e
sv

Dünyayı Sallayan ChatGPT Hakkında Büyük Bir Skandal Ortaya Çıktı: Neredeyse Bedava Çalışan Afrikalı İşçiler Sayesinde Geliştirilmiş

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

TIME tarafından yapılandırılan ChatGPT’ye göre, ucuza çalışan Kenyalı çalışanlar sayesinde mevcut durumda kaldı.

Yapay zekâ şirketi OpenAI tarafından yardım sohbet botu ChatGPT, yapabildikleri ve yaratıcılığıyla tüm dünyada ilgi toplamıştı. Yapay zekâ, sıfırdan bir uygulama yazabiliyor, film, dizi ve her türlü içerik için özgün örnekler sunabiliyordu.

Ama iş etik tartışmalara, dilin kötü amaçlı kullanım ve taraflı yorumlara geldiği zaman götürüyor ve “Benim bunu söylemem uygun olmaz” gibi cümleler kuruyor. İşte bu cümlelerin kurulması, ortaya çıkan yeni bilgiye göre ucuza çalıştırılan Kenyalı çalışanlar sayesinde gerçekleşti.

ChatGPT’nin bilinmeyen arka planı:

sema

TIME dergisi, yaptığı kapsamlı çalışma OpenAI’ın yapay zekanın filtresini oluşturmak için izlenen süre boyunca ışık tuttu. OpenAI, bugüne kadar Microsoft, Google ve Meta gibi vergilere de hizmet sunan’sama‘ adlı bir şirketle iş birliği yürütüyor.

Dış bir şirketle bu konuda iş birliği yapmak her ne kadar normal olsa da, normal olmayan şey Sama’nın yöntemleriydi. Silikon Vadisi evine hizmet veren San Francisco merkezli şirket, özellikle Kenya ve Hindistan’dan çalışıyormuş.

Üstelik bu çalışanlar, unvan ve performansa bağlı olarak saat başına 1,32 ila 2 dolar ücret alıyordu. OpenAI sözcüsü, şirket Kenya’lı çalışan yönetici Sama ile iş birliği yaptığımız doğrulasa da ücretler hakkında herhangi bir bilgi sonuçları.

Üstelik deneyimledikleri şeyler pek de normal değildi:

ChatGPT’nin örneği olmayacak yorumlarda bulunmasını sağlamak için, akla gelebilecek her türlü saldırıyı, hayal edebileceği her türlü suçu ve bilimum şeyi ait yazılı içeriğin de okunması ve filtrelenmesi gerekiyordu. Bu süreçte yer alan bir çalışan, deneyim de paylaştı.

Anonim çalışan, özellikle bir adamın, bir köpekle ve küçük yaşta bir oyunun önünde cinsel istismara girmesini betimleyen bir yazıyla karşılaşmıştı. Sadece bir örnek olan bu yazı, çalışanda şu etkiyi bırakmaya yeterliydi:

“İşkenceydi. Hafta boyunca bunun gibi bir dizi açıklamayı okuyacaksınız. Cuma günü geldiğinizde, o resmi düşünmekten rahatsız oluyorsunuz.”

Ucuz çalışan, yüksek kazanç:

chatgpt

OpenAI ve Sama arasındaki şirket içi yazışmalar, OpenAI’ın Sama’ya 2021 sonlarına doğru toplam 200 bin dolar ödeme gösterdi. Toplam 3 düzine çalışan, 3 ayrı grup ayrılmış ve her bir grubun bir odak noktasına odaklandı.

Peki, çalışanlar ne kadar ücret aldı?

Üç çalışanın aktardığı bilgilere göre çalışanlar, günde 9 saat mesai yapıyor ve 150 ila 250 metin parçası okuyordu. Her bir parça 100 ila 1.000 kelime aralığında olabiliyordu. Basit bir okumayla yola çıktığımızda, en düşük aylık ücret 237,6; en yüksek aylık ücreti ise 360 ​​dolar idi.

OpenAI ve Sama arasındaki anlaşma ise OpenAI’ın şirkete saat başına 12,50 dolar ödeyeceğini belirtiyordu.

Bir Sama temsilcisi ise TIME’a yaptırdığı ücretin yanında 1,46 dolar ila 3,74 dolar arasında gideceğini belirtti. Ayrıca OpenAI’ın 12,50 gönderi ücretinin maaşlar hariç altyapı harcamaları ve avans gibi maliyetleri de kapsadığını belirtti.

Öte yandan Sama, OpenAI ile iş birimlerini Şubat 2022’de sonlandırdı. TIME’ın bir çalışandan elde ettiği bilgilere göre, Sama’nın çalışanlarını tehlikeli içeriklere maruz bırakmama isteğiydi.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.