e
sv

Dikkat, Kalbi Olanlar Oynamasın: Video Oyun Tarihindeki En Korkunç 10 Jumpscare Sahnesi

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Korku oyunları, her ne kadar genel oyuncu kitlesine pek hitap etmese de belli bir kitle tarafından oldukça seviliyor ve takip ediliyor. Korku oyunlarının vazgeçilmez ögelerinden birisi de ünlü jumpscare sahneleri. Anlık ses ve yaratık çıkışları ile gerçekleşen bu sahneler, oyuncuların yüreklerini ağızlarına getiriyor. Peki video oyun tarihinin en korkunç jumpscare sahneleri neler?

Sadece korku oyunlarında değil, aynı zamanda film ve dizilerde de oldukça kullanılan ve diğer korkutma ögelerinden daha ucuz ama etkili bir yöntem olan jumpscare; kimi oyuncuları koltuktan sıçrattırıyor, kimilerini ise ekrana yumruk attırıyor.

Çoğu video oyununda giderek artan sesler sonrası birden oluşan sessizlik genelde jumpscare geleceğinin işareti oluyor ancak her oyunda bu böyle değil. Jumpscare’in başarılı olabilmesi için oyuncunun böyle bir şeyle karşılaşacağını tahmin etmemesi gerekiyor. Uzun süren sakin oyun sekansları sonrası kullanılan ve genellikle yüksek bir ses efekti ile ekranı kaplayan yaratıklar ile gerçekleşen jumpscare’ler her oyunda farklı dizayn ediliyor. Bu yazımızda video oyun tarihinin en korkunç 10 jumpscare sahnesine göz atıyoruz. Yazıdaki sahnelerin tamamen rastgele sıralandığını da belirtelim.

Dead Space: Asansördeki Necromorph

Orijinali Visceral Games tarafından geliştirilen ve Electronic Arts tarafından yayınlanan ünlü serinin ilk oyunu Dead Space, geçtiğimiz haftalarda Motive Studio tarafından geliştirilen yeniden yapımı Dead Space Remake ile tekrar gündem olmuştu. Bir mühendis olan Isaac Clarke ile USG Ishımura’nın gizemini çözmeye çalıştığımız oyunda ünlü bir jumpscare sahnesi bulunuyor.

Oyun boyunca USG Ishımura maden gemisinin içerisinde dolaşıyoruz. Geminin katları arasında yolculuk yapabilmek için asansörlere bol bol başvuruyoruz. Isaac Clarke’ı yöneten oyuncular için oldukça normal bir rutin haline gelen asansöre binme sekanslarından birinde işler rutin olmaktan çıkıyor. Uzaylı DNA’sı ile insanın karışımından oluşan Necromorph yaratıklardan birisi Clarke’a selam veriyor ve onun gitmesine izin vermiyor. Asansörün kapılarını zorluyor ve içeri girmeye çalışıyor. Beklenmedik bu sahne, oyunun en ünlü jumpscare sahnelerinden birisi durumunda.

Resident Evil: Zombi köpek sahnesi

Japonya merkezli video oyun geliştiricisi ve yayıncısı Capcom’un en ikonik serilerinden olan Resident Evil’ın tüm oyunlarında çeşitli jumpscare sekanslarına rastlayabiliyoruz. Yapısı gereği özellikle ilk oyunlar zaman zaman yavaşlayan, bulmaca çözdüğümüz ve doğru yolu bulmaya çalıştığımız oyunlardı. Bazı zombiler yavaş yavaş kendilerini göstere göstere karşımıza çıkıyorlardı ve bu pek sorun teşkil etmiyordu. Bazı sekanslarda ise hiç beklemediğimiz bir anda zombi saldırısına uğrayabiliyordunuz. Oyunun yavaşladığı noktalarda hiç beklemediğimiz anlarda gelen bu sahneler koltuktan sıçratacak seviyede olabiliyordu.

