e
sv

Pazar Sabahları Bile Erkenden Kalkıp İzlediğimiz ‘Winnie the Pooh’ Çizgi Filmi Hakkında 9 Gerçek

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Küçük bir çocuk oyunlarının kurduğu ile ilişkisi en sevimli gibi izlediğimiz Winnie the Pooh çizgi filmi pek çok kişinin çocukluğunun en keyifli zamanlarını yaşattı. Aslında orijinali bir kitap olan ve bu kitaptan çizgi filme uyarlanan Winnie The Pooh hakkında bazılarını ilk kez duyacağınız sıra dışı bilgilere gelin yakından bakalım.

Eskiden her şey daha mı örnek yoksa biz daha masum olduğumuz için mi her şey daha güzel gelirdi bilemiyoruz ama eminiz herkes hemfikir olacaktır, eski çizgi filmler çok daha güzel. Parçaları bir tanesi olan Winnie the Pooh çizgi filminin ise herkeste yeri ayrıdır çünkü bu çizgi macerada küçük bir çocuk oyuncakları ile kurdukları hayal dünyası tam içinde konuk oluyoruz.

Winnie the Pooh aslında bir kitap ve çizgi film de bu kitabın bir uyarlaması. Elbette uyum sırasında pek çok şey var. Günlük kitabını esinlendirdiği gerçek oyuncaklar, kullanım koşulları gereği olsa gerek, çizgi filmde izlediğimiz kadar sevimliler. gelin Winnie the Pooh hakkında bazılarını ilk kez duyacağınız ve duyunca çizgi filme bakış açınızın değişeceği sıra dışı bilgileri yakından bakalım.

Winnie the Pooh kitabı ve çizgi filmi hakkında ilginç bilgiler:

 • Winnie the Pooh kitabı pek çok dile çevrildi.
 • Kitabın yazarı kendi oğlundan ilham aldı.
 • Winnie aslında dişi bir ayıdır.
 • Tüm karakterler oyuncaktır, inanmıyorsanız gidin bakın.
 • Kitaptaki çizimlerin hikayesi ile ilgisi yoktu.
 • Hikayede geçiş ormanda gerçek.
 • Pooh ismi bir kuğudan geliyor.
 • Winnie the Pooh dünyanın en popüler çizgi filmlerinden biri haline geldi.
 • Winnie the Pooh korku filmi tüm çocukluk anılarınıza yer veriyor.

Winnie the Pooh kitabı pek çok dile çevrildi:

Winnie the pooh

Winnie The Pooh çizgi filminin orijinal adı The Many Adventures of Winnie the Pooh yani Ayı Winnie’nin Maceraları unvanını taşır. Çizgi filmin uyarlandığı kitap adı ise Winnie-the-Pooh şeklindedir. İngiliz yazar Alan Alexander Milne tarafından kaleme alınan ve çizimleri illüstratör Ernest Howard Shepard tarafından çizilen çocuk kitabı ilk kez 1926’da yayınlandı. Daha sonra iki devam hikayesi daha yayımlanan kitap dünya çapında 50’den fazla dile çevrilmiştir. Muhtemel olan ise 1960 yılında basılan kitabın Latince tercümesi satış rekorları kırmıştır.

Kitabın yazarı kendi oğlundan ilham aldı:

Winnie the pooh

Winnie the Pooh adlı yazar Milne, küçük bir çocuk olan Christopher Robin ile oyuncak arkadaşı Winnie, Piglet, Eeyore, Owl, Rabbit, Kanga ve Roo’nun maceralarını anlatmıştır. Hikayenin bu kadar sevilmesinin nedeni belki de karakterin gerçek olmasıdır. Evet, Christopher Robin gerçekten de yazarın oğludur ve adı Christopher Robin Milne’dir. Hikayenin ortaya çıkması ise sahibinin çocuğunun doğduğu gün bir oyuncak ayı almasıyla başladı.

Winnie aslında dişi bir ayıdır:

Hem kitabın hem de çizgi filmde açık bir şekilde gördüğünüz için Winnie bir erkek ayıdır. Fekat adı Winnie, yani bir kadın adıdır. Bunun hikayesi ise ilginç. Milne aslında belgelerine göre Edward koymuştu. Daha sonra oğluyla birlikte Londra Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret edenler ve burada dünya tatlısı bir siyah Kanada ayısıyla tanıştılar. Winnipeg adlı bu ayı dişiydi. Hem yazar hem de oğlu elleriyle girme şansı buldukları bu ayıyı o kadar çok sevilenler ki hikayedeki ayı karakterinin adı Winnie olarak sahipleri. Bunun üzerine bir gönderme olduğu iddiaları bu hikaye ile yalanlanmıştır.

