e
sv

Dünya Eriyor: Antarktika’dan İki Yalova Büyüklüğünde Buz Parçası Koptu! [Video]

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Antarktika’da bulunan Brunt Buz Sahanlığı buzulu, büyük bir kopuşa ev sahipliği yaptı. 1.500 kilometrekareyi aşkın yüzölçümüne sahip buzul, ana karadan koptu ve eriyerek okyanusa karışması bekleniyor…

Küresel ısınmanın ısınmasının son dönemleri her yıl milyarlarca ton buzul eriyor. Artan sıcaklıklarla birlikte buzullarda kütleli buzul parçaları koparak okyanusa karışıyor.

Antarktika kıyısındaki Brunt Buz Sahanlığı buzulu, geçen günlerde neredeyse 2 Yalova büyüklüğündeki bir parçasından oldu. toplam 256 milyar tonluk buzul, ana parçasından koptu.

1.550 kilometrelik yüzölçümüne sahip buzulun kopma anları:

British Antarktika Araştırması tarafından sahibini göre buzul, 150 metre kalınlığa bakar. Kopan parçanın yüzölçümü ise 1.550 kilometrekare idi. Buzulun kopması, 22 Ocak’ta TSİ 22.00 – 23.00 arasında gerçekleşti.

Peki parça neden koptu?

antarktika

Brunt Ice Shelf’teki kopuşlar aslında uzun süredir devam ediyor. Son kopmanın yaşandığı bölge olan Uçurum-1, artık bir kırılıma noktasına dönüşmüş durumda ve on yılı aşkın sevgililerini küçültmeye devam ediyor. Yaşanan son kopuş, bölgede son yıllarda yaşandı en büyük ikinci kopuş olarak kayıtlara geçti.

İLGİLİ HABER

Bilim İnsanları, Dünyanın Çekirdeğinin 2009’da Yön Değiştirdiğini İddia Etti: Peki Bu Ne Demek?

:
https://www.bas.ac.uk/media-post/brunt-ice-shelf-in-antarktika-calves-giant-iceberg/

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.