e
sv

Oyunda Öldüğünüzde Gerçek Hayatta da Öleceğiniz Sanal Gerçeklik Gözlüğü Geliştirildi (Şaka Değil)

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Oculus’un koruyucusu Palmer Luckey, yaşadıklarınızda gerçek hayatta kalma da öleceğiniz bir sanal gerçeklik gözlüğü geliştirdiklerini açıladı. Üstelik Palmer, bu başarı(!) gayet sakin bir dille anlattı.

Gerçek dünya ile sanal dünyayı bir araya getirmeyi öngören metaverse teknolojisi, günümüzde halen çok uzak bir teknoloji olarak görülüyor. Ancak bu mekânın temellerini oluşturacak sanal gerçeklik teknolojileri her geçen gün popülerleşiyor ve gelişiyor.

Sanal/artırılmış gerçeklik cihazlarının günümüzdeki en büyük eksiği sanal çıkışı onun fiziksel olarak hissettirememesi bugün oldukça çarpıcı bir açıklama geldi. Meta’nın sahibi olduğu sanal gerçeklik ekipmanları üreticisi Oculus’un koruyucususanal alemde öldünüzde gerçek dünyada da öleceğiniz bir gözlük geliştirdiğini açıkladı.

Oyunda öldünüzde gerçek hayatta kalmanızı öldürecek sanal gerçeklik İzleme:

sanal gerçeklik Gözlük

Oculus avcısı Palmer Luckey, geçtiğimiz gün paylaştığı blog yazısında “ofis yapısından bir parça” olarak nitelendirdiği gözlüğünü duyurdu. Gözlük, gerçekten de bir insanı öldürmeyi sağlayacak donanımlara yer veriyor…

“Genellikle farklı bir proje için konuşma patlayıcı yüklü modüllerinden üçünü cihazları ve bunları sınırlamaları belirli bir frekansta kırmızı yanıp söndüğünü algılayabilen dar bantlı bir fotosensöre bağlayarak geliştirici oyun alanını çok kolaylaştırdım. Uygun bir oyun sonu ekranı görüntülendiğinde, patlayıcılar ateşlenir ve beyinlerini anında yok eder.”

Projesini sakin sakin anlatımı böyle devam ediyor:

“Gerçek insanları sanal avatarınıza bağlama fikri beni her zaman büyüledi – riskleri anında maksimum seviyeye çıkarıyorsunuz ve insanları sanal dünya ve içlerinde oyuncularla nasıl içerik girdiklerini temelde yeniden düşünerek zorluyorsunuz. Güçlendirilmiş grafikler, bir oyunu daha gerçek görebilir, ancak yalnızca ciddi sonuçların tehditleri, bir oyunun boyutu ve oyundaki diğer genel gerçek hissettirebilir.

Ölme ihtimali yetmedi mi, adam bir de bu ihtimali hiçbir şekilde ortadan kaldıramayacağınız bir önlem için çalışıyor:

“Bu tabii ki mükemmel bir sistem değil. Sinir Dişlisi gibi kulaklığı kullanma veya yok kullanmamayı kılacak bir karşı mekanizma için planlarım var.”

Eh, cihazı yanlışlıkla öldürme olasılığına sahip olduklarında zaten ki. Bu yüzden de cihazı denememiş:

“Yanlış zamanında meydana gelen ve kullanıcıyı öldürebilecek çok çeşitli arızalar vardır. Bu yüzden onu gerçekten kendimi kullanmak için cesaretimi toplayamadım ve ayrıca SAO’da (Sword Art Online) olduğu gibi, son tetiklemenin gerçekten sonlandırma koşullarının olup olmadığı kolayca denetlenen yüksek zekalı bir ajana bağlı olması deneysel ikna oldu.”

Elbette abimizin geliştirdiği bu cihaz piyasaya sunulmasını bekleyemeyiz. Ancak ulaşabilecekleri ki cihazı bir şekilde test etmeye de kalkmazlar.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.