e
sv

Çoğu Hayvan Doğar Doğmaz Koşabiliyorken İnsan Yavruları Neden Bu Kadar Aciz Bir Şekilde Doğuyor?

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hamilelik süresinin 9 ay olması ve bebeklerin bakıma muhtaç olarak dünyaya gelmeleri “obstetrik ikilem” yani büyük beyin ile dar doğum kanalları arasındaki çatışma ile açıklanmaktadır.

Atlar doğumdan kısa bir süre sonra yürüyebilir, birkaç haftalık yavru kediler anneleri yiyecek ararken yalnız kalabilir, bebekler ise uzun yıllar yaşayabilir. bakıma ihtiyaç bir durumdadır.

Doğumun 9 aydan sonra gerçekleşmesi ve yeni doğan insan beyninin diğer primat türlerine göre nispeten daha az gelişmiş olması bugüne kadar bazı sorunlara yol açmıştır. evrimsel süreçlere temeli atıldı. Ancak yapılan bir araştırma bunun tersini öne süren sonuçlar ortaya koydu. Yıllardır süregelen hipotezin bir gecede çürütüleceğini mi düşünüyorsunuz?

Dört ayaktan iki ayağa evrim sürecimiz

evrim

Atalarımızın iskeletleri milyonlarca yıl içinde dört ayak üzerinde yürüyen ve daha küçük kafaya sahip bir canlıdan evrimleşti. İki ayaklı dik pozisyona geçmek, Geniş bir başlığı destekler aynı zamanda anlamına da gelir. Aslında iki ayak üzerinde yürümenin dezavantajlarından biri de bu. Diğer olumsuz etkiler arasında görüş açısı genişledikçe sırt ve boyun ağrısı sayılabilir.

Kadınlar en büyük dezavantajını büyük bir kafayı destekleyen iskeletle yaşadılar. Dik duruş, daha fazlası dar kalçalar Bu şu anlama geliyordu. Bu doğum kanalını daraltan önemli bir fiziksel özellikti. Kafatası ve beyni daha küçük olduğu için erken doğum yapan kadınlar hayatta kaldı. Bir yandan bu aslında Doğal seçilim yarattı. Hayati sistemleri henüz tam olarak gelişmemiş kişiler, erken doğan insanlar haline geldi.

Eğer evrim olmasaydı ve insanlar nörolojik olarak şempanzeler gibi doğmuş olsaydı, hamilelik süresi en az iki kat daha uzun olurdu. Bu hamilelik süreci 18 ila 21 ay Bu, çıkarıcı bir süreç olacaktır.

Bebeklerin beyni doğum kanalına girecek kadar gelişmiştir.

doğum ikilemi

Kadınların leğen kemiğinin büyük olması onların yürümesini engelleyebilir. Yaygın inanışa göre bebeklerin beyni ancak doğum kanalına sığacak kadar büyür. Bu yüzden 18 ay değil 9 ayda doğum yer alır.

Bebekler doğduklarında beyinleri yetişkin beyninin %30’undan daha azdır. Bu sayede dar kanaldan geçebilirler. Bakıma ihtiyaç duyma nedenlerinden biri olan bu durum, anne karnından çıktıktan sonra normale dönmeye başlar. Beyin gelişimi doğumdan sonra da devam eder ve Bir yılın sonunda ortalama iki katına çıkacak.

Bir çalışma bu güne kadar gelen bu sürece meydan okuyabilir.

maymun doğumu

Rhode Island Üniversitesi’nden Holly M. Dunsworth ve meslektaşları “obstetrik ikilem” hipotezini test ederek olaya bambaşka bir bakış açısı getirdi. Hipoteze göre kadın leğen kemiğinin erkeğe göre daha geniş olması yürüme, koşma gibi aktivitelerin yapılmasını zorlaştırıyor. erkeklerden daha fazla enerji bunu gerektirir. Araştırma makalelerinde daha geniş bir pelvisin böyle bir duruma neden olmadığını belirtmişlerdir.

maymun doğumu

Dunsworth ayrıca insan beyninin şempanze düzeyine ulaşması durumunda (insan beyninin yetişkin boyutunun %40’ı) leğen kemiği boyutunun yalnızca arttığını belirtti. 3 cm’ye kadar genişleme Bunun gerekli olduğunu da belirtti. Bu aslında günümüz kadınlarının normal pelvik aralığı dahilinde kabul edilmektedir. Belirtildiği gibi kadınların daha fazla enerji harcaması gerektiği hipotezini de çürütüyor.

Bebekler, anneleri metabolik kapasitelerine ulaştığında doğarlar.

Dunsworth ve meslektaşları ayrıca bebeklerin neden dokuz ayda doğduğunu başka bir açıdan da yanıtladılar. Dunsworth, kadınların metabolik kapasitesi Bir kapasite olduğunu ve bu kapasite dolduğunda bebeklerin doğduğunu söyledi.

Kadınların hamileliğin ilk altı ayında normal süreçlerinin devam edebilmesi için iki kat enerji Enerji harcarlar ve bebek büyüdükçe bu enerji artar. Maksimum metabolizma hızının 2 ila 2,5 kat arasında olması, kadınların dokuz ay sonra enerjiyi dönüştüremeyeceği anlamına geliyor.

Uzun yıllardan beri var olan obstetrik ikilemin tam tersini iddia eden bu araştırma, hipotezin tamamını ortadan kaldıramasa da araştırmacılar yine de bu argümanların bir süre sonra geçerli olacağını düşünüyor.

ALAKALI HABERLER

Karnın Çok Az Büyüdüğü Gebelikte Bebekler Sıkışmış Hissedebilirler mi?

ALAKALI HABERLER

Gelecekte Hamilelik Diye Bir Şey Olmayacağının İlk İpuçlarını Veren Teknoloji: Yapay Rahim

ALAKALI HABERLER

Çoğumuzun Farkında Olmadığı Ama Her Sağlıklı Bebeğin Sahip Olduğu Süper Süper Güçler

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.