e
sv

Sosyal Medyadan Çıkıp Sokaklara Dökülseler Suratlarına Bile Bakmayacağınız, Şiddet Dolu Tuhaf Bir Topluluk: Inceller

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Son birkaç yıldırıcı örnekleri ‘ince’ olarak, kadın düşmanı bir topluluk türedi. Kendilerini büyük travmalar yol açan, nefret ve şiddet dolu dilleriyle kadınları hedef gösteren ve sürerek giderek artan örgütlerle cinayete ve idama konu olan bu kişiler tam olarak ne söylüyor?

İnternetin ve sosyal medyanın hayatımıza kattıklarını ve hayatımızdan aldıklarını sık sık tartışıyoruz. Peki genellikle sosyal açıklamalar ve insan psikolojisi ile ilgili olan bu getiri ve götürülerin bölümlerinin aslında ne kadar ciddiye alabileceğini hiç dinleme mü?

Yani evet, bu açıklamaları yürüten bilim insanları bunun sahiplikleri. Ama konumuz onlar değil, 15 yaşında, çevrelerin olduğu sürenin neredeyse tamamı içinde herhangi bir platformda geçiren bir genç ya da kendi sosyal dünyasını yaratmaya çalışan dışlanmış, antisosyal biri.

Bu insanlar, kadın ya da erkek fark etmeksizin, ‘çevrimiçi dünyalarında’ giderek hapsolupyanlış düşüncelere yönlenip yok oluyorlar… Inceller de ‘kendileri gibi düşünen’ çok sayıda kişiyle bir araya gelen eve yönelik nefreti büyüten bir ‘topluluk’ ve ne yazık ki bu ülkede yaşayan onlarca insanın ölümüne yol açtı.

çevrimiçi kimse dünyada size yumruk atamaz…

Çünkü çevrimiçi hayatlarımız, özellikle de ‘anonimlik’ gibi bir ‘nimet’ varken öyle güvenli ki (!) böyle güvenli ve kendi yankı odamızda boğulduğumuz bir alan bizi kötü etkileme ihtimaline ihtimal bile vermiyoruz. Zaten farklı ihtiyaçları de oldukça zor. Çünkü saklamanın işi, bize istediğimizi gösteriyor.

Elmadan nefret ettiğimizi söylüyoruz örneğin, bir de ne göreyim! Yalnız değilmişiz, elmayı sevmeyen bir insan sürü var ve belli ki elmayı sevmemek oldukça normal ve ‘doğru’ bir düşünce… E olur da arada bir tane elmasever çıkarırsa, ne yapabilir ki? Bize yumruk atacak hali yok ekrandan fırlayıp, biraz konuşur, gider… Ne de olsa biz haklıyız, baksanıza, ne kadar düzenlemez!

‘Kadınlardan nefret ediyorum, onlardan iyiye gitmesi imkansız, öldürmeli ve ölmeliyim’

İnce kavramının internet içerdiğie yerleşmesi ilk kez 1990’lı yıllarda Kanada’da bir öğrenci tarafından kurulan bir internet kullanımıyla başlıyor. Bu arkadaşımız Olmayan ilişki ve cinsellik deneyimlerini paylaşarak yorumlar bekliyor, ardından bu internet sitesinde her cinsiyetten insan kendi cinsellikten ve tanıtımlardan uzak hikayelerini anlatmaya başlıyor.

Olayın eşiği ise ‘dışlanmış’, ‘marjinal’ ‘ruh sağlığı görevlerinin ötekileştirilmiş ve yalnızlaştırılmış’ tüm insanlar kapsayıcı bir platformda cinsellik ve ilişkiyi konuşabilmesi fikri var. Bu ‘gönülsüz bekarların’ bir araya geldiği sitede giderken ‘ince’ anlatımı bir anlatım olarak yürütülmeye başlandı. Yani yola çıkışında kadın düşmanlığıyla ya da ‘zavallı erkeklerle’ bir bağlantı yoktu. Ancak ne yazık ki işler değişti…

Netflix ise inceller, ”gönülsüz bekarlar” (‘gönülsüz bekarlar’) kısıtlaması olarak bu ifadeyi kullanıyorlar. Bu Gönülsüz bekarlığın’ düşüncesi olarak ise, yola çıkacak ve asla düzelmeyecek kötülükte genetiklerini (kaslı bir yapının ya da keskin yüz hatlarına sahip olacakları gibi), psikolojilerini, sosyal statülerini ve tek bakışlarını bu unsurlara göre erkeklerin taşıdığı ‘zavallı’ erkekleri çizgi dışı olan olan kadınları gösteriyorlar. Inceller, ‘genetiği Düzgün’ ve ‘şanslı’ erkeklere ise ‘chad’ adını veriyorlar.

