e
sv

Dalıp Gittiğimizde Neden Gözlerimiz Tek Bir Yere Odaklanıyor ve Hiç Göz Kırpmıyoruz?

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hepimiz yer ve zaman fark etmeksizin hayal kuruyoruz ya da bazen derin düşüncelere dalıyoruz. Peki bu hayallere dalıp giderken neden tek bir yere odaklanıyoruz ve gözde refleksimiz azalıyor?

Gözlerimizi bir yere dikmiş ve çevremizden gelen mesajlara kayıtsız kaldığımız sırada yerimiz dış dünyada değil, iç dünyamızda oluyor.

Bunu yaparken neden sabit bir bölge bakakalıyoruz ve göz kırpmıyoruz?

Başlıca neden beyin işleyişindeki değişikliklerden alınan veriler.

Hayal edin veya dalgınlaştığı yerlerin başında beynin görsel korteksinin daha az aktif olduğu beyin tarama çalışmalarında tespit edilmiş bir durum.

Görsel korteks, görsel kayıt görüntüsü beyin bölgesi ve gözlerimiz ile karşılaştırarak çalışıyor. Dalgınlık halindeyken görsel korteks daha az aktifken, gözlerin hareket ve sapma oranında ciddi azalma görülür.

“Nereye daldın gittin öyle mi?!” Eve götürmemize sebep olan şey nedir?

Gözler herhangi bir noktadan bakarken, o noktadan öz odaklar ve fotoğrafları netleştirir kameralardaki netlik ayarı gibi.

Beyin, dalgınlık sırasında da aynı eylemi gerçekleştirmek ister. Yani gözlerin zihninde canlanan görüntülere odaklanmanı ister. Fekat odaklanacak bir şey bulamadığı için sabit bir bölgeye doğru “boş boş” bakar.

İşte “boş” bir şekilde uzaklara bakışımız aslında sırada dış dünyadan kopup iç dünyamızda hayalimize odaklanmış oluyoruz. Gözlerimiz ne yapacağını bilemez ve dış dünyaya olan merkezini indirme. Bu dünyayı dış dünyaya yaymak bir şekilde farklıdır.

Odağımızı tekrar dış dünyaya aktarırken göz kırparız ve bu dalgınlığı ortadan kaldırırız.

Neden göz kırparak dalgınlığımızı sonlandırdığımız konu ise göz gerçekleştirme eyleminin koltuklar arasında dolaştığımız sırada Yaptığımız bir başka eylem olmasıyla bağlantılı. İnsanlarda bir düşünceden hareketle atlama sırasında göz yürütme eylemi gerçekleştirilmiş gözlemlenmiştir.

Dalıp gittiğinde göz parlama oranı da aynı şekilde azalıyor.

dalıp gitmek

Göze dokunmak, gözün nemlenmesi için iki dışı gerçekleşen bir eylemdir. Hayal kurma sırasında beyin; görsel, işitsel ve diğer duyusal bilgiler işleyerek, dış dünyadan kopuk başka bir dünya Yarattığı ve merkezini bu dünyayı çevirdiğinde göz oluşumu oranı ciddi bir şekilde azalır.

2010 yılında Psychological Science dergisinde yayınlanan bir şüpheyle, 15 yüksek lisans öğrencisinden bir kitap bir bölüm okumaları istendi. Deneyin amacı, insanların kitap okurken odaklarının kaybolduğu sırada gözlerinin tepkisini gözlemlemekti.

Bu gözlem sırasında insanların odaklanmış durumdayken çok daha az göz kırptığı gördük. Odaklarını kaybettikleri anlarda daha fazla göz kırpmışlardır.

İLGİLİ HABER

Rüya Görürken Neden Yumruk Atamayız, Bağıramayız veya Koşamayız?

İLGİLİ HABER

Neden Daha Net Görebilmek İçin Gözlerimizi Kısarız?

İLGİLİ HABER

Ayağa Kalkar Kalkmaz Gözlerimizin Kararının Sorumlusu Hipotansiyon Nedir?

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.