e
sv

Keşke Spin-off’u Çekilse de Kendi Hikâyelerini İzleyebilsek Dediğimiz Dizi ve Film Karakterleri

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Başroller her zaman dizi veya filmler taşıyan karakterlerdir ama bazı yardımcı karakterler vardır ki resmen başrollerden rol çalıp onun önüne geçer.

Dizi ve film senaryolarının yazımı oluşturulacak karakterler, izleyenlerle bağ kuracak şekilde dizayn edilir. Karakterlerle bir kurmakta zorlanan izleyicinin, izlenen bağ yapıma devam etme ihtimali giderek azalıyor. Bu durum süre olarak daha uzun olduğu için dizilerde daha önerme.

Yardımcı karakterler, hikâyeye derinlik katmak için oldukça önemlidir. Ana karakterlerin motivasyonlarının daha iyi korunmasını sağlarlar ve hikâyenin sonunda giden yolda eksik yere doldurulmasına yardımcı olurlar. Ancak bazı yan karakterler o kadar iyi yazılmış ki izleyenleri kendine hayran bırakır ve izleyenler o karakter için yan yapım (yan ürün) başvuru bulunur. Bu talep kimi zaman yapımcıları tarafından gerçekleştirilmiştir, Better Call Saul gibi. Fekat bazılarını hâlen daha bekliyoruz.

İşte kendisine özgü bir yapımın gönderilmesini beklediğimiz bazı karakterler:

“Kış geliyor.” repliğiyle gönlümüzde taht kurmuş Ned Stark.

Ned Stark (Taht Oyunları)

Ned Stark’ı bu kadar sevmemizin nedeni, oyuncu Sean Bean’ın rolü çok güzel oturması ve gösterimine ek olarak, karakter değerlerine gördüğü aidiyet ve sorumluluk ile dizideki diğer karakterlere göre belki en şefkatli oluşu karakterin bu denli buluşmamızın arkasında yatan sebeplerden biri.

Karakterin geçmişine baktığımız zaman gerçekten de çokça ilgi çekici bir gelişme mevcut. Ned Stark’ın gençliğini konu alan bir yan diziyle, Game of Thrones’ta izlediğimiz Ned Stark’ın neler yaşayarak o yukarıdan geldiğini bize çok iyi bir şekilde anlatılabilirdi.

Şunu da değil olarak düşmeliyim ki, Game of Thrones evine ait birden fazla yan dizi üzerinde çalışılıyor. bunlardan biri John Snow dizisi. Ayrıca Arya Stark için de bir yan dizi gelme ihtimali yok değil.

Film serilerinde en güçlü karakterlerden biri olan Severus Snape.

Severus Snape (Harry Potter)

Harry Potter serisi kuşkusuz Yüzüklerin Efendisi ile birlikte en büyük serilerden biri. Severus Snape ise bu serideki en önemli karakterlerin başında geliyor.

Bu listede göreceğimiz çoğu karakterde olduğu gibi Snape’in geçmişi de oldukça önemli olayları kapsıyor. Özellikle Harry Potter’ın annesi Zambak Çömlekçi ile yaşadığı ilişki, izlememiz gereken hikayelerden biri. Bu başta Harry’nin babası James Potter ile Sirius Black, Remus Lupin ve Peter Pettigrew grubuyla yaşadığı didişmeleri de gördüğü bir dizi veya film izlemek çok keyifli olurdu. Tabii ki yaşananlar bir noktada Voldemort ile ilişkisine de kayacaktı… Düşüncesi bile insanı heyecanlandırıyor!

Breaking Bad gezegeninin ünlü tavukçusu Gus Fring.

Gus Fring (Saul'u Daha İyi Arayın)

Breaking Bad ve Better Call Saul dizilerinde izlediğimiz Gus Fring karakterinin gerçekten farklı bir aurası var. Bunda Giancarlo Esposito’nun oyunculuğu çok önemli bir şey değil.