İncelere göre kadınlara aşağılık, seks, para ve statü düşkünü canlılar. incelere göre Kadınların gittikçe ‘güçlenmesi’ ve kendi partnerlerini seçme özgürlüklerinin olması büyük bir hata ve bu kadınlar en büyük cezaları hak ediyorlar. Burada cezalar derken ne yazık ki ki tecavüzden ölüme kadar geniş bir skaladan geçiyoruz…

Yine kendi içlerinde ayrıştırdıkları, ‘yakışıklı’ ‘kaslı’ ‘zengin’ ve bir kadının ‘prenses gibi hissettirecek’ olan erkekler kadınların tek hedefken bunlara sahip olmayan inceler, tipler açık şekilde zavallı olarak anmaktan, kendilerinden ve kaderlerinden nefret etmekten, birbirine acımaktan ve bu acıyı nefret ve şiddete dönüştürmekten geri durmuyorlar.

Özellikle Reddit gibi platformlarda bir araya gelen inceler, olumsuz gidişatlar arasındaki etkileşim haline girip besleyerek büyütüyorlar. Ancak son yıllarda yaşanan büyük ölümlerin ardından, Reddit gibi platformlar, incelerin bir araya geldikleri subredditleri vs.

Inceller, cinayet ve intihar haberlerinin ana karakterleri oldular…

Bir ‘ince’ olan, incelerin bir araya geldiği forumlarda vakit geçirerek nefretini besleyen, büyüten kişiler, geçmiş pek çok kötü olay ana karakter oldular. Olayların neredeyse tamamı önce cinayet, ardından idamla sonuçlandı.

Örneğin 2009’da George Sodini isimli bir adam önce üç yetişkin öldürdü, ardından öldürür. Oradaki ayak izleri ise onun bir ‘ince’ olduğunu gösteriyordu. Kadınlardan nefret etmelerini ve ölmelerini yaşamaları… Daha korkuncu ise ‘going Sodini’ olarak bu adamın yaptıklarının ince toplulukları arasında bir ‘deyime’ dönüşmesi ve yüceltilmesi…

Takip eden yıllar onlarca benzer vakada, kendini inceleyerek sonuçlanacak, forumlarda ve sosyal medyada sık sık kadın nefretinden bahsetmeen, intihar, cinayet ve tecavüz gibi geçen sık sık dile getiren pek çok kişiyi öldürdü ve öldürdü. Kapsamlı inceler, aralarından birii intihar düşüncelerinden duruşunda onu durdurmaya çalışmak yerine ‘madem gideceksin, yalnız gitme’ gibi ifadelerle cinayete de azmettiyor.

Sağduyudan, özgüvenden ve vicdandan uzak bu kişiler, Kişisel problemlerini açığa çıkaran ve sağlıklı bir kişi olmak için sorumluluk almaktan kaçındıkları içinonlarca masum insan hayatını kaybetti…

Bir insan kendine neden bunu yapar?

İncelerin nefretlerinin vereceği zararların örneklerini gördüğü, bir de insanın neden kendi kendini böyle bir travma çukuruna attığından, nefreti nasıl bu kadar normalleştirebildiğinden bahsetmek istiyorum.

‘İnce’ olduğunu söyleyen kitlenin basit bir çizimini yapmak gerekirse; Erkek, genellikle heteroseksüel, ağırlıklı geçmişinde bir kadın tarafından reddedilme hikayesi olanyaş aralığı ise 14-35 arasında geniş bir kitleye yayılan bir topluluktan oluşuyoruz.

Ancak daha ortak kritik özellikler var. İncelerin neredeyse tamamı kendi bedenlerinden, hayatlarından ve sosyal statülerinden nefret ediyorlar. Umutsuz bir yerlerden korunmak, seks ya da romantik bir ilişki deneyimlerinden kaynaklanan şansların hiç olmayacağını ve olmayacağını düşünüyorlar.

