e
sv

Bugün İzleyince Bile Hepimizi Heyecanlandırmayı Başaran 15 Şahane Oyun Fragmanı

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Video oyunları, yılların içinde büyüyüp popüler kızılderililerin bir parçası haline geldikçe, oyun endüstrisi de şirketler nasıl pazarlayacakları konusunda daha farklı bir bakış açısına sahip olmaya mahkum. Tabii ki fragmanlarda oynanıyor Gözle oyuncular için okunuyor çok önemli ama artık sadece bunu göstermiyor yetmiyor. İnsanların oynanışının dışında da heyecanlandıracak şeyleri yönlendiriyor.

Oyun stüdyoları da artık buna göre hareket ediyorlar. Yeni bir oyun çıkaracağı zaman bir oyun şirketi, oyun türü fark yaratmadan çevreleme sinematik fragmanlarla çıkıyorlar. Hatta o kadar kaliteli oluyor ki bu fragmanlar, onlara birer kısa film bile diyebiliriz.

Son yıllarda kendi başına bir sanat icra etme formülüne kavuşan video oyunu fragmanlarının tabii ki hepsi oyuncularına o kadar geçmiyor ama bir kısmı var ki ne kadar süre önce izlemiş olursanız olun asla kendini unutmuyor. İşte kalitesiyle karşınızda yıllar sonra bile unutulmayan 15. fragmanı:

İki efsane Ezio ve Altair’in yollarının kesiştiği fragman: Assassin’s Creed: Revelations

Aslına bakma Assassin’s Creed bölgesinde sinematik fragmanlarının neredeyse hepsi mükemmel kalitede. Ancak aralarındaki en iyi şeyin Vahiyler’a ait kabul hükümleridir. Woodkid’in Demir şarkısıyla Ezio’nun Masyaf’ın eteklerinde geçtiği savaş, Altair’i gördükleri sahne… Bugün bile izliyorce tüyleri diken diken ediyor.

Haftanın en iyi fragmanına sahip olduğu tartışmaya bile kapalıdır: Battlefield 1

EA ve DICE’ın serisini 1. Dünya Savaşı’na götürdüğü Battlefield 1, çıkalı yıllara rağmen geniş bir oyuncu kitlesine sahip zira oyuncular bu oyunun mekaniklerini, atmosferini, grafiklerini, gerçekçiliğini çok beğendiler. Tabii oyun Türkçe dil desteği olması da biz Türk oyuncular için cabasıydı. (Bir düşman tayyaresi deneyin!)

Oyun mükemmel doğal ama Battlefield 1’in asılsız patlama yaptığı nokta, bundan 6 yıl önce yayınlanan fragmanıydı. Aynı dönemde Battlefield’ın rakibi Call of Duty, Infinite Warfare’i piyasaya sürüyordu. Battlefield 1’in fragmanı o kadar izleyen ki hayranlar, CoD’un fragmanını en çok dislike alan oyun videosu yapmışlardı.

Sivil sivil renkler, Los Santos ve kalite: GTA 5

Rockstar Games’in yıllarca GTA 5’i sömürmesi artık tüm oyuncular için sinir bozucu hâle geldi ama bu oyunun izlediği yakın dönemlerde tüm dünyada ses getirmişti. Rockstar Games, 2008’de piyasaya sürdüğü GTA 4’ten 5 yıl sonra yeni GTA’yı duyurmuştu.

Hem de serininin en efsane oyunu San Andreas’ın geçişi Los Santos’ta geçiyordu. Şaşalı müzikle ve capcanlı renk paletiyle GTA 5’in fragmanı, oyuncular için o zamanlar büyük bir heyecan yaratmıştı. tabii şimdi her yeni nesil için GTA 5 fragmanının yayınlanmasından pek bir heyecanı kalmadı…

Oyun sitesinde bir küçük açtıran tek fragmanı: Dead Island

Techland’ın Dying Light’tan önce geliştirdiği Dead Island oyunu,’zombiler + Kayıp bir arada nasıl olur?‘ konseptini bir araya getiren ve harika olmasa da ortalama bir deneyim sunuyor. Hatta öyle ki bu fragman, oyunu oynamanın bile daha iyi olduğunu söylüyor.

Fragmanda oynanış yok, oyundan bir görüntü dahi yok. Hatta anlatılan hikayeden dolayı buna fragman demek bile ayıp olur, kısa film demeliyiz. Oyun deneyimleri en vurucu ve en üzücü fragmanlarından biri.

