e
sv

Bir Seks İkonu Olarak Görülmesine Rağmen Aslında Gerçek Bir Entelektüel Olan Marilyn Monroe Hakkında 11 Enteresan Bilgi

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hollywood sinemasının önceki güzelliğiyle daha sonra da kullanılmasıyla en dikkat çekici oyuncularından bir tanesi olan Marilyn Monroe, bugün bile en çekici popüler kültür ikonlarından bir tanesidir. Gençliğin hayatını kaybedenlerin yaşadıkları ise o şaşalı hayatın bir yalandan ibaret olduğunu ortaya koyuyor.

1 Haziran 1926’da Los Angeles’ta dünyaya gelen ve henüz 36 yaşında 5 Ağustos 1962 tarihinde hayatını kaybedenler Marilyn Monroe, Hollywood dünyasında rol aldığı güzel sarışın rolleriyle dikkat çekmiştir. Oldukça genç bir yaşta önce modelliğe, daha sonra da oyunculuğa başlıyor Marilyn Monroe dillere destan güzelliği ve kadınsı tavırlarıyla bugün bile popüler olan en önemli ikonlarından bir tanesidir.

Marilyn Monroe aynı zamanda bir seks sembolü olarak kabul ediliyor. Ancak kendisinin bir dönem bu içerikleri sıkılmış olacak ki oyunculuk eğitimini alarak kariyerini farklı bir yere taşımayı hedeflemiştir. Ne yazık ki genç yaşta elde ettiği dünya çapındaki bu kişilerin kendisine ağır bir şekilde gelmiş ve son albümün ağır bir deposu yaşadığı bilinmektedir. Gelin Marilyn Monroe Doğum Günü ilginç bilgileri yakından görelim.

Marilyn Monroe hakkında bazılarını ilk kez duyacağınız ilginç bilgiler:

 • Çocukluk yılları koruyucu ailelerin yanında geçti.
 • Gerçek adı Marilyn Monroe değil.
 • Altı ayak parmağı olduğu efsanesi
 • Aslında kendisi bir sapyoseksüeldi.
 • ABD başkanı Kennedy ile ilişkisi olduğu söylendi.
 • Marilyn Monroe aslında iş çeşitleri atanan ilk kadınlardan.
 • Çocukken kekeme olduğu için şarkı söylememişti.
 • Canlandırmak istediği Jean Harlow ile aynı kaderi yaşadı.
 • Marilyn Monroe bir aktivistti.
 • Ölümü üzerindeki sır perdesi hala aranamadı.

Çocukluk yılları koruyucu ailelerin yanına geçti:

marilyn monroe

Gladys Pearl Baker, bir kadın olarak Marilyn Monroe’yu dünyaya getirdi. Bir iş arkadaşı olduğu söylense de almayı kesin olarak gizlemek. Psikolojik zorluklar nedeniyle daha önce iki çocuğu ele geçirilmiş Gladys, Marilyn’i kendi isteğiyle bir koruyucu aileye verdi. 3 yaşında kızını almak istedi, alınacaklar. 7 yaşını almak isteyince ise kadere izin verildiğinde ve kaldırıldığında. Bu nedenle Marilyn çocukluğunun tamamı farklı farklı koruyucu ailelerle birlikte olmak zorunda kaldı.

Gerçek adı Marilyn Monroe değil:

marilyn monroe

Norma Jeane Mortenson olarak doğan oyuncu, Marilyn Monroe adının gösteri türünün yuvasını sonra aldı. Bu isim, o dönem çalışılan stüdyonun yöneticisi olan Ben Lyon tarafından, başka bir oyuncu olan Marilyn Miller’dan nefes alarak oluştu. Clare Norman, Carole Lind, Meredith gibi alternatifler olsa da Marilyn Monroe ismine karar kılındı. Bu sahne adını 1946 yılında kullanmaya başlayan oyuncu, 1956 yılında resmen Marilyn Monroe olarak görevlendirdi.

Altı ayak parmağı olduğu efsanesi

marilyn monroe

Marilyn Monroe henüz ünlü olmadan 1949 yılında onun sahibini yöneten Joseph Jasgur, yıllar sonra anılarını kitaplaştırırken bu eski fotoğrafları da kullanmak istedi. Ancak bir şey dikkat çekti, Marilyn’in bir ayağında tam altı parmağı vardır. Bu söylenti birdenbire ortaya çıktı ve bir şehir efsanesine dönüştü. Başka fotoğraflarda Marilyn’nin normal bir şekilde beş parmağının olduğu görüldüğü için bu yalnızca bir dedikodu olarak kaldı ancak pek çok kişi Marilyn Monroe’nun ünlü gördükten sonra ameliyat olarak kıta parmağını aldığı yerden aldığını.

