e
sv

Bir Zamanlar Sabahın Köründe Televizyon Başına Geçmemize Neden Olmuş 25 Nostaljik Çizgi Film

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İnternetin, bilgisayarların, telefonların ve tabletlerin olmadığı, bir şey televizyonda izlemek için saat beklememiz ve saat gelir gelmez bilgisayar başına koştuğumuz yıllarda çizgi filmlerin ayrı bir tadı vardı. O çizgi filmlerden bazılarını sizler için derledik.

Geçmişteki çocukların eline bir telefon tutuşturulup YouTube ya da Netflix videolarıyla saatler geçirmeleri mümkün değildi çünkü ne bu platformlar ne bu cihazlar ne de böyle bir internet bağlantısı vardı. O an televizyonda çizgi filmlerin beklemeleri bekleniyordu. O yıllarda izlediğimiz çizgi filmlerle birlikte kaldı. Gelin bu çizgi filmlerle bir zaman yolculuğuna çıkalım.

Ninja Kaplumbağalar

ninja kaplumbağalar

Genç Mutant Ninca Kablumbağalar. Aslında oldukça şiddet dolu ve kendi başına buyruk bir çizgi roman girişimi olan Ninja Kaplumbağalar, büyük bir görüş elde etti. Özellikle çizgi filmi dünyanın dört bir yanında markayı popüler hale getirdi. “Pizza reklamını yapsın diye yapmışlar” sözleri bize keyifli zamanlar yaşattı.

Tsubasa

tsubasa

Japonya’dan çıkma bu futbol animesinde uzatma kilometreleri bulan futbol sahası, binlerce kişilik statlarda kapalı gişe maç yapan 10 yaşındaki çocuklar seyirciler. Kartal vuruşu gibi elektrik kullanmaya çalışıyor, şapkayla kalecilik yapmaya çalıştığımız için havadan gelen topların içinde yer alıyor. Dünya Kupası için yapılan devam serisinde Tsubasa Messi bir de olmuştu. Oysa gönüllerin kralı pek çok kişi için Hyuga idi.

şeker kız şeker

Şeker

Lanetli bir kız çocuğunun ona herhangi bir şekilde sevgi ve ilgi gösteren herkesin felaketi olduğu bu anime ile Tsubasa peş peşe yayınlanırdı. Animede herkesin başına bir iş geliyor, bir şekilde Candy ablamız hep kurtuluyordu. Biz bunu sevimli bir çocuk sanıyorduk. Yine de çocukluğumuzda etkisi vardı.

pokemon

pokemon

Bir dönem en popüler yapımı olan Pokemon’da çocukları sağda solda yakaladıkları vahşi hayvanları para ve onları elde etmek için dövüştürüyordu. yazıları de devam eden seride Ash Ketchum isimli kazma arkadaşımız, 18 sene sonra ilk defa bir kız arkadaş bulduğu turnuvayı kazandı. Pikaçusu da bu esnada muhtemelen level 237 falan oldu. Gene de Pikaçu’nun sevimliliği, Charizard’ın coolluğu derken çok sevdiğimiz bir seri olmuştu.

Ay Savaşçısı

ay savaşçısı

Hayat dolu bir gencin her bölüm ay savaşçısına dönüşerek bir takımın kötülerini alt ettiği bu yapımda, gezegenlerinin temsili olan karakterlerin de olduğunu öğrenmiştik. Aslında arka planında iyi işlenmiş bir mitolojisi olan yapım yetkisi özellikle kız çocukları arasında çok popüler olmuştu.

cedric

cedric

“Sekiz yaşındaysanız ve aşıksanız hayat gerçekten çok zor” diyen Cedric, bir dönem en sempatik çizgi film kahramanıydı. Üzüme aileleri olduğu için bir türlü açılamadığı sevgilisine “üzümlü kekim” diyen Cedric, romantik havasıyla gelmeyenler arasında yerini almıştı.

Afacan Dennis

afacan dennis

Sarışın küçük bir çocuk ve köpeğin yarattığı sonsuz kaosa deneyimlediğimiz bir çizgi filmdi. Dennis’in başı özellikle komşusu ile sık sık derde girerdi. İzleyenlere keyifli saatler yaşayan bir çizgi filmdi.

Tom ve Jerry

tom ve jerry

Bir klasik olan Tom ve Jerry, bir fare ve bir kedinin aralarındaki amansız mücadeleyi gösteriyordu. Oldukça eğlenceli bir mücadeleye giren ikili arasında zaman zaman gördüğümüz büyük bir dostluk da vardı.

Looney Tunes

Looney Tunes

Bugs Bunny, Tweety ve Sylvester, Tazmanya Canavarı gibi pek çok karakteri bünyesinde bulunan Looney Tunes, bu karakterlere bağımsız seriler de veriyor. Kısa bölümlerden oluşan yapısıyla pek çok eğlenceli saat geçirtmişti.

kırmızı forma

kırmızı takım

Gölgesinden hızlı silah çekici kovboy Red Kit ve özellikle baş düşmanları olan Daltonlar arasındaki mücadele pek çok kişinin gözdesiydi. Bu çizgi filmde yapılan pek çok gönderme ise büyüdükçe ve tarihi dünya öğrendiğimizde anladığımız şeylerdi.

Ayı Yogi

ayı yogi

Yellowstone’un baş belası olan Yogi, hem koruculara zor anlar yaşar hem de Bobo ile birlikte herkes piknik yemeklerine çöreklenirdi. Adeta Yellowstone mafyası olan Yogi, komik konuşması ile unutulanlar üzerine girmişti.

