e
sv

Depremzede Çocukları Güvenli Şekilde Ailelerine Kavuşturan TÜBİTAK Teknolojisi: DerinGÖRÜ

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

6 Şubat sabahı Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 10 ilimizi sarsıcı yerinde deprem, tüm Türkiye’yi derin bir üzüntüyedu boğ. Bu üzücü felaketten etkilenen birçok refakatsız depremzede çocuk ise TÜBİTAK’ın DerinGÖRÜ sistemi ile ailelerine kavuşmaya başladı.

Depremden sonra ardı ardına kırılmayen kayıplar, kurtuluşlar, yardımlar kendi aralarında bazen derin bir üzüntü bazen de umut verici bir heyecana dönüştü.

Bu süreçte refakatsız depremzede çocuklar ise en büyük sorunlardan biri haline geldi. Çocukları aileleri ile buluşturmak için her türlü girişimde bulunulurken TÜBİTAK’ın DerinGÖRÜ sistemi harekete geçti. Bu sistem ile refakatsız depremzede çocuklar yüz tanıma sistemi sayesinde aileleri ile kavuşmaya başladı.

Refakatsiz depremzede çocuklar için çağrı merkezleri kuruldu.

deringörü

Depremden sonra birçok vatandaş, yakınları, ailesi ve çocukları ile iletişim kuramadı. Bunun yanı sıra yangından sağ çıkacağız, kendini ifade edemeyen küçükler ise bir önceki aileleri ile kavuşması için büyümeye atılmaya başlandı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, deprem sonrası refakatsiz durumda olan, Aile ile ayrı düşen, kimliği belirlenemeyen ülkeler ailelerini bulması ve kavuşması için bir çağrı merkezi kurdu. Bu yayın merkezi TÜBİTAK tarafından hizmet “DerinGÖRÜ” adlı yüz tanıma ve eşleştirme yazılımı refakatsız çocukların çıkışı sağlanmaya başlandı.

DerinGÖRÜ sistemi ile muhafaza edilen insanların kayıt altına alınırken hayvanların de kayıp muhafazası iletti.

tübitak

Bu sistem ile çocuklardan haber almayan yuvalar ya da yakınları çağrı merkezlerinin çıkışları ülkelerdeki tüm belgeler ve birer adet birikim çağrı kaldırma iletmeye başladı. Bu bilgi sisteminin büyük bir veri kaydını kaydetmesi kayıplar için büyük bir havuz oluşturma olanağı sağladı.

Aynı zamanda TÜBİTAK çalıştırma, sosyal medyadaki başvuru ve paylaşımlarısahada görevliler ise hastanedeki bilgiler sistemi yüklemeye devam edip bu grubu genişleterek avrupalıların ailelerine kavuşması için özveriyle çalışmaya devam etti.

DerinGÖRÜ yapısı yüz tanıma ve eşleştirme yazılımı kullanılarak refakatsız çocuk aileleri ile kavuşturuldu.

depremzede çocuklar

Bu bilgilerin bulunduğu, sistemdeki “yüz kayıt işlemi” ve “galeri” düzenlemelerinin eşleşmeler yapılmaya başlandı. Sisteme kayıtlı çocuklar ve ihbarı yapılan çocuklar arasında fotoğraf eşleştirmeleri Yapıcı kimlikleri belirlenmeye çalışıldı. Uyum gösteren depremzede çocuklar belirlendikten sonra hangi doğum günü olduğu tespit önlemleri ile sulamalar sağlar. Hastane personeli aileyle ilk iletişim sağladıktan sonra süreç, kimlik tespiti ve sosyal tespitler ile devam etti.

Tüm yapı yapımı güvenlik sağlandıktan sonra birbirinden ayrı uzanan yaklaşık 157 depremzede çocuk ve akrabalığa kavuşturuldu. Depremin maddi manevi yıkıcı eserlerine bir nebze de olsa ışık tutan bu sistem, herkesin içine biraz olsun su serpti.

İLGİLİ HABER

Çocuklarının Takip Etmesini Sağlayan Uygulama ‘Find My Kids’, Deprem Nedeniyle Türkiye’de Ücretsiz Oldu

İLGİLİ HABER

Kendinizin Yerine Koyup, Bir Kez Daha Düşünün! Enkaz Altından Çıkarılan Çocuk Görüntülerini Neden Paylaşmamalıyız?

İLGİLİ HABER

Aile Bakanlığından “Çocuklar Yardım Kuruluşlarıyla Teslim Ediliyor” İddiası Hakkında Açıklama

İLGİLİ HABER

UNICEF Türkiye, Depremzede Çocuklar İçin Bağış Kampanyası Başlattı

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.