e
sv

Kendi ChatGPT Uygulamanızı Geliştirebilirsiniz: API, Herkese Açık Olarak Yayınlandı

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

OpenAI, ChatGPT 3.5’i besleyen dil modelinin herkese açık olarak yayınlandığını duyurdu. Ayrıca bu modeli kullanmak için bir hizmete sahip olmanız gerekmeyecek.

Kasım 2022’de herkesin kullanımına açılan sohbet botu ChatGPT, şu ana kadar yapabildikleriyle pek çok dünyadaki profesyonel işlerde bile çalışmaya başladı. Aynı şekilde, bağımsız ve profesyonel geliştiriciler de sohbet botunu kendi hizmetlerine entegre etmeye devam ediyor.

Ancak geliştiriciler, bugüne kadar ChatGPT’nin en yüksek yeteneğine sahip haline erişemiyorlardı. OpenAI, yalnızca bir önceki nesil dil modeli olan “metin-davinci-003” modeline erişim sunuyordu. Fekat mart ayirmalari bu degisti.

Bugünün ChatGPT API’ını artık herkes erişebiliyor

chatgpt

OpenAI, yayınlama duyurusunda ChatGPT’nin mevcut durumundaki GPT 3.5 dil modelinin API’ını muhafaza sunduklarını açıkladı. Geliştiriciler, artık “gpt-3.5-turbo” yöntemini kullanarak gelişmiş daha dil modeli ve … daha gelişmiş yeteneklere erişim sağlayabilecekler.

Yalnızca ChatGPT de değil, sesi metne dönüştüren Whisper da kullanımını

ChatGPT’nin yanı sıra OpenAI, İngilizce sesi yüksek doğrulukta metne çevirebilen Whisper’ın da API’ını yayınladı. Geliştiriciler, “fısıltı-1” modeli ile Whisper’ı kendi geliştirdikleri sistemlere entegre etme olanağına kavuştu.

Peki bu ne işe yarar? İşte bu soruyu bugüne kadar verilen cevap:

chatgpt

GPT 3.5 modeli ve Whisper’ın birlikte kullanımı henüz yeni halka açılmış olsa da aslında yakın zamanda büyük kişiler tarafından kullanılabiliyordu. Örneğin Snapchat, GPT-3.5 API’ı ile bünyesinde ‘My AI’ adlı sohbet robotunu barındırmaya başlamıştı.

Whisper ise Speak tarafından çalışmaya başlanmış, Güney Kore’de yapay zeka tabanlı ve İngilizceyi öğrenmeyi kolaylaştıran bir rehber dışlandılar.

Hem Whisper’ın hem de GPT 3.5’in birlikte kullanımı ise büyük potansiyeller barındırıyor. Kullanıcılar, artık sadece sesli bir şekilde konuşarak GPT 3.5 modelinden kapsamlılara cevap alabilecekler. Yakında pek çok geliştiricinin de buyi ikili kullanım örnekleri götürülür.

API’lardan yararlanma doğal olarak bedava değil:

chatgpt

OpenAI’ın API’sından faydalanmak isteyenler, yapay zekaya gönderdikleri her bir kelime için bir ücret öder. Ancak bu ücret, aslında ChatGPT’nin ilk günlerine göre çok daha düşük durumda.

gpt-3.5-turbo modeli ile yapılacak bir işlem OpenAI’ın token sistemi üzerinden fiyatlandırılacak. 1000 jetonluk işlemin maliyeti 0.002 dolar olacak. Bir belirteç ise İngilizce öğrenmek 4 karakterine denk geliyor.

Örneğin, bu haber içeriğini ChatGPT yazacak vaka toplamı 1203 belirteç harcanacaktı (2,379 karakter). Bu da hemen hemen sadece 4 kuruşa denk geliyor (Bu paragraf ve devamı hariç).

Maliyet hesaplamak için, OpenAI’nin kendi aracına bu bağlantıdan ulaşım.

İLGİLİ HABER

Çin, ChatGPT’ye Karşı Savaş İlan Etti: Rakip Yapay Zeka Geliştiriyor, ChatGPT Kullanımını Yasaklıyor

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.