e
sv

Ekşi Sözlük CEO’su Başak Purut’tan Erişim Engeli Hakkında Açıklama: Anayasaya Aykırıdır

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Genellemesinde dezenformasyon yaydığı nedenleriyle tartışmalara konu olan Ekşi Sözlük, 21 Şubat akşamı BTK kararıyla depreme erişime engellenmişti. Platformun tepe yöneticisi ve “kanzuk” adıyla da seven Başak Purut, uygulanan yaptırımla ilgili yaptırımda bulundu.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK); Türkiye’nin en çok ziyaret edilen internet sitesi ve en büyük sosyal medya platformu Ekşi Sözlük’ü 21 Şubat akşamı Alınan ani bir kararla erişime kapatılmıştı.

Erişim engeli yaptırımı öncesinde kendileriyle herhangi bir uyarının paylaşılmadığını ifade eden Ekşi Sözlük yönetimikonu hakkında adli makam ve mercilerle görüşerek mücadele etmeye başladı.

Ekşi Sözlük CEO’su Başak Purut’tan açıklama:

başak purut

BTK’nın internet sitesinde yayınlanan kararda “21/02/2023 tarihli ve 490.05.01.2023.-100029 sayılı bilgi teknolojileri ve iletişim kurumuyla erişime engellenmiştir” anlatım yapılmadı. Ardından Twitter üzerinden yapılan paylaşım Ekşi Sözlük hesabından “Merhaba, erişim engeli konusunda bir kararın görüldüğü ancak ayrıntısı hakkında bilgi sahibi olduğumuz, işletmelerden bilgi almaya çalışıyoruz. Bilgi aldıkça paylaşacağız” ifadeleri kullanılmıştı.

Mediascope’tan Ali Deniz Çakır’a açıklamalarda bulunan CEO Başak Purut “BTK’nın erişim engelleme yetkisi 5651 sayılı Kanun’un 8/A bölümüyle birlikte muhafaza ediliyor. O maddeye dayanarak BTK herhangi bir mahkeme kuralı olmaksızın erişim engelleme kararı verebiliyor ama kanuna göre bu erişim engelleme kuralının belirli bir içeriği tabanlı olması ve sitenin tamamını içermemesi gerekiyor” dedi ve sözlerine şu şekilde devam etti:

“Biz de kararın hangi içerikle ilişkisi olduğunu göremediğimiz için bir itirazda bulunamıyoruz ancak karar mahkemeye gittiğinde itirazda bulunamayacağız.”

“Anayasaya aykırıdır…”

“Bir siteyi tamamen herkese erişimden uzaklaştırmak kanuna aykırıdır. Kanunlarda görülen husus değil çünkü işlev tamamen ortadan kaldırmış olacaksınız. Bu hem Avrupa İnsan Hakları’na aykırı hem kanuna hem de mevcut yasaya aykırı”

“Sosyal cerrahi algı operasyonu yapılıyor. Gerçekleştirilen ekran görüntüsü içeriği içerikler, biz haberdar olduğumuz zaman anında kaldırılmış içerikler oluyor. Şikayet üzerine kaldırdığımız içerikleri sanki biz ısrarla yerleşik tutuyormuşuz gibi bir algı oluşturmaya çalışıyorlar. mi bilemeyeceğim ama bu operasyonların sonuçlarını etkileme açısından sahip olma ihtimali var.”

“Bütün içeriklerin denetlenmesi mümkün değil ama bazı infial yaratacak içeriklerin teyide gereksinimi olup olmamasıyla ilgili sitemizin yönergelerine bir ekleme yapacaktık. Depremdeki kaotik olaylar böyle bir eksikliği düşünmüştük”

Ekşi sözlüğün erişime engellemesi ve Başak Purut’un açıklamaları Doğumgünü düşüncenizi aşağıdaki yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz:

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.