Laff-A-Limpics

laff-a-lympics

Bir bölgeye Türkiye’ye de gelen Laff-A-Lympics olimpiyatları Yogiler, Scooby-Doolar ve Gerçek Kötüler arasında yaşanan çeşitli yarışları izlediğimiz bir seriydi. Gerçek Kötüler takımı sürekli hile yapar ve ceza alırdı. Tabii insan tekne yarışında tekneye motor takmak hile yaparken tekneyi büyüyle uçurmanın neden hile olmadığını sorguluyor ama olsun.

Beyblade

Beyblade

Topaç çarpıştırıp envai çeşitlerin yaratığın ortalığı dağıtmasına neden olan çocuklarla dolu bu seri de çok popülerdi. Satılan beyblade sokak topaçları o dönemde her başında çocukları çarpıştırdığı oyuncakların rehberliğine girmişti. O topaçlar hiçbir zaman çizgi filmdeki havayı vermemişti ama olsun.

Scooby Doo

Scooby Doo

Bütün yaratıkların en sonunda insanın ortaya çıktığı bir seriydi. Scooby Doo ve Shaggy’yi baştan sona alan yapımında karakterler her yaşadıklarında karşılaştıkları gizemli olayları çözer, en son kıskıvrak yakaladıkları kötü karakterin maskesini “Bakalım X aslında kimmiş” diyerek ortaya koyardı.

Batman Animasyon Serisi

BTAŞ

Bugüne kadar yapılmış belki de en iyi animasyon serisi Batman The Animated Series olmuştur. Sonrasında gelen Batman Beyond da çok sevilen bir seri olmasına rağmen bu serinin yerini tutan bir yapım gelmedi. Karanlık atmosferiyle dönem çizgi filmlerinden ayrılıyordu.

Örümcek Adam

örümcek adam

Mahallemizin dostlarını barındıran Örümcek-Adam’ın maceralarını izlediğimiz bir yapımdı. Pek çok klasik Örümcek-Adam karakterini ve hikayesini bu yapım aşamasında gördük. Punisher’ın Örümcek-Adam’a sarımsak gazıyla saldırdığında Peter’ın söylediği “Ben mantı mıyım?” gibi muhteşem yerelleştirmeleri ile de yeri ayrı bir seridir.

Taş Devri

taş devri

Fred Çakmaktaş, Barney Moloztaş ve ailelerinin hikayelerini izlediğimiz Taş Devri de bir döneme damgasını vurmuştu. Hanna-Barbera imzalı seri büyük başarı yakalamıştı. Sonradan karakterlerin çocukları olmuş, aileleri genişlemişti.

Jetgiller

jetgiller

Bir başka Hanna-Barbera çizgi filmi de Jetgiller idi. Uçan ve katlanıp çanta olan arabalarıyla İstanbul hayatlarına çözüm sunan bu çizgi filmde Jetgil aile yaşamlarına banyo yapmakta.

maske

maske

Masumlar masumu, umutsuz aşık Stanley Ipkiss’in alter-egosu olan Maske, Loki’nin maskesi sayesinde ortaya çıkıyor. Bizim Maske her ne kadar trollük ve şaklabanlık seviyor olsa da da Stanley dışında maskeyi takanın içinde görünmeyen ortaya çıkıyordu.

Müfettiş Gadget’ı

dedektif gadget'ı

Sağından solundan çeşitli aletler çıkan, adeta İsviçre Çakısı gibi bir adam olan Müfettiş Gadget, oldukça usta işi planları sakarlık ve şansın kullanarak çözüp, dışarıdan çıkan pervane ile uçarak uzaklaşıyordu.

Richie Zengin

zengin zengin

Richie Rich, isminden de anlaşıldığı üzere öte zengin bir karakterdi. Babasının milyarlarca getirdiği serveti olan Richie, yanına aldığı, köpeği ve uşağı ile birlikte çeşitli maceralara atılırdı. O kadar parası olup her gün aynı şeyi giyme konusunda Steve Jobs’tan hızlı davranmıştı.

Şirinler

Şirinler

Bir dönem işletmelerinin tümünü kapsayan küresel komünizm, komünist ülkeler ise, küresel reklamcılığın iddia ettiği Şirinler, küçük mavi yaratıklar ve onları çalışan Gargamel’in hikayesine odaklanıyordu.

Snoopy

meraklı

Bütün çocukların olduğu, dertlerinin çocuk dertleri olduğu ancak yerdeki yetişkinlerin de kendilerine hitap edecek bir şeyler bulabildiği bir seriydi. Charlie Brown gibi popüler karakterlere ev sahipliği yapacak.

Winnie the Pooh

Winnie the pooh

Gereksiz mutlu bir ayıcık, depresif bir eşek, hiperaktif bir kaplan, paranoyak bir domuzcuk ve hepsiyle uğraşıp durmaktan sinir hastası olmuş bir tavşanın, Christopher Robin adlı çocukla olan dostluklarının anlatıldığı bir seriydi.

X-Men Animasyon Serisi

x Men

Wolverine’in küfredemediği için Leyla ile Mecnun’u aratmayacak laflar ettiği bu anime serisi, X-Men çizgi romanlarındaki karakter ve hikayeleri ekranı taşıyordu. Çoğu hikayeyi de filmlerden iyi anlatan bir yapımdı. Dizinin kitaplarından daha iyi olan tek şey aşırı çılgın Japonya introsuydu.

Sizce bu listede olması gereken diğer çizgi filmler neler? Bu listedeki yapımlardan hangilerini izlediniz?

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.