Her kötü karakterin geçmişinde yaşadığı bir sığınak noktası vardır. Breaking Bad dizisinde Gus Fring’i, onu dünyadan uzak olma yolundan sokan olayı izlemiştik. Fekat bu yeter mi? Tabii ki hayır. Gus Fring’in egemenlik imparatorluğunu nasıl oluşturduğunu, Salamancalar ile yaşadığı olayları, “The Chicken Man” lakabının alınmasına neden olan Los Pollos Hermanos restoran zincirinin nasıl ortaya çıkacağı doya doya izleyeceğimiz bir diziye kim hayır diyebilir ki?

Dothraki halkının lideri Khal Drogo.

Khal Drogo (Taht Oyunları)

Khal Drago’nun öyküsü, Game of Thrones’un bir öyküsü ayrıntılıca anlatıldı ama geçmişe ilişkin bilgilerimiz kapsamında. George RR Martin’in “Buz ve Ateşin Şarkısı” serisinde karakterin geçmişine dair ayrıntılı bir anlatıma yer vermesi. Bu yüzden dizi evine uygun özgün bir senaryo ile Khal Drago’nun geçmişine odaklanacak bir dizi ilgi çekecektir. Hayat veren 43 yaşındaki Jason Momoa Karakter içeriği ile ilgili şakayla karışık bir şekilde yaşadıkları:

“Artık yaşlandım. Başka birini işe almaları gerekiyor!”

Çözemeyeceği hiçbir sorun olmayan büyük bilim insanı Walter Bishop.

Walter Bishop (Saçak)

Fringe dizisinin yıldızı Walter Bishop karakteri en karmaşık dizi karakterlerinin başında geliyor.

Karakterin geçmişinde hükümet için çeşitli bilimsel faaliyet yürütüyorlar. Bilim uğruna Yapmayacağı şey olmayan, üstün zekâlı, açık görüşlü ve bir o kadar da tatlı mı tatlı Walter Bishop’un dünya bilimlerine girişini ve dizide de bol bol yöneten partileri izleyeceğimiz bir yan dizi çok güzel olsun. Güzel bir senaryoyla adı Fringe gibi efsaneler yazdığı için bir sebep göremiyorum.

Kayıp dizinin büyük karakteri: Desmond Hume.

Daniel Faraday ve Desmond Hume (Kayıp)

Kayıp dizinin herkeste yeri çok özeldir galiba. Çoğu kişinin izlediği ilk yabancı dizi olan Lost’ta yan dizilik çok karakter var ama dizi konusu ve adayla ilgili bir yapım planırsa başrolde Daniel Faraday ve Desmond Hume ikilisi olmalı bence.

Desmond Hume Lost dizisi için oldukça kilit bir karakter. Ayrıca yollarının kesiştiği Daniel Faraday de en az Desmond kadar önemli birisi. Faraday, Oxford Üniversitesi’nde bilinç zamanda seyahat gezisiyle ilgili çeşitli deneyler yaptığı sırada hafıza kaybı ve geçici zaman kayması yaşayan Desmond Hume ile tanışıp Desmond’a yardımcı oluyor. Böyle bir başlangıca sahip geniş bir senaryo dizisine, bu ikilinin ortak zamanlarını -Lost dizine göre- daha detaylı gördüğümüz ve ardından Desmond’ın adadaki yalnızını zaman konu alan bir dizi fenaymış sanki.

Game of Thrones’un en gizemli karakteri Jaqen H’ghar.

“Valar morghulis.” repliğini unutmak ne mümkün! Jaqen H’ghar (Yüzsüz Adam) Arya’ya yardım eden ve onu “hiç kimse” olması yolunda eğitimen kritik bir karakterdi. Neden kritik olduğu dizi izleyicileri çok iyi biliyor.

Bu karakterin arka planını gerçekten çok ilginç. Bir kere içinde “hiç kimse” konsepti çok merak uyandırıcı. Bu konuları geniş geniş izleyebileceğimiz bir dizi video çok izlenirdi. Karakteri canlandıran aktör Tom Wlaschiha yakın zamanda yaptığı bir röportajda teklif geldiği takdirde rolün tekrar dönmeye açık olduğunu belirtmişti.