O sahnelerden en ünlüsü ise zombi köpek sahnesi olarak biliniyor. 1996 çıkışlı Resident Evil 1’in bir bölümünde, dar bir koridora kapı yardımıyla giriş yapıyoruz. Kamera açısının oldukça dar olduğu ve karakterin açısına göre yön değiştirdiği kısımda birden cam kırılıyor ve içeriye zombileşmiş bir köpek atlıyor. Üstteki videoda bir yayıncının tepkisini görebilirsiniz. Yayıncı, oyunu daha önceden bildiği için köpeğin orada çıkacağını bilse de zamanlamayı tutturamıyor ve tekrar korkuyor. 🙂

Outlast: Asılan adam

Red Barrels tarafından geliştirilen ve yayınlanan popüler korku oyunu serisi Outlast’ın yeni çıkacak oyunu Trials’ı da sayarsak toplam 3 oyunu bulunuyor. En popüler olan ilk oyun, video oyun sektöründe korku kategorisinin ikonik oyunlarından birisi haline gelmiş durumda. Birinci şahıs bakış açısıyla oynadığımız, gizlilik ögeleri içeren hikayesi oldukça gizemli olan Outlast’ın oyuncuya hoş geldin hediyesi ise oldukça acımasız. 🙁

Oyunun ilk kısımlarında akıl hastanesine girerken oldukça gergin bir ortam bizleri karşılıyor. Havalandırma boşluklarını da kullanarak çeşitli koridor ve odalara giriyoruz. Oyunun ilk jumpscare sahnesi olarak bilinen ve oldukça ünlü olan bu sahnede havalandırmadan indikten sonra kütüphaneye girerken yüksek bir ses efektiyle birlikte asılmış bir adam sallanarak yüzümüze doğru geliyor. Oldukça acımasız bir hoşgeldin hediyesi diyebiliriz.

Bioshock Infinite – Boy of Silence

Irrational Games tarafından geliştirilen ve 2K Games tarafından yayıncılığı üstlenilen Bioshock Infinite, serinin son oyunu olarak biliniyor. İçerisinde bilim kurgu ve fantastik ögeleri de bulunduran oyun, FPS türünde bir yapım. Oyunda eski Pinkerton ajanı olan Booker ile Columbia isimli gökyüzü şehrinde esir bir kız olan Elizabeth’i kurtarmaya çalışıyoruz ve olaylar gelişiyor. 

Çeşitli yetenekler, RPG öğeleri ve güçlü bir hikayeye sahip oyunda Boy of Silence adı verilen ilginç düşman türü mevcut. Bunlar kafalarında duyularını güçlendiren, kulaklarının daha iyi duymasını sağlamak için yanlarda büyük kısımları bulunan bir kask takıyorlar. Hikayeye göre bunlar beyinleri yıkanmış ve muhafız gibi davranmaya zorlanmış genç erkeklerdir. Booker olarak onlarla savaşmak pek akıl karı değil çünkü sadece görüş alanlarına girmemek yetiyor. Eğer görüş alanında kalmaya devam ederseniz yüksek sesli alarm sesi çıkarıyorlar ve çevredeki düşmanları sizin üstünüze çekiyorlar. Elizabeth’i kurtarma yolunda yaptığımız bir görevde arkamızı döndüğümüzde bir tanesi birden karşımıza çıkıyor ve yürekleri ağızlara getiriyor. Ünlü yayıncı Pintipanda’nın sahneye tepkisini yukarıdan izleyebilirsiniz. 

Alien: Isolation: Xenomorph 

The Creative Assembly tarafından geliştirilen ve SEGA tarafından yayınlanan birinci şahıs bakış açısı ile oynanılan korku oyunu Alien: Isolation, yaklaşık 9 yıl önce 2014 yılında çıkışını yaptı. Günümüzde hala popüler korku oyunları arasında yerini alan yapımda, bir araştırma görevi için keşif ekibine dahil olan Amanda adlı karakterimizle annemizin de orada bulunduğuna inandığımız uzay istasyonu olan Sevastopol İstasyonu’nda hayatta kalmaya çalışıyoruz. 

