e
sv

Ay’a Dönüşün İlk Adımı Tamamlandı: Orion, Ay’ın Etrafında “Bi’ Tur Atıp” Dünya’ya Başarıyla Geri Döndü [Video]

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

NASA’nın Ay’a yeniden insan kullanımı Artemis uçakları kapsamında, 1 ay önce uzaya yönelik Orion isimli uzay aracı, gezegenimize döndü. İniş başarılı bir şekilde gerçekleşti ve Orion, tek parça halinde teslim alındı.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA), insanlığı yeniden Ay’a götürme planları içinde uzaya kullanımı avcı adlı aracı, başarılı bir şekilde gezegenimize döndü. Toplamda 2 milyon 253 bin 081 kilometre mesafe kat eden uzay aracı,planlandığı gibi Meksika açıklarında bulunan Guadalupe isimli adanın yakınlarına iniş yaptı.

16 Kasım 2022’de fırlatılan ve bu fırlatma sonrası 26 gün boyunca uzayda kalan Orion, atmosfere yaklaşık olarak 40.000 km/s hızla giriş yaptı. Bu yüksek hız, atmosfer ile birleştiğinde devasa bir yüzey ortaya çıkardı. Öyle ki Orion’un dış kapsülündeki sıcaklık, zaman zaman 3.000 Santigrat Bekletme kadar ulaşmıştı.

NASA’nın ısı kalkanı, bilgisayarlı bir şekilde çalıştı!

NASA avcısı

NASA, Ay’a gidecek insanların güvenli bir şekilde dönüş yapabilmeleri için Orion’da özel teknolojiler kullandı. Düşünme en önemli mesele, uzay aracının ısısından kaynaklı olarak parçalanmamasıydı. Böylesi bir durumda Ay’a gidecek astronotların hayatları tehlikeye düşecekti. Başarıyla inişle iniş, Orion’da kullanılan ısı kalkanının başarılı olduğunu gözetlemenin önüne sermiş oldu. Ancak yine de NASA mühendislerinin yapacakları inceleme çalışmaları beklemek gerekiyor.

orion

Orion’da toplu 11 adet para bulunuyordu. Bu hayatta kalmalar, inişin belirli yolları aktif olarak ortamlar. resimler Orion’da herhangi bir parçalanma olmadı. NASA, 26 robot uzayda bulunan uzay aracını sağlıklı bir şekilde teslim aldı.

İLGİLİ HABER

Düz Dünyacıları Böyle Alalım: Artemis I ile Fırlatılan Orion Uzay Aracının Gözünden Dünya Görüntüleri [Video]

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan isim üst düzey yetkililerinden Vanessa Wyche oldu. “Bu görev, bizim için büyük bir başarı.” diyen Wyche, bundan sonraki süreçte devam edecek ve Orion’un insanın taşınmasını sağlayacaklarını söyledi. Ay’a insan gönderecek

Orion’un iniş anlarını aşağıdan izleyin:

İLGİLİ HABER

NASA, Ay’a Gönderilen Orion Aracına Astronotları Coşturacak ‘Parti Modu’ da Ekledi: İçi Adeta Diskoya Dönüşüyor [Video]

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.