e
sv

Son Zamdan Sonra iPhone Almak Ne Kadar Zorlaştı? İşte Yıllara Göre iPhone Fiyatları ile Asgari Ücret Arasındaki Farklar

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dolar kurunun yükselmesiyle iPhone fiyatları da seneler içinde kendini katladı. Peki, iPhone fiyatları son 10 yılda asgari ücrete kıyasla ne kadar arttı? Bu sorunun yanıtı, tablo ve grafiklerle somut olarak verilmiştir.

Türk Lirası’nın son yıllarda yaşadığı ve günümüzde de devam eden değer kaybı, her türlü üründe fiyatların yükselmesinin nedeni oldu. Doların çiftleriyle birlikte özellikle büyük oranda dışa bağlı olduğumuz teknolojik ürünlerde Fiyatlar biz ‘ütopik seviyelere ulaştı‘ dedikçe bizi daha da yanıltmayı başardı ve önüne herhangi bir sınır koymadan artma yolunda devam etti.

Bu artışı en somut bir şekilde görebildiğimiz ürünler, akıllı telefonlar oldu. Apple gibi fiyatını genel oranda sabit tutan bir şirket verileri dahi yönetici bir anda 10 bin TL’ye yakın diziler gördü. Peki, yaşanan bu hikayeler asgari ücretle karşılaştırılınca ortaya nasıl bir tablo çıkıyor? iPhone fiyatları, yıllar içinde asgari ücrete göre nasıl bir açıklama gösterdi? Sizler için bu sorulara net bir şekilde cevap verdik. 2023 fiyatları için Apple’ın 17 Ocak Salı günü yaptığı zammı da sonucuna kattık.

iPhone fiyatları, son 10 yılda minimum ücrete göre nasıl değişti?

Standart modeller:

iphone

 • *Aynı sene içinde tanıtılan iPhone SE veya iPhone XR gibi telefon modellerine bu tabloda yer verilmedi. 2019 yılında tanıtılan iPhone 11’in 2018 yılında tanıtılan iPhone Xs’ten ucuz sonucunun Ayrıca Apple’ın adlandırdığı değişiklik yaprağı 2019 yılından itibaren ortanca modelinden iPhone 11 yerine iPhone 11 Pro olarak adlandırılmasından, en uygun fiyatlı modeli ise iPhone 11R yerine iPhone 11 olarak olarak adlandırılmasından kaynaklandığını belirtelim.
 • **Yeni iPhone modeli eylül ayında tanıtılacak, bu oran yalnızca güncel asgari ücret ve mevcut en yeni iPhone modelini kapsıyor. Apple’ın olası bir zam kararı sonrasında bu orantı değişikliklerini değiştirebilir.
 • Tüm Fiyatlar, cihazların lansman fiyatları baz işletmeciliği hesaplanmıştır. Sadece 2023 yılında iPhone 14 için 17 Ocak 2023’te uygulanan zam sonucuna katılmıştır.

En üst düzey modeller:

iphone asgari ücret

 • *Yeni iPhone modeli eylül ayında tanıtılacak, bu oran yalnızca güncel asgari ücret ve mevcut en yeni iPhone modelini kapsıyor. Apple’ın olası bir zam kararı sonrasında bu orantı değişikliklerini değiştirebilir.
 • Tüm Fiyatlar, cihazların lansman fiyatları baz işletmeciliği hesaplanmıştır. Sadece 2023 yılında iPhone 14 Pro Max için 17 Ocak 2023’te yer alan zam sonucuna katılmıştır.

iPhone serilerinin en yüksek modellerine baktığımız durumdaysa yıllar arasında büyük oynamalar görüyoruz. Bunun nedeniyse hem kurdaki yükseliş, hem de Apple’ın serilerinde artık daha yüksek yetenekli ve görünüşe göre daha yüksek fiyatlı modellere yer basımıydı.

Peki gelecek yıl durum nasıl olacak?

Gelecek yıl durumun nasıl olacağına dair yanıt vermek, ekonominin şu anki durumu nedeniyle pek de mümkün olamayacak. Ancak bu merkezin ayrılması önemli bir noktada bulunuyor: Apple, iPhone 14 serisiyle birlikte tüm iPhone modellerinin fiyatına da zam geliyor. gelecek yıl bu yıla göre göre daha yüksek iPhone fiyatlarıyla karşılaşmamız oldukça muhtemel.

İLGİLİ HABER

Son 20 Yılda Asgari Ücreti En Fazla Artan Ülkeler Belli Oldu (Türkiye’nin Sıralamasına Çok Şaşıracaksınız)

İLGİLİ HABER

Zamanında Alamadık..: 10 Yıl Önce Netflix’e 1.000 Dolar Yatırım Yapsaydınız, Bugün Kaç Paranız Olurdu?

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.