e
sv

”Bir Alfa Erkek Sosyal Statüsünü Kaybederse Ne Olur?” Sorusuna Cevap Veren Araştırmanın Dikkat Çekici Sonuçları

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Statü kaybının sonuçlarını araştıran yeni bir çalışmaya göre alfa kursları yenilgi ve statü ile ciddi zorluklar var.

Sosyal hayvanların aleminde kritik görevlerine sahip bir konu başlığı. Liderlik, statü sayesinde elde edilen ayrıcalıklar ve ‘alfa olma’, liderlik etme güdüsüfarelerden insanlara pek çok türde mevcut.

Kişilerde harcama statüsünün gözlemlerini araştıran bir çalışma ise ‘alfa yapılandırmaları’ yaşadığı durumun ciddi etkileri olduğunu gösteriyor.

Fareler üzerinde sürdürülen koruma belirtilerinden biri ortaya çıkıyor;

Fareler, doğal yaşamlarında bir hücre içinde yaşıyorlar. Tabii ki bu durum laboratuvarlarında yaşayan fareler için de geçerli. Grubun alfa erkekleri dişi fareler, yiyecek, hatta tuvaletlerini yapacakları yer konusunda bile daha fazla hakka sahipler. Güçlü olanın doğal olarak alfa olduğu bu gruplarda zayıf halkalar ise alfalar karşısında bir nevi boyun iseler.

Araştırma ekibinin yaptığı şey ise zayıfları kayırarak bir adım öteden geçmelerini ve alfaları yeneceklerini verecek bazı kontrollü ortamlar oluşturma oldu.

Bir tüpte alfa fare ile ‘sıradan bie fareyi’ burun buruna getirme çıkışı kapatarak yalnızca alfa farenin olduğu yönlerden çıkabilecekleri bir düzenek kurdular. Böylece farelerin dar tüpten çıkabilmesi için alfanın geri gitmesi ve sıradan fareye yol vermesi gerekiyordu. Başlangıçta dirense de alfa fare dört gün boyunca onar kez yapılan bu deneme sonunda diğer fareye gönüllü olarak yer vermeye başladı.

İLGİLİ HABER

Çok Daha Sağlıklı Bir Psikoloji İçin Yapmayı Alışkanlık Haline Getirmeniz Gereken 10 Madde

‘Güçlü’ pozisyonuna geçen ücret yeni alfa sonrasında eski alfa ücreti ise tüm özelliklerini kaybetmiş oldu. Kısa süre içinde ise eski alfada depresyon belirtileri başladı. Statü kaybedenler aynı zamanda yürütülen farklı deneylerde de ‘daha çabuk pes etmeye’ sarılmak.

Sonuçları elde etmek için farelerde nöral hareketler koruyucular, ölümlerde da bulunan ve beyinde ‘hayal servis merkezi’ olarak anılan lateral habenula bölgesinde kaybı durumu sonrasında büyük bir hareketlilik olduğunu tespit etti. İlaç tedavisi ile depresyon belirtileri dururken fareler alfalıklarını da geri aldı

İLGİLİ HABER

2023’ü de Mutluluğun Peşinde Koşarak Geçirmek İstemiyorsanız Psikolojideki Bu Teorilere İyi Bakın!

:
https://www.science.org/content/article/When-alpha-mice-are-trounced-weaklings-they-spiral-depression

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.