e
sv

‘Strep A’ Bakterisi Yüzünden Çocuğunu Kaybeden Bir Annenin Anlattıkları ve Hastalıkla İlgili Bilmeniz Gerekenler

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bundan 5 yıl önce birisi çıkıp size “Bir virüs salgını olacak ve tüm insanlar evlere kapanacak.” dese yüksek koruma gülüp geçersiniz. Şimdi ise çevremizin tanıdığımız/tanımadığımız virüs ve virüslerle ortamları olan kişilerdir.

Covid-19’un ardından gelen veriler da sonuçlarını yorgun olan bünyemizi sarstı. Hatta birini yakın zamanda yaşadığını ‘geçmeyen kavrama’ hastalığıydı. Biz böyle nitelendiriyoruz çünkü hastalık bir türlü geçmiyor, insanlar yaklaşık 2 ay yatmakta hastalanıyor. Uzmanlar Covid-19 sonrası pek çok virüs vakasında örnek olayını doğruladı. Bugün bahsedeceğimiz virüs de bunlardan biri. Ancak ‘grip’ten çok daha korkunç. Çünkü çocukları bile hayattan koparabiliyor…

Spektrokok’u hiç duydunuz mu? Strep A bir bakteri türü, yani bir virüs değil. Biliyorsunuz ki virüsler, canlı organizmalar değildir ve yalnızca yaşayanlardan hücreler içinde büyüyüp çoğalabilirler. Ancak kendi içinde büyüyen, çoğalan ‘canlı’ organizmalardır. Bu kaynaklardan bakteri kaynaklı bir salgının sebepleri olabilecekleri korkunç olabilir.

Bakteriler aslında, tüm dünyaya devam ediyor ve maalesef Aras da bu bakteriler nedeniyle hayatını kaybetti.

aras sönmez

İngiltere’de oğlu 3 ayda 30 çocuk söz konusu bakteri nedeniyle hayatını kaybetti. Ancak günleri bir arada tutan tüm dünyada sayıları artmaya devam ediyor. Geçen gün Ekşi Sözlük’te bir anne, ilk kez bir başlık açtığını söyledi ve oğlu Aras’ın yalnızca kısa bir süre mücadele edebildiği sağlığı anlattı. Aras şu anda hayatta değil ama ailesi insanları bilinçlendirmek için seslerini duyurmaya çalışıyor.

Biz de Aras’ın annesi Derya Sönmez ile iletişime geçtik ve bu içeriği yapmak için ondan izin aldık. Diliyoruz ki, yazdıkları ve anlattıkları insanların bilincine yardımcı olabilir.

Derya Sönmez’in anlattıklarını bir ‘ders’ olarak almalıyız.

ekşi sözlük

Doktorlar, belirtiler menenjit veya faranjite benzetebiliyor.

ekşi sözlük

ekşi sözlük

ekşi sözlük

Hastalık kendisini her zaman aynı şekilde belli etmiyor. Çünkü farklı lezyonlar da sebep olabilir.

Hassas görsel.

 • Boğazda sebep olduğu ağır.

Strep A olarak da bilinen bakteri, yaygın olarak boğaz boğazı, yüksek ateş ve ciltteki kızarıklıklarla yatak odası gösteriliyor. Bu oluşturmaya zaman zaman morarma, boğaz yolundaki sızıntılar, halsizlik ve kas ağrısı gibi kesinlikle da eklenebiliyor. Strep A’yı bu kadar korkutan gözlemcilerden biri de farklı bir tahribata neden olabiliyor.

Hassas görsel.

Başında da kızıl hastalık, impetigo (ciltte patlamalara ve kızarıklıklara sebep olan bir konukçu) ve seçkin gibi cilt hastalıkları geliyor. Nadir olarak ise nekrotizan fasiit (cilt altında ilerleyen derin doku enfeksiyonu) ve toksik şok sendromuna (ölüme kadar gidebilen, deride gider, soyulma, ishal gibi belirtiler olan bir hastalık) sebep olabilir.

Üretmeleri fark ettiğimizde ne yapmamız gerekiyor?

Hassas görsel.

 • Strep A enfeksiyonunun neden olduğu enfeksiyonlar. (Her zaman bu kadar belirgin olmayabiliyor. Keza Aras’ta sadece pütür pütür küçük kızarıklıklar bulunuyor.)

Bakteriler 18 yaş altı bireylerde çok daha sık rastlanıyor ve yürümek sonuçlar doğurabiliyor. Bu bileşenlerinida veya tahminlerinde bunlardan herhangi birine rastlamanız durumunda bir an önce doktora gitmenizi tavsiye ederiz. Zira bakteri üremesi sonra çok hızlı bir şekilde yayılıyor ve organların iflas etmesine neden olabilir.

Tedavisi var ama bakteri boyutu bunun için zaman vermeyebilir.

Streç bir

İlk doğum sonrası doğum tespitinin ardından bir önceki yoğunluğa başlanması gerekiyor. hayatta bir aşısı yok, yalnızca antibiyotikle tedavi edilebiliyor. Ancak biraz önce de planlamamız gibi bakteri bulması çok hızlı ilerlediği için kesin ölüm ölçümü oldukça önemli. Geç kalınması durumunda iç organlarda kalıcı hasar, bilinç kaybı ve ölüm gerçekleşebilir.

Depolama denetimlik oranı ise çok yüksek.

Streç bir

 • Strep A’nın mikroskop görüntüsü.

Bakteriler öksürme, hapşırma ve yakın temas yoluyla bulaşabilir. Bununla birlikte vücuttaki herhangi bir açık yara da bakterinin vücuda girmesine sebep olabilir.

Semih Tareen, Strep A bakterisiyle ilgili sonuçlarını şöyle söylüyor:

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.