Aslında kendisi bir sapyoseksüeldi:

marilyn monroe

Marilyn Monroe’nun diğer bir evliliği ünlü yazar Arthur Miller ile oldu. Miller o dönem komünist olduğu şüphesiyle FBI tarafından takip ediliyordu, tabii ki Marilyn Monroe da. Kendisinden hem yaşından büyük hem de pek çekici olmayan evliliklerinin sebebi Monroe’nun sapyoseksüel olmasıydı. Daha da ilginç olan Marilyn Monroe’nun piyanosunun üzerinde Albert Einstein’ın bir fotoğrafı vardı.

İLGİLİ HABER

Cinselliği Dış Görünüşten Çok Zeka ile Özdeşleştiren ‘Sapyoseksüel’ Bireylerin Ortak Özellikleri

ABD başkanı Kennedy ile ilişkisi olduğu söylendi.

marilyn monroe

Marilyn Monroe’nun en ikonik performanslarından bir tanesi, dönem ABD başkanı John F. Kennedy’nin doğum gününde sahneye çıkmasıdır. O geceden sonra Marilyn Monroe ile Kennedy arasında bir ilişki olduğu iddiaları sık sık gündeme geldi. Kesin bir kanıt olmasına rağmen herkes buna inanmıştı ve hatta Monroe’nun şüpheli ölümünün bu ilişki yüzünden olduğu bile söyleniyor.

Marilyn Monroe aslında iş çeşitleri atanan ilk kadınlardan:

marilyn monroe

Sinema ve performansıyla akıllara kazınan Marilyn Monroe aslında iş çeşitleri da sahne atmıştı. Bir film çekerken yapımcının ne kadar gördüğünü öğrenince kendi üretim şirketi işletmecileri karar verdi. Böylece kendi üretim şirketi kuran ikinci kadın olarak da tarihe geçti. Elbette genç yaştaki ölüm nedeniyle hayalindeki düşünceleri gerçekleştiremedi. Marilyn Monroe’nun film uyarlaması istediği pek çok kitap vardı.

Çocukken kekeme olduğu için şarkı söylememek vardı:

marilyn monroe

Marilyn Monroe yalnızca bir oyuncu değil, aynı zamanda inanılmaz sahne performansına sahip bir şarkıcıydı. Ancak şarkı söylemesi bir hayalin peşinden koşmak değil, tedavisiydi. Yaşadığı zorlukların başından sonuna kadar kekeme olan Marilyn Monroe, bunu aşmak için şarkıyı saklamaya başlamış ve kekemeliğinden kurtulmaya çalışmıştı. Ancak eski alışkanlık zaman zaman geri değildi. Örneğin Something’s Got to Give filmin çekimleri sırasında kekemeliği geri döndürmek için filmden kovulmuştu.

Canlandırmak istediği Jean Harlow ile aynı kaderi yaşadı:

jean harlow

Erken Amerikan sinemasının büyük ikonlarından bir tanesi olan Jean Harlow’un yaşamının anlatılacağı filmde oynanırken, Marilyn Monroe’nun en büyük hayallerinden bir tanesiydi. Sevgili olarak ve kariyerleri ile bağlılık benzemelerinin yanı sıra kaderleri de aynı oldu ve genç yaşta hayatlarını kaybettiler. Güzel olan, Harlow’un nişanlısının mezarına sürekli çiçek göndermesi gibi eski kocası DiMaggio da Marilyn’in mezarına düzenli olarak çiçek gönderiyordu. Kötü bir ortak kader.

Marilyn Monroe bir aktivist:

marilyn monroe

Aptal sarışın rolleri oynamasına rağmen Marilyn Monroe tam kitap kurduydu ve öldüğü zaman evinde görmek vardı. Kişinin bu gelişimini sosyal gelişimini hayatta da gösteriyordu. O dönem yaygın olan ırkçılık fikrine karşıydı. Nükleer Politika Komitesi’nin Hollywood şubesinin kurucu üyesiydi. Aynı zamanda Demokrat Parti’nin Connecticut’taki yardımcı delegelerinden bir tanesiydi.

Ölümü üzerindeki sır perdesi hala aranamadı:

marilyn monroe

Marilyn Monroe henüz 36 yaşında 5 Ağustos 1962 günü evinde yüksek dozda sakinleştiriciden tutuklu olarak bulundu. Evet, kişinin depresyondaydı ve psikolojik yardım alıyordu ama hiç kimse onun hastaneden çıkışı uzun sürmedi. Bu nedenle kişilerin öldürülmüş olabileceğinden şüpheleniliyor. Kennedy ile ilişkisi olduğu dedikoduları da bu iddiaları güçlendiriyor ama bu gizem hala çözülmüş değil.

Hollywood sinemasının en önemli pop ikonlarından bir tanesi olan Marilyn Monroe hakkında bazılarını ilk kez birbirinden ilginç bilgilerden bahsettik. Bu kadar genç yaşta ölmesine rağmen bu kadar büyük izler bırakmış olması hayret verici.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.