Oyunda pek çok kez karşılaştığımız ve peşimizi kolay kolay bırakmayan Xenomorph adlı bir yaratık bulunuyor. Oldukça büyük boylu, korkutucu ve saldırgan olan bu yaratık, havalandırma boşluklarında, istasyonun belli köşelerinde ve kapı girişlerinde bizlere acımasız sürprizler yapabiliyor. Üstteki videoda yer alan sahnede ise bir kapıyı açarken kendisi kocaman boyuyla birden önümüze çıkıyor. Unutmayın ki eğer oyunu oynayacaksanız Xenomorph, her an her yerde karşınıza çıkabilir. Bu sahne sadece tek bir örneği.

P.T: Arkana bak!

Ünlü video oyun geliştiricisi ve tasarımcısı Hideo Kojima tarafından ‘’7780 Studios’’ adı altında geliştirilen ve Konami tarafından yayınlanan P.T, aslında o zamanlar merakla beklenen Silent Hills oyunu için bir oynanabilir demo niteliğindeydi. PlayStation 4 için yayınlanan ve ücretsiz olarak sunulan demo, Kojima’nın Silent Hills projesini iptal etmesiyle birlikte kaldırıldı. 

Oldukça korkunç bir demo olan P.T, 2014 yılında çıktığı dönemde video oyun dünyasında büyük yankı uyandırmıştı. Oyunda karakterimiz ile birlikte bir evin koridorlarında dolaşıp duruyoruz. Her seferinde koridor ve dolaştığımız ev kendini yeniliyor ve yeni olaylar karşımıza çıkıyor. Oyunun sonuna kadar çeşitli döngüler gerçekleşmeye devam ediyor ve yeni gizemler ortaya çıkıyor. Koridorlardan birinde radyoyu dinliyoruz ve bu sırada radyodan ‘’Arkana Bak!’’ ve ‘’Sana arkana bak dedim!’’ cümlelerini duyuyoruz. Arkamıza döndüğümüzde ise olanlar oluyor ve büyük bir jumpscare yiyoruz. Üstteki videoya göz atabilirsiniz.

Batman Arkham Knight – Man-Batchock (İnsansı Yarasa)

Rocksteady tarafından geliştirilen ve Warner Bros tarafından yayınlanan Batman Arkham serisinin son oyunu Batman Arkham Knight, temelinde bir korku oyunu değil. Üçüncü şahıs bakış açısı ile oynadığımız bir aksiyon-macera oyunu olan yapımda gizlilik ögeleri, çeşitli yetenekler, saldırılar, yakın dövüş stilleri ve batmobile yardımı ile mücadeleye giriyoruz. Batman ile binalardan binalara uçabiliyor, çeşitli yerlere kancalar atabiliyoruz.

Oyunda genelde bir yerden bir yere gitmek için en hızlı yol binalara kanca atmak ve ardından oralardan atlayıp havada pelerinle süzülmek. Oyunda daha çok aksiyon sekansı yer aldığı için pek fazla jumpscare beklemiyoruz ama Gotham şehrinin gizemli ve karanlık atmosferi içerisinde yaratıklar da bulunabiliyor. Bu sahnede havada süzülürken bir binaya kanca atıyoruz ve normalde hiç beklemediğimiz bir anda karşımıza bu büyük insanla yarasa birleşimi bir insansı yarasa çıkıyor. Böyle bir oyunda böyle bir anda son bekleyeceğimiz şey bu olduğu için oldukça korkutucu bir sekans olduğunu söyleyebiliriz.

Cry of Fear: Fotoğraf çekme ve X işareti

İsveçli bağımsız video oyun geliştirici Team Psykskallar tarafından geliştirilen ve yayınlanan Cry of Fear, 22 Şubat 2012 tarihinde piyasaya çıkışını yapmıştı. Dönemin ünlü YouTube oyun içeriği üreticileri tarafından bolca videosu çekilen ve popüler hale gelen oyun, bugün hala unutulmazlar arasında yer alıyor. Cry of Fear, temelinde Half-Life için bir oyun moduydu ancak sonrasında ayrı bir oyun olarak piyasaya çıktı. Mekanikleri Half-Life temeli üzerinden oluşturulmuş durumda.