Tüm karakterler oyuncaktır, inanmıyorsanız gidin bakın:

Winnie the pooh

Christopher Robin, ilk oyuncak ayısını kurtardıktan sonra doğurma oyuncağı hayvanlara merakı o kadar artan ki akraba akrabalığı ona oyuncak domuz, kaplan, eşek, kanguru ve bebek kanguru aldılar. Bu hikayedeki Piglet, Tigger, Eeyore, Kanga ve Roo karakterleridir. Hikayede oyuncak olmayan tek karakterler baykuş ve tavşandır.

Winnie the Pooh öyküsünün çocuk edebiyatındaki önemi nedeniyle tüm bu oyuncak hayvanlar saklandı. 1987’den beri hikayede oyuncaktan esinlenerek yaratılan karakterlere ait orijinal oyuncaklar New York Halk Kütühanesi’nde sergilenmektedir. Tabi dönem şartlarını düşünürseniz göreceğiniz oyuncaklar çizgi filmde gördüğünüz kadar sevimli değil.

Kitaptaki çizimlerin hikayesi ile ilgisi yoktu:

Winnie the pooh

Winnie the Pooh çizimi Ernest Howard Shepard tarafından resmedilen pek çok karakter çizimi vardır. Etkileyici olan, çizilen karakterlerden özellikle de Winnie’nin anlatılanla ilgisi yoktur. Kitapta siyah bir Kanada ayısı anlatılır ama çizimleri çizgi filmde gördüğümüze benzer. Çünkü Shepard, kitabını çizerken kendi oğlunun Growler olarak tabirlendiği oyuncak ayısından ilham almıştır.

Daha da ilginç olan, bugün Winnie the Pooh denilince aklımıza ilk gelen kırmızı gömlek orijinal çizimlerinde yoktu. Açıklamadaki Winnie bilgisayarındaki bir oyuncak gibi çıplaktı. Stephen Slesinger, 1932 yılında hikayeyi filmleştirmek için satın aldığı zaman karakterinin biraz daha renklendirilmesini istedi ve böyle ikonik kırmızı gömlek ortaya çıktı.

Hikayede geçiş orman da gerçek:

Winnie the pooh

Yazar Milne’nin anlattığı hikayedeki çocuk ve diğer karakterler gibi anlatım ormanı da gerçek hayattan esinlenerek yaratmıştır. Yüz Dönüm Ahşap yani 100 Hektar Ormanı, Londra’nın dışında yer alan Ashdown Ormanı’ndan ilham alınmıştır. Yazar bu tahmini ormanı kafasında haritalandırmış ve karakterlerin her birinin yaşam alanı olacak evlerini yerleştirmiştir.

Pooh ismi bir kuğudan geliyor:

Hikayenin adı İngilizce bilenlere biraz garip geliyor olabilir. Ayı Winnie olması için Winnie the Bear ya da Winnie the Teddy Bear gibi bir şey olması gerekir ama Winnie the Pooh olarak yazılmıştır. Bu isim de gerçek hayattan alınmıştır. Milne ve ailesi tatildeyken Christopher Robin her sabah bir kuğuya beslemek için göle gidermiş ve ona nedense Pooh dermiş. Kuğunun eline gelen tüylerini de Pooh! söyleyerek uçururmuş. Bu ilginç isim doğal hikayede kendine yer tutuyor.

Winnie the Pooh dünyanın en popüler çizgi filmlerinden biri haline geldi:

Winnie the Pooh yalnızca bir çocuk kitabı olarak bile çok sevildi ama onu bütün dünyayı tanıması doğal çizgi filmi sayesinde oldu. 1961 tarihli kitabını film çıkışı satın alan Walt Disney, 1977’de The Many Adventures of Winnie the Pooh ismiyle çizgi filmini yayınlamaya başladı. Bugün Disney Plus dijital platformuna bakıldığında orijinal çizgi film yanı sıra pek çok yan hikayesinin anlatıldığı Winnie the Pooh filmlerini de bulabilirsiniz.

Winnie the Pooh korku filmi tüm çocukluk anılarınızı yerle bir ediyor:

Sevimli bir çocuk hikayesi ve çizgi filmi olan Winnie the Pooh 2023 yılında Winnie the Pooh: Blood and Honey filmi ile izleyenlerin karşısına çıkıyor. Ancak bu sefer hiç de sevimli değil. Christopher Robin büyümüş ve eski oyuncak arkadaşlarını terk etmiştir. Bu terk edilmeye dayanamayan oyuncaklar da içlerindeki canavara yenik ölmüş ve cinayet işlemeye başlamışlardır.

Bir dönem çocukları en sevdikleri çizgi film olan Winnie the Pooh hakkında daha önce hiç duymadığınız ilginç gerçeklerden bahsettik. Basit çocuk hikayesi olarak başlayan bu maceranın bugün giderek büyüyen bir sektör haline gelmesi gerçekten de hayret verici.

İLGİLİ HABER

Geriye Dönüp Bakıldığında “Ne Güzel Günlerdi” Diye Ya Edeceğiniz Eski Çizgi Filmler

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.