e
sv

Japonya’nın Ay Yolculuğunda Öncü Olacak Olan Uzay Aracı, SpaceX ile Uzaya Fırlatıldı

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Japonya menşeili özel uzay şirketi ispace Inc., Space X roketi Falcon 9 ile birlikte ilk uzay aracı HAKUTO-R’yi Ay’a gönderdi. Ay’a yumuşak iniş yapacak araç, Birleşik Arap Emirlikleri’nin “Raşid” isimli uzay aracını AyA indirecek.

Japon uzay kuruluşu ispace Inc., birkaç gecikmenin ardından bugün Ay’a bir uzay aracı fırlattı. Bu fırlatılan uzay aracı, şirket ve Japonya için bir ilk, ayrıca birçok konuda da öncü olacak bir görevin temel ilkelerini yürütüyor.

ispace Inc’in Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait bir hareket aracı taşıyan HAKUTO-R isimli gönderi aracı, SpaceX Falcon 9 roketinin Fırlatılmasının 2 kere ertelenmesinin ardından bugün Florida, Cape Canaveral’dan bilgisayarlı bir şekilde uzaya fırlatıldı ve Tokyo’daki bir merkezden ispace Inc askerleri, fırlatılmayı mutluluk çığlıkları ve alkışlarla izlediler.

Peki bu iniş aracının fırlatılması neden bu kadar önemli?

Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Çin’in ulusal uzay ajansları, geçtiğimiz 50 yılda Dünya’nın en yakın komşusu ve uydusu olan Ay’a Yumuşak taşıma yapmayı başarmıştı ancak hiçbir özel şirket bunu daha önce gerçekleştirmemişti.

Bu fırlatışın başarılı bir şekilde inşa edilmesi ve uzay görevinin başlatılması, Japonya ve ABD arasındaki uzaya ilişkin ilişkiler açısından bir kilometre taşı olarak görülüyor. Zira bildikleri gibi Çin ve Rusya bu konuda ABD’ye karşı ciddi bir rakip olmaya başladı.

HAKUTO adı, Batı’nın aydaki adam tasvirinin aksine, Japon topraklarında ayda yaşayan beyaz tavşana sahip bulunuyor. gelecek yıl da Asya takviminde Tavşan Yılı. Dolayısıyla Japon halkı için manevi bir anlam da taşıyan bir uçuş gerçekleşmiş oldu. Almanya’da monte edilen Hakuto’nun gelmesi bekleniyor Nisan ayında Ay’a inmesi bekleniyor.

ispace Inc, Ay görevinin hükümet ve ticari yüklerin birçok teslimatından ilki umut ediyor. İspace aracı, Atlas Krateri’ne inmeden önce su birikintilerini aramak için küçük bir NASA uydusunu ay yörüngesine yerleştirmeyi amaçlıyor.

İlk defa bir Müslüman ülke Ay’a

İLGİLİ HABER

Hubble Uzay Teleskobu, Keşfedilmiş En Parlak Yıldız Patlamasının Fotoğrafını Paylaştı

Özel olarak finanse edilen ispace’in 2025’ten itibaren Ay’a yükleme amacı için NASA ile bir sözleşme var ve şirket, 2040’ın Boyutuna kadar kalıcı olarak personelli bir Ay kolonisi kurmayı hedefliyor. Siz ne yaşıyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.