e
sv

Türk Telekom CEO’sundan Tarihimizin En Büyük Felaketlerinden Birinde Bile Kullanamadığımız ‘Ulusal Dolaşım’ Hakkında Açıklama

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Özellikle afet zamanlarında acil iletişimin sağlanmasıyla hayat kurtarıcı sonunda olan ‘ulusal söz’ hakkında Türk Telekom CEO’sundan yeni açıklamalar geldi.

Yıllardır internet sağlayıcılarından talep edilen ortak altyapı projesi bir yana, bunun çok daha küçük çapta olan ve kullanıcı kullanımına hizmet veren bir proje dahi tüm hayatımıza giriyor. Üç büyük GSM yolcusuKahramanmaraş’taki ikiz depremlerin ardından bile en kritik sistemlerden birini aktifleştiremedi.

sonrasında ayakta kalan deprem baz istasyonlarının operatör farketmeden faydalanmasını sağlayacak bu imkan ve dahası hakkında bugün, Türk Telekom CEO’sundan yeni bir açıklama geldi. CEO Ümit Önal, “ders aldıklarını” ve hatalarını görevlendireceğini belirtti.

ulusal enstrüman nedir?

baz istasyonu

Ne yazık ki genellikle tablolarının çatısında gördüğümüz baz istasyonları, operatörler tarafından kendi yatırımları ile dikiliyor. Bu istasyonlar, yalnızca o gideceğin evden açık oluyor. Yani A’ya abone olursanız, B operatörünün baz istasyonunu kullanıyorsunuz.

Ulusal kurum ise acil güvenlik hücreleri banka ATM’lerinde olduğu gibi, operatörlere ait tüm baz istasyonlarının ortak kullanımının açılmasıdır. Bu sayede Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom abone olmanız farketmedenen yakınınızdaki baz istasyonuna erişim sağlayarak iletişim sağlayabilirsiniz.

Bu sayede Kahramanmaraş depremlerinde yaşananlar gibi baz istasyonlarının pek çoğunun elde edildiği yerlere, ayaklarda kalan baz istasyonları üzerinden TÜM ÖLÇÜLER İZLEME SÜREKLİLİK DURUMU DURUMU DURUMUNDADIR.

“Notları aldık, pilot projeyi başlatacağız”

ulusal çap

Türk Telekom’un 2022 yılı mali ve sonuçlarını açıkladığı toplantıda değerlendirmede bulunan Önal, olası İstanbul depremine hazırlık için sektörel araştırmalarla bakanlık düzeyinde bir araya geldiklerinihızlı harekete geçmek için harekete geçtiklerini açıkladı.

Önal, ulusal listeler dahil olmak üzere afet sürecini halledebilecek durumlardır, bu konuda notları aldıklarını ve pilot proje başlatılacak da ifade etti. Önal, deprem tedavisi tüm operatörlere çok farklı dersleri öğrettiğini de kullanmayı “Yaraları birlikte saracağız” vurgusu yaptı.

Bu kadar acıların yaşandığı durumda bile kullanamadığımız ulusal ulusal kanun, Habertürk’e göre Turkcell nedeniyle gerçekleşemiyor:

Habertürk yazarı Güntay Şimşek, geçtiğimiz günlerde yayımladığı ulusal bir kuruluşa ilk karşı çıkan ismin Turkcell’in biri sürmüştü. Şimşek, Turkcell’in sahip olduğu en fazla baz istasyonuna sahip operatör olduğunu hatırlatarak ulusal bir öncekinin görülmesi en büyük engelin Turkcell’i bir ileri sürdü.

Turkcell, baz istasyonlarını farklı bir şirket bünyesine taşımış:

“Turkcell, yaklaşık 1 ay önce baz istasyonlarını toplayarak Kule A.Ş.’yi kurdu ve bunun Ulaştırma Bakanlığı’ndan ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’ndan (BTK) bir izni yok. Aynı şekilde Türk Telekom ve Vodafone da başvurmuş onlara da izin verilmemiş. Turkcell, Kule A.Ş.’yi kurarak halka açık şirket cirosunun bir kısmı burada bağımsız oluşturduğu başka bir şirkete aktarmış.”

Acılardan “ders almaya” devam ediyoruz…

İLGİLİ HABER

GSM Operatörleri, Tarihimizin En Büyük Felaketinde Sınıfta Kaldı

İLGİLİ HABER

Turkcell CEO’sundan Depremden Günler Sonra İlk Açıklama Geldi: Dronecell’in Neden Kullanılmadığını Anlattı

:
https://www.cumhuriyet.com.tr/ekonomi/turk-telekom-ceosu-umit-onaldan-deprem-aciklamasi-ders-aldik-hazirlaniyoruz-2054749

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.