e
sv

Astronomlar 100 Yıllık Gizemi Nihayet Çözdü: Kelebek Nebulası’nın Neden Bu Şekilde?

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Astronomlar ve araştırmacılar, gizemi 100 yıl süren Kelebek Nebulası’nın gizemini nihayet çözdü.

İnsanlık tepesinden gökyüzüne bakarak yıldızların yaşadıklarını merak ediyor. Astronomlarsa dur durak bilmeden sürekli olarak uzayı yönetmek için operasyon yapıyor. Ancak astronomların bile neredeyse 100 yıldır aklını kurcalayan bir gök cismi var, Kelebek Bulutsusu.

Ancak astronomik yıllar süren araştırmalar sonunda nihayet Kelebek Nebulası’nın gizemini çözdü.

Bir gün Güneş’imiz de Kelebek Nebulası’na dönüşecek

İsmini kelebeğe benzemesinden alan ve asıl adı NGC 6302 olan bu uzay harikası gök cismi, yaklaşık 100 yıldır onu gözlemleyen astronomların kümelerini karıştırıyordu. Normal bir Nebula’ya kıyasla çok farklı bir yapıya sahip olan NGC 6302, uzun yıllar üzerine araştırma yapılan gök cisimlerinden biri. Astronomlar ve araştırmacılar bu gök cisminin nasıl oluştuğunu araştırırken sonunda ortaya çıkan bazı açıklamalar Kelebek Nebulası’nın 100 yıllık gizemine ışık tuttu.

Nebula’yı genel uzmanlar 2009 yılından beri ağırlıklı olarak binlerce fotoğrafın ve taramaların ardından NGC 6302’nin tamamen gaz ve tozdan oluşmadığını ortaya çıkardı. Nebula’nın merkezinde patlamış olan bir beyaz cüce yıldızının patlama kuvvetipatlamada ortaya çıkan bazı sonuçlar tahmin olarak 800 km/s hızla uzayda sürüklediğini, belirli bir zamana kadar sadece 80 km/s hızla uzaya yayıldığını ortaya koydu. Parçalanan gök cisminin parçalarının birbirine çarpması ve uzayda sağa sola uçuşunun ardındansa gördüğü bu yarı asimetrik şekil ortaya çıkıyor.

Yani aslında bu muazzam görünen gök cisminin şekli, tamamen cüce yıldızının patlama şekli ve yoğunluğuyla ilişkisi. Ayrıca uzmanlar tarafından yapılan hesaplamalara göre patlayan cüce yıldızın hacminin ve kütlesinin Güneş ile neredeyse aynı ortaya çıkardı.

İLGİLİ HABER

Bu Daha Başlangıç! James Webb Uzay Teleskobu, İlk Kez Güneş Sistemi Dışında Gezegen Keşfetti

Yani yaşadığınız yerde Güneş’imizin enerjisi bitip patladığında o da bir Kelebek Nebulası’na dönüşebilir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.