e
sv

Rusya, Hükümet Çalışanlarının iPhone Kullanmasını Yasakladı (Ay Noluyo Noluyo)

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Rusya yönetimi, hükümet çalışanlarının iPhone kullanımını yasakladı. Güvenlik endişeleri nedeniyle gelen kararın, 2024 yılında yapılacak devlet başkanlığı seçimlerine hazırlıklar kapsamında alındığı bildirildi.

Bir yıl boyunca Ukrayna ile savaşan Rusya, Apple’ın iPhone telefonlarıyla ilgili önemli bir karar aldı. Reuters’ın bildirdiğine göre yönetim, hükümet çalışanlarının iPhone kullanmasını yasakladı. Bu karar, 2024 yılında yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinin öncesinde geldi.

Rusya merkezli Kommerstant’ın haberine dayandırılan bilgiye göre yasak kararı, 2024 yılındaki seçimlere dahil olacak tüm yönetimler için geçerli olacak. Bu insanlar de 1 Nisan 2023 güne kadar telefonlarını değiştirmesi gerekiyor.

Kararın, cihazların istihbarat konusundaki boyutları olduğu yönündeki endişeler nedeniyle alındığı söyleniyor

Yerel siyasette yer alan yetkililer için düzenlenen bir toplantıda Rusya Devlet Başkanlığı İdari Başkan Yardımcısı Sergei Kiriyenko, yöneticilerin ay başına kadar telefonlarını değiştirme kararı verdi. İsmi açıklanmayan kaynaklara dayandırılan haberde, Kiriyenko’nun “iPhone’lar için her şey bitti. Ya atın ya da çocukları verintutuklamanın kullanıldığı belirtildi.

Kommerstant, Kremlin’in iPhone’ların yerini alması için farklı işletim sistemlerine sahip farklı cihazlara sağlayabileceğini ekledi. Yasak kuralının sebebinin ise bu cihazlar istihbarat batı teşkilatlarına karşı olduğu taraftaki endişeler nedeniyle geldiği bildirildi.

Öte yandan Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, yasağı doğrulayan bir açıklama yapmasa da gazetecilere verdiği demeçte akıllı telefonların şeffaf mekanizmalarına sahip olduğunu, bu yüzden resmi işler için kullanılmaması gerektiğini ifade etti.

İLGİLİ HABER

Jelatini Bile Sökülmemiş ‘İlk iPhone’ Modeli, 1 Milyon TL’nin Üzerinde Fiyata Satıldı

Bu karara ilişkin Apple tarafından ise henüz bir bilgi gelmedi. Teknoloji devi, geçtiğimiz yıl Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından, satışlarını durdurma kararı almıştı.

:
https://www.reuters.com/world/europe/kremlin-tells-officials-stop-using-iphones-kommersant-newspaper-2023-03-20/

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.