e
sv

Anne Sütü ile Beslenmenin Kritik Etkisini Gösteren Araştırma: Astımdan Alerjilere Pek Çok Hastalığı Etkiliyor

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bebeklerin özellikle ilk 90 gün yalnızca anne bakımları ile beslenmesinin önemi üzerine yürütülmesi bu geçene göre bebeklik döneminde yaşanan pek çok hastalık ile anne bakımı ile beslenme arasında kritik bir bağlantı var.

Anne sütü ile beslenmenin bebeklerin gelişiminin üzerindeki etkiler Hastanelerde konuşulan ve araştırılan konuşmalardan biri. Yeni bir araştırma ise gelişimden bebek hastalıkları üzerine odaklanıyor.

İrlanda’da yürütme ve 90 gün boyunca yalnızca anne sütü ile yönetilen ve anne sütü ile beslenmemiş bebeklerin incelendiği araştırma, yatış sürelerinden Her türlü enfeksiyon pek çok işletme anne sütü ile beslenme ile bağlantılı olduğunu gösteriyor.

Anne bebekleri ile beslenen bebeklerde yatak oranı daha düşük; astım, egzama, soğuk şarkılar, kavgalar gibi sağlık sorunları çok daha az görülüyor

11.000’den fazla bebekten oluşan temsili bir örnekin ”Growing Up in Ireland (GUI)” anketinin ilk dalgasından alınan verilerin incelendiği ve karşılaştırıldığı laboratuvar göre en az 90 gün boyunca anne sütü ile beslenen bebekler, mama ile beslenen bebeklere kıyasla çok daha az hasta oluyor. Bu bebeklerde tutuklu yatan ve tutuklular gece miktarı oldukça az.

Ayrıca bebeklerde ve çocuklukta aslam astım gibi solunum yolu hastalıkları, hamileler, bulaşıcı hastalıklardan kaynaklı ve egzama gibi cilt hastalıkları da anne bölümleri ile bağlantılı görünüyor. Çalışma, anne gardiyanı ile besleyen bebeklerde bu çocukların görülmediklerinden da mama ile yönetilen bebeklere kıyasla oldukça düşük olduğunu ortaya koyuyor.

İLGİLİ HABER

Bebeklerin Beyin Gelişiminde Paranın Neredeyse Anne Sütü Kadar Önemli Olduğu Kanıtlandı: Tamam da Neden?

Anne hatları ile besleme bebek ve çocuk hastalıkları ile ölümleri üzerinde de etkili. Bu çocukları sağlıklı bir bebeklik ve bebeklik için pek çok araştırma ısrarla en az 90 gün sadece anne sütü ile beslenmeyi öneriyor.

İLGİLİ HABER

Anne Karnında Taşlaşmış Olan Gerçek Bir Bebeğe Bakıyorsunuz! Peki Bu Korkunç Vaka Nasıl Ortaya Çıkıyor?

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.