e
sv

Havadan Elektrik Üretmenin Yolu Bulundu (Evet, Havadan)

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Avusturalya’daki Monash Üniversitesinde bir grup insanı bilim, toprakta bulunan bakterinin sahip olduğu bir enzimi kullanarak havadan neredeyse sınırsız enerji üretmenin bir yolunu buldu. Huc adı verilen bu enzim sayesinde tüm dünyanın elektrik sorunu kalıcı olarak çözülebilir.

Uzun yıllar boyunca insanlığın elektrik ihtiyacını karşılamak için barajlar, hidroelektrik santralleri ve nükleer santraller gibi pek yöntem denendi. Ancak bu yöntemlerin oluşturduğu atıklar nedeniyle gezegenimizin hızla kirlendiği için bugün güneş ve rüzgar enerjisini kullanarak “temiz enerji” üretme çalışmalarına devam ediyor.

Avusturalyalı insanlar bilimysa uzun süren deneyler sonucu havadan elektrik üretiminin bir yolunu keşfetti. Evet, kontroller hava.

Sınırsız ve temiz enerji öncüsü olabilir

Doğa dergisinde yayınlanan bilimsel makale yer alan bilgilere göre Melbourne’daki Monash Üniversitesinden bir ekip, çalışmalarını yürütüyor her çeşidi toprakta bulunan sıradan bir bakteride bulunan bir enzimin, Termal tüketerek elektrik akımı ürettiğini keşfetti.

Yapılan araştırmalarda Huc adı verilen bu enzimin sadece bakteriye yetecek kadar elektrik üretebildiğini tespit eden araştırmacılar, yeterli miktar enzimle büyük şehirlere, hesabı hatta tüm dünyaya temiz enerji ile elektrik verebileceklerini belirtiyor.

Enzimin havadaki Kafes atomlarını tüketerek elektrik akımı ürettiğini bilim insanları, bu bakterinin sınıfının kendisinin daha az olduğu volkanik kraterler ve derin denizler gibi yerlerde de hayatta kalabildiğini belirtiyor.

Ayrıca enzim üzerinde yapılan deneylerde enzimin insanların tek nefeste tükettiği oksijenlerin %0.00005’i kadar Muhafızları tükettiğini belirtiyorlar. Yani milyarlarca Huc’un elektrik üretimi için gereken enerji miktarı Birkaç kişinin 1 odası 1 saatin tükettiği Ölçüye kadar.

Huc hakkında yapılan stabilite deneylerinde Huc enzimlerinin donduruculu dolaplarda günlerce hatta haftalarda depolanabildiği ve 80 derece ısıya kadar elektrik verme yeteneğini kaybetmeden “doğal batarya” görevini yerine getirebildiği belirtiliyor. Ayrıca bu enzimlerin laboratuvar ortamında zahmetsizce tutabildiği ve üretilen Huc’ların elektrik üretim yeteneklerinin korunduğu da açıklandı.

İLGİLİ HABER

Adını Nikola Tesla Kadar İyi Bilmeniz Gereken Bir Dahi: Elektrik Sihirbazı Steinmetz

Araştırma ekibinin başındaki isim olan Dr. Rhys Grinter, “Yeteri miktarda Huc üretimimizde temiz enerji üretimi için tek sınır gökyüzü olacakifadeleri kullandı.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.