e
sv

Gözden Kaçan Gerçek: Kahramanmaraş ve Gaziantep’te Aslında 2 Değil 3 Ana Deprem Olması

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Cenk Yaltırak’ın yakın zamanda yaptığı nefret uyandırıcı açıklamaların yanında, 6 Şubat 2023 depremleri kadının sözleri dikkat çekti.

Birkaç gün önce İTÜ Maden ve Jeoloji Mühendisliği öğretim üyeliği Prof. Dr. Cenk Yaltırak,Görünüşte bir röportajda İstanbul’da 1 yerine 4 tanrı fay hattı olduğunu ve 2026 yılında beklenen depremin beklenenden çok daha büyük olabileceğini belirtmişti.

Bu açıklamanın yanında Yaltırak, geçmiş deprem riskine karşı bel bağladığımız verileri güvenilir işletme da bahsetmişti. Bunlardan en çarpıcı olanları ise, yaşadıkların de 3 deprem yerine 2 depremin bildirilmiş olmasıydı.

İyi de herkes somut bölümleri devam ettirirken nasıl farklı sonuçlar ortaya çıkıyor?

deprem

Yaltırak’ın söylediğine göre Kahramanmaraş merkezli olan ve 7,7 kullanımda olduğu belirtilen ilk deprem, aslında iki depremin birleşiminden oluşur. Yani iki fayın aynı anda kırılmasıyla bu durum ortaya çıktı.

Daha buluşma gerçekleşti 7,6 tuvaletteki depremle birlikte aslında 3 deprem olduğu gerçeği ortaya çıkıyor. Aynı zamanda gerçekleşen depremleri fark edebilmek için, Yaltırak’ın dediğine göre son hassas derece biçimi yer hareketini ölçen cihazlara bakmamız gerekiyor.

Bunlara ek olarak Kandilli Rasathanesi de twitter üzerinden geçtiği hem 6 Şubat 2023 saat 04:17’de Kahramanmaraş merkezinde gerçekleşen 7,7 büyüklüğündeki depremin 3 farklı şok ile meydana geldiğinde ve depremin 80 saniyeden uzun sürdüğünü doğruladı. Ayrıca yapılandırılması “Deprem iki taraflı kırılarak (KD-GB) doğrultulu, güneyde tek bir parçanın, KD’ya doğru ise iki parçanın kırılması ile çıkarma Mw=7.7’lik bir deprem ile enerjisini boşaltmıştır. Kısaca ara zincir analizi bilimsel bir ifade olup, depremin Mw=7.7 olduğu gerçeğini değiştirmemektedir.“kullanıcı kullanan sistemler, hesaplamalarda bir hata olmadığını belirtti.

Benzer bir durum 1999 depreminde de görülmüş.

deprem

Yani Yaltırak’ın sözlerine göre 1999 yılındaki, ağırlığı Kandilli Rasathanesi tarafından 7,4, USGS tarafından 7,6 olarak tanımlanan depremde, birbirini takip eden veya iç içe geçmiş 3 deprem söz konusuydu.

İlki 6,9, diğeri 7,0, en sonuncusu ise 7,4’e gitmiş; ama ilk ikisi, 7,4’lük değerin gölgesinde kalmış. Bu da ABD Jeolojik Araştırma Kurumunun (USGS) neden daha yüksek bir değer elde ettiğini düşündürmektedir.

Peki nasıl oluyor bu durum?

Sismograf

Yaltırak’ın açıklamalarına göre 1999 depreminde çıkan 7,4 gövde, iki fayın aynı anda kırılmasıyla meydana geldi. Aynı durum Kahramanmaraş’taki ilk depremde de söz konusu. Zira 7,7 ölümde olduğu Kandilli Rasathanesi tarafından duyurulan deprem, derinliği bir değil, iki fayın süzülmesiyle 7,7 hamileliği ortaya çıkarmış.

İyi de bu neden önemli?

Bu etkiyi göreceğimiz depremler -ki şu anda Kahramanmaraş’ın ardından İstanbul gündemde- beklenenden çok daha fazla not daha büyük bir yıkıma sebep olabilir.

Bunun sebebiyse yine Yaltırak’ın açıklamalarında yatıyor. Yapımcının yaptığı düzenlemeleri göre ülkece bir yanlış tehlike haritasına bakıyoruz ve söz haritası konusunun daha fazla bulunduğuna göre Marmara depremi sırasında da birden fazla fay kırılacak.

Bu da hâlihazırda büyük bir yıkımın beklendiği Marmara depremi sırasında hem daha büyük bir şiddet yayınlanmasına sebep olacak hem de tutarsız tehlike haritası Nedeniyle, güvende olduğu sanılan birçok yapı büyük zarar görecek.

kaynak: Prof. Dr. Cenk Yaltırak, Cansu Çamlıbel/T24

Tutarsız deprem haritası ve beraberinde gelen tehlikeleri görmek için alttaki kapsamları inceler.

İLGİLİ HABER

Cenk Yaltırak’ın İddiasına Göre Marmara’da 1 Değil 4 Fay Hattı Var: Üstelik Hepsi Aynı Anda Kırılabilir!

Diğer günlük içeriklerimiz:

İLGİLİ HABER

Uzmanların Olası Depremlerle İlgili Uyarılarını “Korku Salmak” Olarak Görenler Haklı mı, Değil mi?

İLGİLİ HABER

Türkiye Uzay Ajansı Başkanının Yıllar Önce ‘Yapay Deprem Teorisi’ Anlattığı Videosu Ortaya Çıktı: Başkandan Açıklama Geldi

İLGİLİ HABER

Deprem Sonucunda Oluşan Enkazlardaki Gizli Tehlike: Asbest Maruz Kalmanın Ölümcül Sonuçları

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.