e
sv

Epic Games’e Rekor Ceza – Tamindir

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Oğul 5 yılda fornite sayesinde arşivlerin yanında söz tutmayı başaran Epik Oyunlar, her geçen gün oyunun sınırlarını genişletmeye devam ediyordu. Ancak yakın zamanda kullanıcıları yönlendirmesi nedeniyle açılan dava, şirket başına bela oldu.

Bugün ABD’deki Ulusal Ticaret Komisyonu(FTC) ile dava için eşleşen Epic Games, yükleme 520 milyon cezayı ödemeyi kabul etti.

Epic Games'e Rekor Ceza

Epic Games’in Çocukları Manipüle Ettiği İddia Edildi

FTC’nin açtığı davada çocuğun ilerleyişini sürdürdüğüne dair yer alan madde dikkat çekti. Manipülasyon iddiaları, Epic Games’e pahalıya patladı. alınan kararlar 520 milyon dolar ödemeyi kabul eden Epic Games’ten gelen paranın 275 milyon doları Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası‘na sermaye olarak kullanılır. Kalan 245 milyon dolar ile oyunculara geri ödeme yapılacak.

FTC’nin kararı 15 Mart tarihinde kesinleşmiş oldu. Buna göre kullanıcı yoğunluğunun yanlışlıkla satın alma alım yapmalarını sağlayan karanlık temaya sahip buton tasarımı, Epic Games’e pahalıya patladı. Mahkeme, bu tasarımın özellikle çocukları kandırmaya yönelik olduğuna hükmetti. Dava kapsamında Epic Games, 245 milyon kişiyi geri ödeme yapacak. Ayrıca bundan sonra Fortnite’ta ebeveyn izni olmadan satın alma işlemi gerçekleştirilemeyecek.

Epic Games’ten geri ödeme alabilecek kişiler mahkemesi tarafından şu şekilde belirlendi:

 • Ocak 2017 ile Kasım 2018 arasında çocuklar Epic Games Store’da yetkisiz bir kredi kartıyla satın alma işlemini gerçekleştiren ebeveynler.
 • Ocak 2017 ile Eylül 2022 arasında olumlu oyun içi içerik (kozmetik ürünler, lamalar veya savaş kontrolcüleri gibi) için oyun içi para birimi (V-Papel) alan Fortnite oyuncuları.
 • Ocak 2017 ile Eylül 2022 arasında kredi kartı şirketlerine yetkiliz ödemelere karşı çıkanlar sonra hesapları kilitlenen Fortnite oyuncuları.

Karardan itibaren FTC’nin temel kurallar kuralları kullanıcılarını kandırmayı bırakma sözü veren Epic Games, FTC tarihindeki rekor cezaya rağmen sarsılmadı. Epic Games’in yalnızca Fortnitebronzlaşmak 9 milyar dolar yakınlarından gelir elde ettiği tahmin edilmektedir.

Riot Games, Kripto Sponsorluk Anlaşmasından Kurtulmaya Çalışıyor
İNTERNET

Riot Games, Kripto Sponsorluk Anlaşmasından Kurtulmaya Çalışıyor

Ağustos 2021’de, League of Legends’ın geliştiricileri olan Riot Games, kripto para borsası FTX ile milyonlarca dolar değerinde bir sponsorluk anlaşmasını imzaladı.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.