e
sv

Mısır’da Tarihi Keşif: Bugüne Kadar Bulunan En Eski Mumya Olabilir!

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Mısırlı arkeologlar, bugüne kadar keşfedilen en eski mumyayı koruyabileceklerini açıkladı. Üstelik mumya, çok iyi özelliklere sahip vaziyetteydi.

Özellikle Antik Mısır döneminde yaygın bir şekilde uygulanan mumyalama geleneği, o dönem bedenlerini günümüze kadar getirdi. Bugün, mumyalar hakkında oldukça önemli bir işin daha duyurulduğu.

Mısırlı arkeologlar, başkent Kahire gezileri firavuna ait bir mezar keşfetti. Mezarda bulunan mumyanın bugüne kadar Mısır’da keşfedilen en eski mumya olabileceği açıklandı.

Mumya, ilk belirlemelere göre 4.300 yaşında

mumya

Yapılan depolama mumyanın yaşı yaklaşık 4.300 yıl olarak belirlendi. Mumya, Saqqara’daki Başamaklı Piramit gezisi, Eski İngiltere’nin beşinci ve altıncı hanedanlarına ait mezarların yöneticileriydi.

Mumyanın “Hekashepes” adlı bir erkeğe ait olduğu paylaşıldı. anne, altın varaklı kaplamaya İşleme ve kireçtaşından inşa edilen bir lahitin içinde bulunuyordu.

Sadece eskiliğiyle değil, evliliğiyle de şok etti:

mumya

Keşfi gerçekleştiren ekibin lideri Zahi Hawass, mumyanın bugüne kadar Mısır’da keşfedilen en iyi koruma mumya olabilir de belirtti.

Bölgede sadece bu mumyada bulunmadı:

Ekip, Hekashepes’in mumyasının yanı sıra Unas yönetimi müfettişlik yapan Khnumdjedef’in“sırların koruyucusu ve sarayın büyük liderinin yardımcısı” Meri’nin ve Pepi I hareket rahibi Fetek’in mezarlarını da buldu.

Fetek’in mezarında, nişanın yapıldığı Memphis’te bugüne kadar keşfedilen en büyük heykeller de bulundu. Diğer mezarlarda da aynı şekilde bir adam ve kadın ile hizmetkârlarını temsil eden heykelcikler de keşfedilenler arasındaydı.

İLGİLİ HABER

Hayattayken Çok Zengin Olan 2300 Yıllık Mısır Mumyasının Tabutunun İç Görüntülendi: İçinden Çıkanlara Çok Şaşıracaksınız!

İLGİLİ HABER

Avrupa’nın Göbeğinde Yüzlerce Yıl Devam Eden Yamyamlık: İlaç Niyetine Mumya Yiyip Kan İçmek…

:
https://www.aljazeera.com/news/2023/1/27/oldest-complete-mummy-found-egypt

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.