e
sv

Orta Dünya’nın Fantastik Karakterlerini Canlandıran Yüzüklerin Efendisi Oyuncularının İlk ve Son Halleri

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yüzüklerin Efendisi Yüzüklerin Efendisi filmleri yalnızca fantastik kurgu yedilerin değil pek çok sinemaseverin de favori serilerinden bir tanesidir. Aradan uzun yılların hatırasına rağmen hala dünya çapında sayısız hayrana sahip olan Yüzüklerin Efendisi oyuncularının şu anki halleri ise görenlerde nostaljik bir rüzgar estiriyor.

İngiliz filolojist ve Oxford Üniversitesi profesörü JRR Tolkien tarafından kaleme alınan ve sonuncusu 1955 yılında yayımlanan The Lord of the Rings kitap serisinden aynı isimle sinemaya uyarlanan filmden sonraki ilk film 2001 yılında Yüzük Kardeşliği, ikinci film 2002 yılında İki Kule, son filmi ise 2003 yılında Kralın Dönüşü adlarıyla vizyona girdi. Yüzüklerin Efendisi serisi izleyenleri tam anlamıyla kendine hayran bıraktı ve sayısız Oscar ödülüne layık görülmüştür.

Elbette kitaplarla filmler arasında fark var ancak Yüzüklerin Efendisi oyuncuları ve serinin efendisi Peter Jackson o kadar iyi bir iş başarmışlar ki kitapları okumamış olanlar bile Orta Dünya’ya hayran kaldı. Hatta bu nedendir ki aynı evrende geçen The Rings Of Power dizisi çıtanın çok altında kaldığı için uzun süre elendi. Gelin biraz nostalji yaşamak ve Yüzüklerin Efendisi oyuncularının şimdiki hallerine bakıp geçmişlerine bakalım.

Yüzüklerin Efendisi oyuncularının ilk ve son halleri:

 • Frodo Baggins / Elijah Wood
 • Samwise Gamgee / Sean Astin
 • Pippin Aldı / Billy Boyd
 • Meriadoc Brandybuck / Dominic Monaghan
 • Gandalf / Ian McKellen
 • Legolas / Orlando Bloom
 • Aragorn / Viggo Mortensen
 • Gimli / John Rhys-Davies
 • Boromir / Sean Bean
 • Arwen Undómiel / Liv Tyler
 • Galadriel / Cate Blanchett
 • Elrond / Hugo Dokuma
 • Bilbo Baggins / Ian Holm

Frodo Baggins / Elijah Wood

28 Ocak 1981 doğumlu olan Elijah Wood, Yüzüklerin Efendisi serisinde kuşatma yüzük gemisi hobbit Frodo Baggins olarak ortaya çıktı. Spy Kids 3D: Game Over, Eternal Sunshine of the Spotless Mind, Maniac gibi filmlerde ve Dirk Gently’s Holistic Detective Agency, Wilfred gibi dizilerde izlemiş olsak da kendisi aslında bir DJ.

Samwise Gamgee / Sean Astin

25 Şubat 1971 doğumlu olan Sean Astin, seride saklanan Frodo’nun en yakın arkadaşı Samwise Gamgee olarak ortaya çıktı. Teenage Mutant Ninja Turtles ve Justice League Action gibi yapımlara sesiyle hayat vermiş önemli bir seslendirme sanatçısı olan Astin’i oğlu olarak Stranger Things dizisinde izleme şansımız oldu.

Pippin Aldı / Billy Boyd

28 Ağustos 1968 doğumlu olan Billy Boyd, Yüzüklerin Efendisi serisinde şifreleme Frodo’nun kuzenlerinden Pippin Took olarak dışlandı. Outlander ve The Witches of Oz gibi dizilerde izleme şansımızın olduğu Boyd, aynı zamanda Beecake isimli müzik grubu solistidir.

Meriadoc Brandybuck / Dominic Monaghan

8 Aralık 1976 doğumlu Dominic Monaghan, seride kuşatma Frodo’nun kuzenlerinden Meriadoc Brandybuck olarak dışlandı. Kült dizi Lost’un yanı sıra X-Men Origins: Wolverine ve Star Wars: The Rise of Skywalker gibi filmlerde de izlediğimiz Monaghan aynı zamanda bir yapımcıdır.

Gandalf / Ian McKellen

25 Mayıs 1939 doğumlu olan Ian McKellen, Yüzüklerin Efendisi serisinde şifreleme Orta Dünya’nın yılmaz bekçisi olan büyücüsü Gandalf olarak ortaya çıktı. Royal Shakespeare Company’de sayısız tiyatro oyunu sergileyen oyuncuyu X-Men serisinde başka bir ikonik karakter olan Magneto olarak da izleme şansımız oldu. Kendisi Gandalf karakterini Hobbit üçlemesinde yeniden canlandırmıştır.

