e
sv

Türkiye’de İlk Kez “400 Gigabit” İnternet Hız Testi Yapıldı (Ortalama Hızdan 12.500 Kat Daha Fazla)

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Vodafone, Türkiye’de ilk kez 400 gigabit hız testi gerçekleştirdiğini açıkladı ve bu hıza ulaşan ilk operatör oldu. Ulaşılan hız, Türkiye ortalamasının 12500 katı.

Türkiye’de mobil internet yapılarının yapıları için operasyonlar sürerken, bugün Türkiye’de yeni bir ilke imza atıldı. Üç büyük operatörden biri olan Vodafone, sahibi 400 gigabit hız denemesi yapan ilk operatör oldu.

Vodafone tarafından tüketicileri göre 400 gigabit hız denemesi, şirket Tuzla ve Esenyurt’taki veri merkezleri arasında yapıldı. Deneme başarıyla tamamlandı ve 400 gigabit hıza ulaşıldı.

Deneme hakkında söyleyecekleri teknik açıklamalar:

vodafone

Vodafone’un anlatımına göre hız testi, Acacia Bright 400ZR+ modülleri ve Cisco dış görünümleri ile baskı. Veri merkezleri arasında fiber şebeke ve IP aşınmaları üzerinden optik yönlendirme ile veri iletimi yapıldı.

“400 gigabit” tam olarak ne kadar hızlı?

Ookla tarafından içerik güncel bilgilere göre Türkiye’de mobil internet ortalama indirme hızı 31,93 Mb/sn düzeyinde. 1 gigabit ise 1000 Mbps’e eş değer geliyor.

Yani Vodafone, yaptığı denemede Türkiye ortalamasından 12500 kat daha hızlı internet hızına ulaştı. Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Adem Özdemir, en yeni ve faydalı teknolojilere odaklanarak şebeke altyapılarını yeni nesil teknolojilerle yaşamaya devam ettiklerini ifade etti.

İLGİLİ HABER

Doğru Bir İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır, Neden Önemli?

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.