Müziğiyle zombilerden gelen izlenimlerden kaçıyormuşsunuz gibi hissettiriyor: Dying Light

kim bilebilirdi ki zombiler ve parkur yapan insanlar konseptinin bu kadar harika hayaller? Sonunda göre Techland temelde bir ileri görüşlüymüş. Grafik, hikâye, oynanış (ve Türkçe dil desteği) unsurlarla harika bir deneyim sunuyordu Dying Light.

Oyunun öyküsünün başlangıcının hemen öncesini anlatması, sahip olduğu eylem ve Woodkid’in harika müziğiyle birleşince muhteşem bir fragman ortaya çıkıyor. Ek bilgi: Fragmanı YouTube üzerinden sahip olduğunuz klavyenizde 8 tuşla arka arkaya basarsanız eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Biz gariban oyunculara kaliteli bir Venom verin artık: Marvel’s Spider-Man 2

Insomniac’ın geliştirdiği Marvel’s Spider-Man fragmanıyla o kadar büyük heyecan yaratmamıştı ancak oyunun çıkışıyla birlikte en iyi süper kahraman oyunlarının ilk 3 sırasına davet etmeyi başarmıştı.

Bu büyük başarının bir süre sonra yakın zamanda yayınlanan ikinci oyun fragmanı, görünüşe göre büyük bir ilgi topladı. İnsanlar hem ilk oyun kalitesinden dolayı Insomniac’a sahip olduğu güven hem de fragmandaki Venom bileşeniSpider-Man 2’nin beklememiz şu gününde çekilmez kılıyor…

Anlatsana, en büyük heyecanı oluşturmak nasıl en büyük hayal bileşenleri olabildi?

Cyberpunk 2077’nin eksik ve hatalarla dolu bir şekilde ortaya çıkmasıyla yaşanan hayal gücünün en büyük olayı, E3 2013 fuarında yayınlanan bu tanıtım fragmanıdır.

Bu fragman, insanların neredeyse 10 yıl boyunca bu oyunu heyecanla beklemesine sebep olmuştur. Haliyle tüm oyun camiası CD Projekt Red’den bunca uzun süre geliştirme sonucu bir başyapıt bekleniyor.

Neyse ki ki sen hayallerde bulunmadın: Detroit: Become Human

Quantic Dream’in yaptığı kalitez oyun yok ancak en iyisi hangisi diye sorarsanız muhtemelen herkes Detroit’i söyler. İşin komik tarafı, bundan 11 yıl kadar önce Quantic Dream, PlayStation 3 üzerinde geliştirdikleri bir demo ile aynı Cyberpunk gibi Yıllar öncesinden Detroit’i duyurmuştu.

2018’de çıkan Detroit: Become Human’ın ana karakterlerinden biri olan Kara’nın inşa ettiği bu video, aynı Cyberpunk 2077’nin tanıtım fragmanı gibi uzun yıllar boyu büyük bir heyecan yaratmıştı. Ancak Cyberpunk’ın aksine Detroit başarılı olmuş ve bir başyapıt olarak muhafaza edilmiş…

Ailemizden bir yıl sonra tekrar görmüş gibi hisetmiştik: The Last of Us: Part 2

Senaryosu oyuncuları bölen ancak kalite konusunda herkes hemfikir olduğu, Naughty Dog’un şaheseri olan The Last of Us: Part 2, bundan tam 6 yıl önce yayınlanan bu fragmanıyla herkesi büyülemişti.

Yıllar sonra tekrardan gözümüzün nuru Ellie’yi büyümüş halde, hele hele gitar çalıyorken incele Hepimizi duygulandırmış ve oyun için büyük beklentilere sokmuştu. Nitekim beklentilerimiz de boşanmadı ki şu anda bu şaheserin dizisi yapılıyor.

Kendini özletmiştin Captain Price: Call of Duty: Modern Warfare (2019)

Modern Warfare serisi, Activision’ın sadece çevrim içi odaklı Call of Duty oyunlarına yönelmesi sonucu 2019’a kadar maziye gömülmüştü. Ancak sonunda Activision’ın sonunda aklı başına geldi ve hem çevrim içi modu hem de hikâyeyi dengede buluşturmayı başarmışlardı.

Call of Duty: Modern Warfare serisi yeniden yapıldı ve 2019 yılında yayınlanan bu efsane fragman ile oyuncular, oyun izleme en bilindik askeri olan Captain Price’ı tekrar görmek için heyecandan havaya uçmuşlardı: Bravo Altı, hava kararıyor.