Legolas / Orlando Bloom

13 Ocak 1977 doğum olan Orlando Bloom, seride kuşatmak Orman Diyarı prensi Elf Legolas olarak ortaya çıktı. Yapım daha sonra Pirates of the Caribbean serisinde başka bir ikonik rol olan Will Turner karakteri olarak izlendi. Bloom, Legolas karakterini The Hobbit üçlemesinde yeniden canlandırmıştır.

Aragorn / Viggo Mortensen

20 Ekim 1958 doğumlu olan Viggo Mortensen, seride Arathorn’un oğlu, Isildur’un varisi ve Gondor Kralı Aragorn olarak kuşatılmıştır. Captain Fantastic, Hidalgo, Green Book filmleriyle önemli başarı elde eden Mortensen, Falling filmi ile ilk uzun metraj yöneticilik denemesini yapmıştır.

İLGİLİ HABER

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit Serisi Hangi Sırayla İzlenir?

Gimli / John Rhys-Davies

5 Mayıs 1944 doğumlu olan John Rhys-Davies, 1.84 m boyunda olmasına rağmen Yüzüklerin Efendisi serisinde taşırken Cüce Gimli olarak gelmiştir. Once Upon a Time , Shadowtown ve The Shannara Chronicles dizilerini izlemede yetkisiz oyuncuyu aynı zamanda usta bir seslendirme sanatçısıdır.

Boromir / Sean Bean

17 Nisan 1959 doğumlu olan Sean Bean, seride saklanan Gondor savaşçısı Boromir olarak verilmiştir. Snowpiercer, The Oath ve aynı zamanda yapımcıları olduğu Legends gibi dizilerde izleme fırsatı edinmişiz Sean Bean, Game of Thrones dizisinde başka bir ikonik karakter olan Ned Stark’ı canlandırmıştır.

Arwen Undómiel / Liv Tyler

1 Temmuz 1977 doğumlu olan Liv Tyler, Yüzüklerin Efendisi serisinde, Ayrıkvadi’nin prensesi ve Aragorn’un ölümsüz aşkı Arwen olarak kuşatılmıştır. The Leftovers, 9-1-1: Lone Star gibi önemli dizilerde izleme şansı yakaladığımız Liv Tyler, aynı zamanda UNICEF elçisidir.

Galadriel / Cate Blanchett

14 Mayıs 1969 doğumlu olan Cate Blanchett, seride hapseden Ormanın Hanımı elf soylusu Galadriel olarak verilmiştir. The Curious Case of Benjamin Button, Cinderella, Carol, Thor: Ragnarok ve Ocean’s 8 gibi sayısız filmde önemli roller oynayan oyuncu pek çok ödüle de layık görüldü.

Elrond / Hugo Dokuma

4 Nisan 1960 doğumlu olan Hugo Weaving, Yüzüklerin Efendisi serisinde şifreleme Ayrıkvadi’nin sahibi elf Elrond olarak verilmiştir. V for Vendetta, Captain America: The First Avenger, Hacksaw Ridge ve Cloud Atlas gibi sayısız filmde önemli roller oynayan oyuncu, Matrix serisindeki başka bir ikonik karakter olan Ajan Smith rolüyle de izleyenlerin beğenisini kazandı.

İLGİLİ HABER

Yüzüklerin Efendisi’ndeki Orta Dünya Elfleri Hakkında En Sıkı Hayranlarının Bile Duymadığı 10 Bilgi

Bilbo Baggins / Ian Holm

12 Eylül 1931 doğumlu olan Ian Holm, seride saklanan Frodo’nun amcası ve yüzüğün ilk taşıyıcısı Bilbo Baggins olarak verilmiştir. Royal Shakespeare Company’de sayısız tiyatro oyununda rol alan oyuncu, pek çok dizi ve filmde rol almış ve aynı zamanda seslendirme sanatçısı olmuştur. Kendisi maalesef 19 Haziran 2020 tarihinde hayatını kaybetti.

Ve Gollum

Dünyayı dolaşan sayısız yolcu bulunan film serisi Yüzüklerin Efendisi oyuncularının şimdiki hallerini paylaşarak seri sonrası kariyerlerinde neler yaptıklarından bahsettik. Yüzüklerin Efendisi oyuncularına ait gölgelerinizi yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

İLGİLİ HABER

Yüzüklerin Efendisi Serisi Sayesinde Sinema Dünyasının Aldığı 5 Önemli Ders

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.