e
sv

Gelecekte Plastik Yerine Mantarların Kullanılabileceğini Gösteren Araştırma

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bilim insanları, kav mantarı olarak da bilinen Fomes fomentarius’un sonunda plastiğin yerini alabileceğini düşünüyor. Eğer bu gerçekleşirse mantarlar, elektronik ürünler, araçlar, spor malzemeleri ve daha birçok yerde kullanılabilir.

Bilim insanları, geri dönüştürülmesi çok zor olması nedeniyle çevre için büyük tehditler gibi plastikleri ortadan kaldırmak için araştırmalarına hız kesmeden devam ediyor. Dün Sciences Advances üzerinden yayınlanan bir araştırma ise bu değerleri yerine oldukça ilginç bir şeyin geçebileceğini ortaya koyuyor: mantarlar.

Dünyada binlerce türü bulunan mantarlar, birçok ilginç özelliğe sahip olabiliyorlar. fotoğrafçıların incelediği Fomes fomentarius’un (Kav mantarı olarak da bilinenler) da elektronik, spor malzemeleri, araçlar ve daha birçok üründe kullanılan plastiğin yerini alabileceği ifade ediliyor.

Mantardan yapılmış kulaklıklar ve araçlar mı geliyor?

Bilim insanları, odak noktası olan bu Fomes fomentarius’un yumuşak ve süngerimsiden sert ve odunumsuya kadar çok farklı özelliklere sahip çeşitli ürünler üretmede kullanılabilir aktardı. Mantarın mimarisini inceleyerek onun sürdürülebilirlik hedeflerimizin bir parçası hâline erişimin yolunu açmayı umduklarını da eklerler.

Doğada bir ağaç gövdesinden fırlayan bir toynağında Göründüğü gibi bu mantar, insanlar tarafından ateş yapmak için zaten binlerce yıldır kullanılıyor. Ancak bilim insanları, türün her biri farklı bir yapıya sahip, benzersiz bir üç katmanla Sürümün hafif ve yüksek olması bir malzeme sınıfının oluşturulabileceğini söylüyor.

araştırmacılardan Pezhman Mohammadi’ye göre Fomes fomentarius’un darbeye dayanıklı parçaları üretmede olasılık çok sert bir dış kabuk var. Ayrıca deriyi taklit etme dokunduklarınızda güzel hissettiren bir yumuşak orta katman ve ahşaba benzeri son bir katman da bu türde mevcut. Ekip, her katman incelemesini ve potansiyel kullanım alanlarını anlamak için gelişmiş görüntüleme tekniklerini kullandı.

Tabii ki mantarların plastiğin yerini alması için hâlen çok zamana ihtiyaç var. Ayrıca, ekosisteme büyük zararlar verilebileceği gibi bu türlerin ormanlardan da pek doğru olmayacaktır. Uzmanların onu hakkında hâlen çok çalışması gerektiğini söylediğini de ekleyelim. Yine de bu tarz bir şey gerçek olduğunda biyolojik olarak parçalanabilir mantarlardan yapılan malzemeler, çevre için büyük katkılar sağlayabilme potansiyeline sahip.

İLGİLİ HABER

The Last of Us’taki Salgına Sebep Olan Mantar Aslında Gerçek: Peki Anlatıldığı Gibi İnsanları Etkileyebilir mi?

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.