e
sv

DALL-E’nin Yeni Rakibi Olan Yapay Zeka FRIDA, Yazdıklarınızı Fiziksel Resimlere Dönüştürüyor

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

ABD’deki Carnegie Mellon Üniversitesinde FRIDA, rakibi DALL-E’nin karşı karşıya kaldıklarını dijital çizimlerini yerine fiziksel sanat eserlerine dönüştürüyor.

Geçen yıl internetin gökyüzünü oluşturan yapay zekâ DALL-E , yazdıklarınızı birer sanat eserine dönüştürmesiyle herkesin aklını elinde tutmuştu. Bazı yerlerde haklı olarak yapay zekânın bu öğrenme sanata hakaret olarak görse de DALL-E, büyük bir çoğunluğun değerlendirmesini kazanmıştı.

Öte yandan ABD’deki Carnegie Mellon Üniversitesindeki araştırmacılara DALL-E’ye yeni bir düşman çıkarmak için kollarını sıvadı. Üstelik bu rakip DALL-E’nin karşısında gerçekten resim yapıyor.

Resim yaparken rehberlik gerçek bir ressam gibi hata yapıyor

Dünyaca ünlü sanatçı Frida Kahlo’dan esinlenilen FRIDA adlı bu robot kol, kullanıcıların kullandığı kendisine verilen bilgilere göre tablolar elde edebiliyor. Önündeki paletlere boya koyulabilmesi için ihtiyaç duyduğu ihtiyacı duyan FRIDA’nın kendi başına özgün işler üretemediğini belirtmemiz gerekiyor. Keza FRIDA’da görevliler DALL-E ve diğer “dijital aileler” gibi kendisine ait yolcuları görsele dönüştürüyor.

Bir resmi sıfırdan boyayarak oluşturmak için bu robotun bir eser tamamlaması yaklaşık 1 ila 3 saat arasında sürüyor. Ayrıca FRIDA’yı tasarlayan ekip yapay zekanın hata yapmasına da izin verecek bir yayın kullanıyor. Yani FRIDA bilgileri gerçek bir sanatçı gibi resim yaparken hata yapabiliyor ve hataların üzerini örtebiliyor. Ayrıca FRIDA hakkında yapılanmalar Carnegie Mellon Üniversitesindeki araştırmacılar, FRIDA’nın insan yaratıcılığına bir rakip olmaktan çıkıyor; servis yaratıcı olan ancak bazı engellemeler bu yaratıcılığını kullanamayan kişilere yardımcı olmak için geliştirildiği belirtiyor.

İLGİLİ HABER

Emma Watson, Yapay Zekanın Kurbanı Oldu: DeepFake, Artık Yoktan ‘Konuşma’ da Üretiyor [Video]

Kısa sürede hızla dikkat çekici ve yapay zekanın “gücünü” fiziksel olarak yaydığı FRIDA’nın çizdiği tüm eserlere burada bulunan Twitter hesabından ulaşım.

:
https://gizmodo.com/frida-ai-paintings-artists-ai-art-robots-1850128996/slides/6

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.