e
sv

NASA, Bir Kara Deliğin Bir Yıldızı Yuttuğu Nadir Bir Anı Gözlemledi

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

NASA teleskopları, bir kara deliğin bir yıldızı içindeki doğru unsurları vahşice sonunu içerdiği bir anı gözlemledi.

ABD’nin ulusal uzay ajansı NASA, uzayda bizim gözetim araçlarımızın merceklerine çok nadir denk gelen bir olayı yakalamayı başardı. Kara yerlerin içindeki cisimlerin içlerine çektiklerini barındırıyorlar. Peki hiç bir kara deliğin bir cismi içine çektiği ana gördüğünüzü görüyor musunuz?

Geçtiğimiz yıllarda bu olay videoları paylaşıldı. Şimdi ise NASA, yeni bir’kara deliğin bir cismi içine çekmesi’ anını yakalamayı başardı. Gelin durumuna hep beraber göz atalım.

250 milyon ışık yılı uzaktaki bir kara delik, bir yıldızı yuttu

Yakın zamanda çok sayıda NASA teleskopu, bir kara deliğin kendisine çok yakın dolaşan ‘şanssız’ bir yıldızı yuttuğu anı gözlemlemeyi başardı. Dünya’dan yaklaşık 250 milyon ışıkyılı büyüyorbaşka bir galaksinin merkezi yer alan bu kara deliğin bir yıldızı yutması neden mi önemli?

Çünkü bu yıldızın yutulma anıtı, ortaya çıkana kadar bu olay en yakından gözlemleneni. Ayrıca önceki incelemeler, olay sonucu çıkan ortaya çıkan sonlar nedeniyle tam olarak görülmüyordu.

Yıldız, kara deliğin yerçekimi tarafından iyice parçalandıktan sonra, gökbilimciler kara deliğin etrafındaki yüksek enerjili X ışınında çarpıcı bir dizi gördüler. Bu da yıldız malzemesinin kara deliğe doğru çekildiği sırada kara deliğin üzerinde ‘Korona’ adı verilen aşırı derecede bir yapı oluşturmaya işaret ediyor.

Olayın simülasyonu niteliğinde bir animasyon:

İLGİLİ HABER

Astronomlar, Dünya’ya En Yakın Kara Deliği Buldu: Arka Bahçemizdeymiş

Corona dediğimiz bizim kutlamalarımız virüs olan değil. Gökbilimciler, bir sıcak plazma bulutuna veya elektronları sıyrılmış gaz atomlarına Corona adını veriyorlar.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.