir VR dünyası vücudunuzun tamamını görebileceksiniz.

Ayrıca kontrolcülerde kullanılan yeni TruHaptic saldırı motorlarının kullanıcıları dokundukları her yüzey hissini kaybedecek da belirtildi.

İLGİLİ HABER

Meta’nın Sanal Gerçeklik Etkinliğinde Öne Çıkan Tüm Duyurular

Ortaya çıkan bilgilere göre Meta’nın yeni teknoloji harikası VR Gözlük Meta Quest Pro, 1.499 dolar (vergiler hariç 27.856 TL) fiyat etiketiyle 25 Ekim’de satışa çıkacak. Quest Pro’nun patronu resmi olarak satılıp satılmayacağı henüz belli değil.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.