İncelere göre bir Çad ve İnce arasındaki fark bu. Yüz hatları, burun, kemik yapısı…

Çünkü onlara göre dış görünüşleri kötü genetiklerine bağlı ve değiştiremezler, Statüleri ve sosyal yaşamları ise yine bu yolla ve özellikle kadınlar tarafından engellenmiştir ve onu da geliştiremezler. Kadınlara nasıl görünmemeleri gerektiği konusunda sürekli emir veren, hayatlarının nasıl yaşamaları tavsiye ediliyor, istedikleri gibi olmadığından korkmaktan çekinmeyen erkekler, bu istediklerinden artık beklediklerinden, kadınlardan nefret ediyorlar… Oldukça ironik…

Özellikle genç yaşta seks ya da romantik bir ilişki için karşı tarafla geçen iletişimde alınan cevaplar kişinin psikolojisini kötü etkileyebilir. ayrıca yine kişinin cinsiyetinden bağımsız olarak Katılım üzerine yüklediği yükleri kaldıramaması, dahil olduğu bir etiket bulamaması da psikolojisini oldukça kötü etkiler.

İşte böyle senaryolarda bu kişilerin desteğini görmesi, kendileriyle barışmalarının sağlanması, sosyal bir bireyin olması için önlerinin açılması gerekir. Ancak inceller için durum tam tersi. Çünkü kendilerine ait hissettikleri ve ‘zavallılıklarını’ kabul etmişti, aşırılık bu ‘eziklik psikolojisini’ nefrete dönüştürüp başka kaynatmaya yönlendirmeyi başarmış bir topluluk buluyorlar. Haliyle, canlıları keşfedip kabul etmeye çalışmaktansa nefret kusup sorumluluk almamayı tercih ediyorlar. Bu korkunç bir davranış ve yanlış bir yol olsa da, o psikolojideki bir şey için ne yazık ki en kolay yol… Bu yüzden de giderek artıyor.

Sosyal medya ve internet kültürünün genişlettiği ‘sahte hayatlar’, inceler üzerinde oldukça etkili

Geçmişte bugüne kadar fark ettikleri üzere inceller sürekli bir karşılaştırmanın içindeler. Bir kadının ‘onları seçmek için’ zengin, güçlü varlıklar yüzmek; Böyle olamayacakları için de umutsuzluğa kapılıp nefretle doluyorlar. Ardından da öldürmeyi, tecavüzü ve davayı kendi kendilerine meşru kılıyorlar.

Bu vahşice, insanlıktan uzak bakış açısı sosyal ortamlarda hatta ve porno içinde yansıtılan ve gerçeklikten oldukça uzak bir manzaranın da ürünü. Çünkü ne yazık ki, yansıtılan böyle bir algı olduğu doğru… Sosyal medya kullanıcılarının gençlerin nasıl göründükleri, nelere sahip oldukları, nasıl bir hayat yaşadıkları, ne kadar güzel ya da da bekledikleri, onlara göre ‘her şey’ demek.

Bu da cinsiyeti fark etmeksizin tüm genç hayvanlar üzerinde korkunç bir baskı yaratıklar. Estetikle ‘o kadın/adam’ gibi görünmeye çalışan genç kadın ve erkekler, arabasında logosunun mutlaka fotoğraflarını çekiyorlar, fotoğraflarını çekiyorlar, renkli, güzel, zengin göstermek için kendi gerçekliğinden vazgeçenler…

Bir diğer suç ise kadının cinselliğinin ve yaşamının yalnızca erkeğin kontrolü altında olması gereken düşüncesini besleyen toplumlarda. Kadın onun için seçtiği eşi olur, ona çocuk verir, o ne ister yapar. Partnerini seçmeye kalktığındaysa tabii ki cezalandırılması gerekir… Bu hastalıklı düşünce, kendi eksikliklerini ve sorumluluklarını reddetmeyi seçenbilinçsiz, cahil ve kötücül insanların kullandıkları korkunç bir koza dönüşür…

2022’de halen daha kadınların bireysel hak ve özgürlüklerini tartışma konusu haline getiriyorler, kadınların özgürlüklerinin ‘doğrusunu ve yanlışlarını’ konuşanlar, milyonlarca kadının hayatını kaybetmenin yanında işte böyle akıldan uzak pek çok olaya neden oluyorlar…

Hem yapılar hem kadınların ‘nasıl en ideal’ olacaklarına dair sınır çizmeye çalışan, ‘kadın dedin’ ve ‘erkek dedin’ diye başlayarak aptalca cümleler kurmaktan vazgeçmeyenler eşit oranda sorumlular ve vicdan azabı denemeleri hazır olsunlar.

Kaynaklar: Güvenlik Tehditleri Araştırma ve Kanıt Merkezi, BBC News, The Conversation, The New Yorker

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.