e
sv

Doğmamış İkizinin Vücut Parçalarını İçinde Barındıran İnsanlar: Beyninde Kardeşini Taşıyan Bile Var!

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İkiz gebeliklerin anne karnında büyüme sırasında oluşumu nadir bir durum olan fetüs içinde fetüs, en kısa ifadeyle bir kardeşin diğer kardeşe ait kalıntının farklı organlara yerleşip gitmesi orada muhafazasi olarak muhafaza etmesi.

İnanması güç olan Fetus-in-fetu (FIF), tıpta “anomali” (normalin dışında, anormal olan) şeklinde ifade edilirken bu rahatsızlığı yaşamış dünya çapında 200 vaka bildirilmiş durumda.

Bu kimi sendrom zaman annenin hamileliği sırasında tespit edilebilirken, çoğu yenidoğanlarda ortaya çıkan ve yaklaşık 500.000 doğumda 1 oran görünüyor. Erişkinlerde ise, yenidoğanlara oranlar çok çok daha az rastlanan bir durum. Bu vakanın neden ve nasıl oluştuğuna daha ayrıntılı bir şekilde bakalım.

Aslında her şey döllenmiş yumurtanın ilk gebeliği devam ederken.

ultrason

Döllenme sırasında embriyoyu oluşturan hücre kümeleri normal bir türün hücrelerinde sağlıklı ikizler oluşurken, iki farklı embriyo yapısıysa, büyük olan yeterli miktarda plasenta kanını barındırıyor ve gelişmeye devam ederek normal bir fetüs durumunu sürdürüyor. Küçük olan ise elverişsiz rahim içi koşulları nedeniyle gelişemeyerek yaşamları boyunca ve o bölgede cansız bir şekilde kalıyor.

Bu semptomun nasıl ortaya çıktığına dair inceleme yapan araştırmacılar, iki ortak teoride birleşir.

fetüs

Bir görüşe göre fetüsün kalbi, beyni, gözbebekleri, çıkışları ya da farklı uzuvları içeren organları farklılaşırkenbir diğer durumda normal ikizler, simetrik şık yapı ikizler olarak deforme etmek onlar.

Meecker, 19. yüzyılda ilk olarak FIF’i, deforma ikizlerden oluşan bir fetüsün, sağlıklı eşinin karın sakinlerinde var olması şeklinde nadir bir durum olarak tanımladı.

bebek

Bu sendromu gösteren fetüsün muayene sırasında karnı şiş, aynı zamanda yumuşaktı ve karnındaki kitleler belirgin bir şekilde elenmişti. Kitle fetüs görünümünde, uzuv benzeri yapılara, anormal gövde ve çıkış gelişiminie görünümü.

Olguların yaklaşık %80’inde bu anormal durum, normal fetüsün vücutta karnın arka bölgesinde ortaya çıkıyor ancak göğüs, kasık ve kuyruk sokumu gibi vücudun diğer bölgeleri de görülebiliyor.

Çoğu zaman, fetüsün içinde sadece bir fetüs bulunur ama iki veya daha fazlasının bir arada bulunduğu vakalara da rastlanabilir.

ikiz

Tanı ve tedavi için ise fetüs içinde yeni bir fetüsün oluşmasına neden olan bu kitle, yeni doğan bebeklerin vücutlarına potansiyel olarak zarar görmeameliyatla çıkarılmalı ve incelenmelidir.

Fetüs içinde fetüs sendromu, zaman zaman hamileliğin erken dönemde tespit edilemeyebilir.

bebek

Gebelikler ortalama 38-40 hafta sürerken, bir annenin gebeliğin 25. haftasında bir kitle tespit edildi ve bu kitleler yürüyüşleri boyunca gösterildi. Ultrason ve MR ile tespit edilen bu kitlelerin büyümesi, oluşumların fetüs içinde fetüs vakasıyla sonuçlanacağı anlaşıldı.

Bazı görüntüler sağlık bir şekilde doğan bebeklerde, ileriki yıllarda karnında yine bir kitle olarak ikiz eşi tespit edilebilir.

Doğumdan sonra görülen örneklerde bu durum, 1 yaşın gelmesi meydana gelirkenvar olan kitle büyüyerek çevreleyen dokulara baskı yapar ve bu baskının yarattığı tatminler sonunda kendi kardeşinin içinde ait kalıntılarını ortaya çıkarır.

Okuma ve dinleme gibi farklı çıkarma sorunları yaşayan Hindistanlı bir kadında, doğumundan yıllar sonra beyninde kardeşine ait kalıntılar tespit edildi.

ikiz

Sahip olduğu kalıntılardan habersiz genç kadının bu sendromuna sahip olduğu anlaşılınca, alışılmışın dışında bir ameliyat tekniğiyle, 26 yıldır ona işkence eden ikiz kız kardeşine ait kitleler temizlendi.

Zaman zaman FIF ile başka şekillerle ve sebeplerle asla tümörleri birleştirmek mümkün.

Fetüs içinde fetüsün nedeni olan kitlelerin de bir tümör türü olan “teratom”un da saklama oldukça zor ve fetüsün oluşumuna sebep olan kitleler çoğunlukla teratom zannedilebilir.

Geçmiş bilim insanları, fetüsteki fetüsün anormal bir gelişimin ürünü olmaktan çok, oldukça gelişmiş bir teratomun sonucu olduğunu düşünüyorlardı.

fetüs

Teratomlar, yerleşim yerlerinde bulundukları bölgeye yabancı dokulardan oluşan saç, diş, kemik ve organ dokularını içerebilen ve bebeklerde en yaygın görülen kötü durum bir tümör.

Teratom genellikle yumurtalık, testis, karın zarı ve kuyruk sokumunda görülürken FIF, yetersiz kan sınırlamaları nedeniyle büyümeyi durdurabilen amniyotik kesede bulunur. Bunun yanında fetüs içinde fetüsün sebebiyet veren kistler, iyi barındırma ve göbek kordonunun yapısına benzer temiz bir kan kaynağına sahip.

İLGİLİ HABER

Anne Karnında Taşlaşmış Olan Gerçek Bir Bebeğe Bakıyorsunuz! Peki Bu Korkunç Vaka Nasıl Ortaya Çıkıyor?

İLGİLİ HABER

Karnın Çok Az Büyüdüğü hamileliklerde Bebekler Sıkışmış Hissine Kapılıyorlar Olacaklar mi?

İLGİLİ HABER

Anne Karnındaki Bebeğim Aylarca Tok ve Sağlıklı Tutan ‘Plasenta’ Nedir? İşte Plasenta Hakkında 11 Enteresan Bilgi

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.