e
sv

Berlin Film Festivali’nde Türkiye’deki Deprem Felaketinin Adı Bile Anılmadı: “Avrupa İçin Yabancıyız”

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Berlin Film Festivali’nde konuşan Türk sinemasının önemli isimleri, festivalde depreme değinilmesine tepki gösterdi.

6 Şubat 2023’te meydana gelen 7.7 ve 7.6’lık depremler, 10 ilde büyük yıkıma yol açtı ve 40 binin üzerinde vatandaşımızın hayatını kaybetmesine yol açtı. Ukrayna savaşı ve İran’daki protestolar tabii olarak anılırken son felaketi olarak anılan çifte deprem, Berlin Film Festivali’nde anılmadı.

Depremler, festival programı içinde dile getirilmemesi Türk sinemasının içindekiler tarafından Avrupa’ya sitem yoluyla anıldı. Antalya Altın Portakal Film Festivali yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu ve sanat yönetmeni Başak Emre, festivalde deprem hakkında hiçbir şey söylenmemesine tepki gösterdi.

“Seremoni Ukrayna ile başladı, Ukrayna ile bitti”

berlin film festivali

Ahmet Boyacıoğlu, seremonide Türkiye ve depreme dair herhangi bir şeyin yer almamasına “Festivalin açılış seremonisi Ukrayna ile başladı, Ukrayna ile bitti ve İran’a dokundu. Ancak Türkiye’den bahsettiklerini kullanmak.” sözleriyle tepki gösterdi.

Başak Emre ise “Ben buradayken bir toplantı depremden konuşmaya başlayarak ilerlemeye devam ediyor ve maalesef ki bu yaşanıyor. Sosyal ağları da destek koruyucularınız.” sözleriyle tepkiyi sürdürdü.

“Avrupa için yabancıyız”

Boyacıoğlu, depremin yayılmasının yanı sıra Türkiye’nin festivalde ve Avrupa’daki diğer festivallerde yer almamasını da dile getirdi. “Dürüst olmak gerekirse Avrupa, Türkiye’ye çok da ilgi duymuyor. Avrupa için bir şekilde yabancıyız.” şeklinde konuşan Boyacıoğlu, Berlin Film Festivali’nde Türk bir jürisinin yer almadığını da hatırlattı.

İLGİLİ HABER

“Oscar’ın Habercisi” BAFTA Ödüllerinin Kazananları Belli Oldu (Türkiye’deki Deprem de Unutulmadı)

:
https://variety.com/2023/film/global/turkish-film-community-earthquake-international-solidarity-1235528508/

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.