Oyun, bol jumpscare içermekte ve oldukça korkunç bir oyun. Oyunun en popüler jumpscare sahnelerinden birisi oyunun başlarında karşımıza çıkıyor. Elimizdeki fotoğraf makinesiyle X işaretlerini çekerek ilerlemeye çalışıyoruz. Kapılar açıyoruz ve ilerlemeye devam ediyoruz. Aslında burada oyuncu olarak olan biteni pek anlayamıyoruz; sadece X işaretleri, açılan kapılar ve elimizde fotoğraf makinemiz var. Bu şekilde ilerlerken karanlığın içinden çığlık atan korkunç bir yüz çıkıyor ve olan oluyor. Oyun incelemeleriyle ünlü içerik üreticisi Dost Kayaoğlu’nun bundan tam 9 yıl önceki tepkisini yukarıdan izleyebilirsiniz.

Resident Evil 7: Marguerite Baker

Capcom’un popüler korku oyunu serisi Resident Evil’ın ilk oyunu olan Resident Evil 1’den Zombi Köpek sahnesini yukarıda anlatmıştık. Serinin bir başka oyunu olan Resident Evil 7’de de bolca jumpscare bulunuyor ancak burada grafiklerin ve oyun motorunun çok daha gelişmiş olması sebebiyle her şey çok daha korkutucu. Resident Evil 7, Ethan ve Mia karakterleri, oyunda başımıza bela olan Baker ailesinin gizemli hikayesi ile oldukça beğeni toplamış ve çoğu oyuncuyu korkutmayı başarmıştı. Bu yüzden Resident Evil serisinden bir oyun daha koymak istedik.

Resident Evil 7’de Zoe ve Lucas Baker karakerlerinin annesi ve Jack Baker’ın karısı Marguerite Baker, oyunda bizlerin peşini kolay kolay bırakmıyor ve bolca jumpscare sahnesi mevcut. Bunlardan en ünlüsü yukarıda bir tepki derleme videosuna sahip olan merdiven sahnesi. Ethan Winters ile merdivenlerden çıkarken pencere birden parçalanıyor ve Marguerite ayağımızı yakalıyor. Yukarıdaki videodan birçok oyuncunun tepkisine göz atabilirsiniz. Kendisi, yayıncıları epey bir korkutmuş.

Amnesia The Dark Descent: The Iron Maiden

Frictional Games tarafından geliştirilen ve yayınlanan Amnesia serisinin ilk oyunu olan The Dark Descent, 2010 yılında piyasaya çıkışını yaptı. Çıktığı dönemin en popüler korku oyunu olan The Dark Descent, özellikle ünlü YouTuber PewDiePie ile birlikte büyük popülerliğe ulaşmıştı. Birinci şahıs bakış açışı ile oynadığımız oyunun kendine özgü akıl sağlığı mekaniği de ilgileri çekmişti. Jumpscare sahneleri bulunan ancak gerilim ögelerinin de oldukça fazla yer aldığı oyunda jumpscare sahneleri sadece yaratıklardan ibaret de değildi.

Oyunun bir bölümünde karakterimizle birlikte Iron Maiden adı verilen bir yapıya doğru gidiyoruz. Aslında Iron Maiden, Orta Çağ’a ait mitolojik bir işkence aleti. Varlığı mitlere dayanıyor, bu yüzden de gerçekliği bilinmemekte. Oyunda da bu korkutucu alete doğru ilerliyoruz ve hiç beklemediğimiz bir anda kapıları bir anda yüksek bir ses efekti ile açılıyor. Bu sefer yaratıklar değil, birden açılan bir işkence aleti kapısı bizleri korkutmayı başarıyor. 

Video oyun tarihindeki en korkunç 10 jumpscare sahnesini derlediğimiz yazımızın sonuna geldik. Listede tabii ki de bahsetmediğimiz pek çok sahne bulunabilir. Bu serinin istekleriniz dahilinde yenisi yazılabilir. Listede yer almayan diğer oyunları ve jumpscare sahnelerini yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın.

İLGİLİ HABER

Bu Listeye Çelik Gibi Sinir Lazım: Son 20 Yılın En İyi Korku Oyunları

İLGİLİ HABER

Bir Neslin Kabuslarına Giren O Oyun Yenilendi: Dead Space Remake İnceleme

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.