e
sv

Yeni iPhone Özelliklerini Herkesten Önce Denemek İsteyenler, 99 Dolar Ödemek Zorunda Kalabilir

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Apple’ın iOS 17 ile önemli bir değiştirme imza atacağı ifade ediliyor. İddialara göre iOS 17 ile yeni özellikleri herkesten önce denemek isteyen kullanıcılar, yıllık 99 dolar ödemeyi istiyor.

ABD merkezli teknoloji devi Apple’ın geçtiğimiz günlerde iOS 16.4 için ilk geliştirici sürümünden beta bahsetmiştik. Bu yeni sürümdeki özelliklerden bir tanesi de hangi beta sürümünün yükleneceğinin kullanıcılar tarafından belirlenecek olması idi. Gelen son bilgiler, Apple’ın bu özelliği ile ilgili farklı planlarının olabileceği düşündürüyor.

Apple’ın resmi Geliştirici Programı’na kaydolmak isteyen kullanıcılar, yıllık 99 dolar ödeme yapması gerekiyor. Ancak bazı internet siteleri tarafından ücretsiz olarak üretilen geliştirici profilleri, 99 çalıştırma ödeme yapılmadan da geliştirici beta bilgisayarlarının indirilmesi, bu sayede de en yeni özelliklerin erkenden deneyimlenmesine imkan tanıyordu. iOS 16.4’ün ilk geliştirici beta sürümü ile gelen özelliği, bu dolanbaçlı yolun geride kalabileceğinin açık bir göstergesi.

Yeni herkes özelliklerinden önce demek için ödeme yapılması gerekebilir

iOS 17

Apple’ın açıklamasına göre iOS 16.4’ün geliştirici beta sürümünde kullanımdan elde edilen beta sürüm tercih özelliği, ilerleyen süreler beta sürümler için tek seçenek olacak. Yani kullanıcılar, haricen beta sürüm yüklemesi yapamayacaklar. Bu durumun, iOS 17 ile birlikte önemli bir değişikliği beraberinde getireceği söyleniyor. Zira değişikliğin gördüğü şekilde ortaya çıkardığı ücretini ödeyerek Geliştirici Programı’na kaydolmayan hiçbir kullanıcı, geliştirici profilleri aracılığıyla geliştirici beta sürüm yüklemesi yapamayacak. Hal böyle olunca halka açık beta sürümünün beklenmesi gerekiyor.

İLGİLİ HABER

Türkiye’deki iPhone’lara 5G Geliyor! Peki Nerede, Nasıl Kullanabiliriz? Ek Ücret Ödeyecek mi?

Aslına bakarsak Apple’ın ücretsiz geliştirici profili dağıtan yolcularla ilgili hamleleri yaşamaya başladı. Bu bağlamda, bu tür siteler için yasal süreci başlatan Apple, bazı siteleri kapattırdı. Gelişmeleri takip eden bazı siteler ise kendi kendilerine şampiyon oldular. Şimdilerde ücretsiz geliştirici profili dağıtan birkaç site var ancak yakın bir dönem bu siteler de tarihe gömülecek gibi görünüyor. İşte iOS 17 ile bu siteler, otomatik olarak işlevsiz kalmış olacaklar gibi görünüyor.

Geliştirici beta sürümü nedir?

Tüm yazılımlar gibi iOS de hedeften önce test kullanıcılarıyla birlikte bir beta sürümden geçiyor. Bu adımdan önce geliştirici beta sürümü yayınlanıyor, bu sürümde herhangi bir sorun olmaktan çıkıyor herkese açık beta sürüm yayınlanıyor. Bu sürümde de sorunların tespit edilmemesi halinde koruyucu sürüm, tüm hedefe ulaşıyor.

Bu süreçten de anlayabileceğiniz üzere yeni iPhone özellikleri en önceki geliştirici beta sürümünü yükleyenlere ulaşıyor. Herkese açık betaya ulaşmak ücretsiz olsa da bazı teknoloji tutkunları, daha da erken erişim için geliştirici beta sürümünü yüklemeyi tercih ediyor. Apple, kullanıcı koruma sistemlerinde geliştirici beta sürümünü yüklemek için ücret ödemeniz bile kullanmak herkese açık beta, ücretsiz şekilde yüklenebilir olmaya devam edecek…

:
https://www.macrumors.com/2023/02/19/apple-ios-17-developer-beta-crack-down/

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.