e
sv

Kahramanmaraş Depreminin Şiddetini “500 Atom Bombasıyla” Kıyaslarken Yapılan Önemli Hata

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yıkıma maliyeti, küçük bir alandaki devasa enerji yayan atom bombalarıyla aynı enerjiyi geniş bir alana yayan depremleri aynı tartıya ortaya koymak pek de olmaz. Yine de soru işaretlerini giderelim.

görüşmei derinden sarsan Kahramanmaraş depremi, beraberinde büyük bir yıkım getirdi. Bunun ardından pek çok yerde depremin geleceğinin kavranabilmesi için benzetmeler gördük. Atom bombası ise bunların arasında en yaygın olanı oldu desek yanlış olmaz.

Baştan söylemek gerek; standart bir atom bombası oluşumu “deprem x atom bombası boyutundaydı” demek pek de yanına olmaz. Zira bir anda, Kahramanmaraş depreminin yaydığı enerjiden daha yüksek seviyede enerji yaymış olan bombalar görüldü. Spesifik olarak hizmet ne çalıştırma peki?

Sosyal medyada en çok karıştırılan konuşmanın biri:

deprem

Büyük gövde, patlama ortaya çıkan enerjinin yüzeydedeprem kaynaklı olanın ise yerin altında ortaya çıktığı gerçeğini kaçırıyor.

Bunun yanında sözle konuşmayı karşılaştırmayı yaparken ateşlilerin küçük bir alan Büyük bir enerji ortaya çıkarken, depremin bu enerjisini geniş bir alana yaydığını unutmamak gerek. Bu da enerjinin tek bir yerde ve çok güçlü bir şekilde hissedilmesinin önüne geçiyor.

Bu bölgede deprem bölgesinde atom bombası etkisini görmüyoruz.

Çünkü dediğimiz gibi hem enerjinin geniş bir alana çoğalması hem de yer tarafından sönümlenmesi söz konusu. Ancak sismik dalgalar göz önünde bulundurulduğunda gün sonunda ortaya çıkan enerji değişmiyor.

Yani enerji miktarı yıkıma göre değil, sismik dalgalardan alınan etkiye göre belirleniyor.

Richter operasyonlarında depremler arasındaki şiddet 1 değil, 10 birim olarak ilerliyor.

Kahramanmaraş depremi

Yani 7 büyüklüğündeki bir deprem, 6 büyüklüğündeki depremin 10 katı irileşmeye sahip oluyor. Şiddetli ise 30 birim olarak ilerliyor. Bu da 6 ile 7 büyüklüğündeki depremlerin şiddetleri arasında 30 kat olduğu anlamı geliyor.

Peki bu depremle açığa çıkan enerji, hangi bombanın 500 katı?

Küçük çoçuk

Kahramanmaraş depremiyle birlikte açığa çıkan enerji 32 petajul olarak gösteriliyor. Hiroşima’ya atılan bomba Little Boy bombası ise 0,063 petajul enerjiye harcamak. 1000 terajoule’ün 1 petajoule’e eşit olduğu depremde açığa çıkan enerji, Little Boy’un saldığı enerjinin 500 katmanın bile fazlası.

Öte yandan Rusya’nın Çar bombasının ürettiği ortaya enerji, 210 petajul seviyelerindeydi.

Bu da Kahramanmaraş depreminde meydana gelen enerjinin 6,5 katından fazla demek.

Ama Richter işletiminde bu enerjinin dengi, yaklaşık 8,1 hamilede bir deprem olarak görülüyor. Ancak bomba mülkün aktif mülkün enerjisinin sismik dalgalara çevrilmediğini belirtelim.

Aynı şiddette olan atom bombası ve depremin aynı yıkıma sebep olmamalarının nedeni de daha önce tüketmemiz üzere depremlerin bu enerjiyi tek bir yerde Toplama yıpranmış geniş bir alana dağıtıyor oluşumları, yerin altında gerçekleşmeleri ve şu da yerin, söz konusu enerjinin belli bir miktarının sönümlemesi olabilir.

Kaynaklar: Açık Tehlikeler, USGS

İLGİLİ HABER

Uzmanların Olası Depremlerle İlgili Uyarılarını “Korku Salmak” Olarak Görenler Haklı mı, Değil mi?

İLGİLİ HABER

Türkiye Uzay Ajansı Başkanının Yıllar Önce ‘Yapay Deprem Teorisi’ Anlattığı Videosu Ortaya Çıktı: Başkandan Açıklama Geldi

İLGİLİ HABER

Deprem Sonucunda Oluşan Enkazlardaki Gizli Tehlike: Asbest Maruz Kalmanın Ölümcül Sonuçları

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.