Kurabiyeye işkence ederek onu sorgulayan Lord Farquaad, seni de unutmadık…

Lord Farquaad (Şrek)

2001 yapımı ilk Shrek filmi, ardından 5 film, 8 kısa film ve 3 televizyon dizisinin hikayesine devam etti. Ancak ilk filmin kötü karakteri olan Lord Farquaad bunlardan biridir. sadece burada kendine geniş bir yer bulabildi.

Gerçek bir kral olmak için evliliğe inanan ve sihirli aynasıyla prensesin aradığı Lord Farquaad’ın kendisinden çok öncesini, Duloc krallığının başına geçişini anlatan yine sihirli karakterlerle dolu bir animasyon filmi izlemek çok eğlenceli olurdu. Çünkü onları barındıran ki kötü karakterlerin başrolünde olduğu filmler her zaman ilgi çekici olmuştur, bunlar animasyon olsa bile.

Harry Potter dünyasının en korkunç ve en kötü büyücüsü, Lord Voldemort.

Harry Potter döneminde 6. filmi olan Melez Prens Lord Voldemort’un doğumu ve gençliğine dair birkaç geçmişi gösteren sahne izlemiştik ama bu karakteri daha iyi tanımamız için yeterli değil.

Kötü karakterlerin çoğu belli bir şablona oturtulmuş ve çok fazla detay göremediğimiz şekilde barındırıyoruz. Ancak Lord Voldemort’un çocukluğundan gelen o kötü yanı, zekası ve kötülüğe giden yolda onu nelerin tetiklemesini incelemek isterdik. Ardından kendisine nasıl mürit topladığını ve Gellert Grindelwald ile olan ilişki kesinlikle ilgi çekerdi.

Yüzüklerin Efendisi’nin en değerli karakterlerinden Aragorn.

Aragorn (Yüzüklerin Efendisi)

2018’de çıkan haberlere göre Rings of Power dizisi aslında genç Aragorn‘u anlatan bir dizi geleceği yönündeydi. Bu sayede dizide Arwen, Gandalf, Elrond ve Gollum gibi karakterlerden yer alacağı tahmin ediliyordu.

Ancak bundan bir yıl sonra anlaşılan ki dizi genç Aragorn’u değil, daha da öncesini yani 2.çağda konu alacaktı. Tartışmalı bir şekilde başlama Güç Yüzükleri dizisinde bazı eski karakterlerin erken zamanlarını görüyoruz. Ancak vakit geçirmek uyuşmazlığından dolayı Aragorn’un gençliğini görme ihtimalimiz yok. Bu yüzden yapılacaksa Aragorn için ayrı bir yan dizi yapılmalı ki bu da imkansız.

Geçen yılki filmin üçlemesinin hakları, bir oyun hesabını devretmişti ve oyun şirketinin yaptığı ilk açıklamayla sadece oyun değil karakter temelli filmler yapmak istedikleri de söylemişlerdi. O zamanlar tabii ki Aragorn geliyor. Aragorn’un Arven‘e aşık oluşumlarını, Dúnedain Reisi olarak yabani topraklardaki maceraları, Gandalf ile tanışması gibi pek çok güzel olayı bize izletebilecek bir film veya dizi görerek bir kısım seyirci kaldığınır diye düşünüyorum. Ama serinin sonlandığı ve artık bazı şeylerin karıştırılmamasından savunan çokça hayran olduğunu da biliyor ve bu düşünceye saygım var doğal.

Bu listeye dahil edemediğim onlarca dizi ve filmin karakteri var. Sizin ayrı bir yapımda kabul etmeyiniz reddetmeyi listede olmayan karakterler varsa lütfen lütfen yorum olarak belirtiniz. Bu sayede içerikler bir nevi yatırım riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

İLGİLİ HABER

Yüzüklerin Efendisi’nin Hakları Bir Oyun Bilgisine Satıldı: Gandalf ve Aragorn’un Kendi Filmi Gelebilir!

İLGİLİ HABER

George RR Martin Açıkladı: Game of Thrones Dizileri, HBO Max’ın Azizliğine Uğrayabilir

İLGİLİ HABER

Daha 1. Bölümüyle Ses Getirmeyi Başarıp Milyonları Ekran Başına Kilitleyen Efsane Diziler

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.