Ajan 47 vs. Rahibeler, harika bir konsept: Hitman Absolution

Birçok insana göre en iyi Hitman oyunu olan Hitman Absolution, henüz daha PlayStation 4/Xbox One nesli yokken sürülmüştü. O ülkede piyasaya çıkan bu oyun, zamanın en iyi grafik kalitelerinden biri, en iyi Hitman oynanışına ve Ajan 47’nin harika hikayesine karar veriyor.

Bu harika oyun E3 2012 fuarında yayınlandı rahibeli fragmanı da birçok insanın birlikteliği aklındadır. Zaten bir düzine rahibenin yürüdüğü, bir anda cübbelerini satan bir yere roketlerle saldıran ve ardından Ajan 47’lerinin onları alt etmesi nasıl unutulabilir ki?

Metal Gear Solid V: Hayalet Ağrı

Oyun içi en büyük iki gizli ajanından biri olan Solid Snake’e veda ettiğimizHideo Kojima’nın ustalık eseri olan MGSV: The Phantom Pain, ilk olarak E3 2014 fuarında biz oyunculara tanıtılmıştı.

Oyunun gerek oynanış gerek hikayenin ardından atmosferin muhteşemliğinden bahsetmemize gerek yok. Bu fragman da oyun camiasına nasıl muhteşem bir oyunun geldiğini kanıtlamıştı. (Müzik yeter…)

Daha büyük hayalleri yaşamamıza sebep olan Keanu Reeves’li fragman: Cyberpunk 2077

Cyberpunk’ın 2020’de yaptığı çıkış ile nasıl bir hüsran ve hayaller barındırdıklarını yaratmamıza gerek yok, yukarıda değinmiştik. Oyunun bu kadar büyük bir heyecanla beklenmesinin sebebi olan iki fragmandan biri de bu.

ünlü oyuncu Keanu Reeves’in E3 2019 fuarında sahneye çıktığınızda viral olan konuşmanın ardından yayınlanan fragmanın sonunda Johnny Silverhand’in ‘Kahrolası samurayları uyandırın, yakacak bir şehrimiz var’ Deyişi, yaşamı insana Cyberpunk’ı yükleme isteklerini getiriyor…

Oyun bölgesinin gidişat yönüna verecek olan şaheseri ilk burada görüldük: Red Dead: Redemption 2

2010 yılında yokluktan çıkan ve oyun dünyası aslında bir vahşi yerleşimlerin batı oyunu ne kadara kadar görevlerinin önüne geçen Red Dead: Redemption, Rockstar’ın başyapıtıydı. Bu başyapıtın üzerine insanlar uzun yıllar devam oyununu beklediler ama bilmiyorlardı ki Rockstar Games, ilk oyun çok kısa bir süre sonra bir diğer başyapıtını yapmaya başladı.

2016 yılında Rockstar tarafından kucağımıza bırakılan bu fragman, oyun bölgesinin gidişatına yön verecek olan Red Dead: Redemption 2 için çok büyük bir heyecan yaratmıştı ve sonunda 2018’de çıkan oyun, fragmanla büyüyen heyecan fırtınasını yüzüstü bırakmamıştı…

Cyberpunk kadar olmasa da sen de büyük hayal malzemeleriydin: Battlefield 2042

Uzun yıllar art arda 1. ve 2. Dünya Savaşı oyunlarıyla kendini gösteren Battlefield serisi, bundan 1 sene önce yayınlanan Battlefield 2042 fragmanı, savaş oyunu hayranlarını bir hayli heyecanlandırmıştı.

Sonunda en iyi çevrim içi deneyimi sunan iki savaş oyunu serisinden biri, özlerine devam ediyor ve oyunculara tekrar modern savaş ortamı sunuyordu. Hele fragmanın 3. dakikasındaki sahne, bu oyunun harika çizimleri hakkında büyük umutlar doğurmuştu. Ancak Battlefield 2042’nin kaderini bizi bekleyenler…

İLGİLİ HABER

Oyunlarda Denk Gelince Efkârın Dibine Vurduran 12 Üzücü Easter Egg

Yukarıdaki fragmanlarını listelediğimiz oyunların kimisinin büyük başarıya ulaşabildiği, kimisinin ise tam bir hayal deposunu incelemek gerçekten ilginç. Ancak bir gerçek var ki bu fragmanlar yayımladıkları insanların akıllarında ve gezip izleyince heyecan yaratmayı başarıyor…

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.