e
sv

Gazeteci Fatih Altaylı, Ekşi Sözlük’ün ‘İktidar Trollerini’ Yazar Yaptığını İddia Etti: Ekşi Sözlük CEO’sundan Yanıt Geldi

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Gazeteci Fatih Altaylı, Ekşi Sözlük’ün kullanımına ilişkin bir yazı kaleme aldı. Yazıda Ekşi Sözlüğün iktidar trollerini yazar yapmayı kabul ettiği iddia edildi. Ekşi Sözlük CEO’su Başak Purut’tan bu iddialara yanıt geldi.

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen sitelerinden biri olan Ekşi Sözlük, 21 Şubat günü ani bir kararla Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından erişime engellenmişti. Kararın 5651 Sayılı Kanun’un 8/A maddesinin gereğince verildiğini belirtirken Ekşi Sözlük yönetimi, herhangi bir içeriğin bu karara bir dayanak olarak etkilediğini ifade etmişti.

Bugün ise gazeteci Fatih Altaylı, Habertürk’te büyük tartışmalara neden olan Ekşi Sözlük’ün sonlarına doğru bir yazı yazdı. Ekşi Sözlük’ün CEO’su Başak Purut’tan da bu yazıya yanıt geldi.

Herhangi bir yayın evinin idare baskı ile yayınının engellenmesi kabul edilemez”

Altaylı, herhangi bir yayın evinin idare baskı ile yayının engellenmesinin kabul edilmemesinin üstesinden gelmeye başladı. Devamında ise Bir yıl önce iftira ve hakaret içeren şikayetler nedeniyle sözlüğe dava açtığını belirtti. Kapatılması gibi bir amacın olmadığını söyleyen Altaylı, bunları yazanların hesap vermelerini aralarında ifade etti.

Ünlü gazetecinin ardından ise şu ifadeleri kullandı: “Ekşi Sözlük ise bunların kendi mülkiyetinde değil, yazarlarının fikri olduğunu, Ekşi Sözlük’ün ise sadece bir platform olduğunu iddia ediyor. Tamamı rumuz kullanarak gölgelerden iftira ve hakaret yağdıranların kimliklerini ise açıklamıyordu. Sonunda bu entry’lerin bir bölümünü silmeyi kabul ettiler.

Altaylı, yazının devamında ise bu durumdaki sorunu Ekşi Sözlük gibi mecraların medyanın üstlendiği yasal sorumlulukların hiçbirini üstlenmemesine bağladı.

Ekşi Sözlük ve benzerleri, medya kuruluşunu kabul etmeyi reddederlerse bence ortada sorun olmaz”

“Bir kısım yeni medya, yani Twitter, Facebook gibi platformlar, medya organı izin kabul değiller. Bu medya sayesinde organlarının yüklendikleri yasal sorumlulardan kaçıyorlar. Böyle olunca da insanlara ya da kurumlara yönelik her türlü hakaret, iftira, karalama, şiddet, dezenformasyon yerlerinde yapılıyor ve bunları engelleyecek, yasal süzgeçten geçirecek bir mekanizma da kurmuyorlar.

Yani medyanın üstlendiği yasal sorumluların hiçbirini üstlenmiyorlar. Ama medyayı seven Anayasal haklardan aynen faydalanmak önermeleri.”

İLGİLİ HABER

Ekşi Sözlük’ün Kapatılma Sebeplerinin Arasında, “İfade Özgürlüğünü Engellemesi” Yer Alıyormuş

Ünlü gazeteci, yazının sonlarına doğruysa bunun ardından Ekşi Sözlük ve benzerlerinin medya kuruluşlarını kabul etmezlerse ortada bir sorun kalmayacağını taşıma eklendi. Engelin acilen kaldırmaları gerektiğini de ekledi.

Altaylı, Ekşi Sözlük’ün iktidarla aşmak için trol yazarlarının içerdiğini de iddia etti.

Son olarak Altaylı, Ekşi Sözlük’ün iktidarla ulaştığını aşmak için bazı yaklaşımlar sergilediğini de iddia etti. Bu konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Ekşi Sözlük iktidarla yaşadığı zorlukları aşmak için, mütevazı iktidar trolünü yazar yapımı kabul edilmişti.

Ekşi Sözlük CEO’su Başak Purut, Altaylı’nın iddialarını reddetme

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.