e
sv

Uma Thurman Neredeyse Hayatını Kaybedecekmiş: Quentin Tarantino İmzalı ‘Kill Bill Serisi’ Hakkında İlk Kez Duyacağınız İlginç Bilgiler

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yıllardır üçüncü film gelecek diye beklediğimiz iki filmlik Kill Bill serisi, yönetmen Quentin Tarantino imzalı en sıra dışı ve en başarılı filmler arasında kabul ediliyor. Hayranlarının tekrar tekrar izleseler bile farklı olmayan detayları ise seriyi daha da gizemli kılıyor. Gelin Kill Bill serisi hakkında bazılarını ilk kez duyacağınız ilginç bilgilere yakından bakalım.

Sinema dünyasının en sıra dışı yöneticilerinden bir tanesi olarak kabul edilen Amerikalı yazar ve yönetmen Quentin Tarantino imzalı Kill Bill’in bitişindeki ilk film 2003, ikinci filmi ise 2004 yılında beyazperdede izleyicileriyle buluştu. Vizyona girdiği gibi adlı kült filmler arasında yazdırmayı başaran Kill Bill’in son üçüncü filmi asker yolunu yürümek gibi olacak ama yolu sonu şimdilik pek de yola çıkmak.

Kill Bill serisinde donduran bir intikam hikayesi izleyiciniz olabilir. The Bride yani Gelin kod adlı karakterimiz, tam da düğün gününde başına gelenler yüzünden filmin sahiplerinden da açıklamak üzere eski patronu Bill’den intikam almak için yola çıkan ve sonrasında çok ama çok kanlı olaylar Tarantino’nun elinden çıktığı belli imzalar atıyor. Gelin bu sıra dışı perde filmlerini arayalım ve Kill Bill film serisi hakkında ilginç bilgileri yakından inceleyelim.

Kill Bill serisi hakkında en sıkı hayranlarından bile bilmediği ilginç bilgiler:

 • Seri dört kez tek bir film olacaktır.
 • Bill rolünü başka bir oyuncu canlandıracaktı.
 • Daryl Hannah, çok da popüler olmayan bir filmdeki rolü sayesinde kadroya katıldı.
 • Seride kült dövüş ustalarına pek çok selam var.
 • İlk filmdeki dövüş sahnesinde tek bir CGI bile kullanılmadı.
 • Uma Thurman az kalsın Tarantino yüzünden ölecekti.
 • Seri tek bir Oscar ödülü bile kazanamadı.
 • Kill Bill serisi tam anlamıyla para bastı.

Seri dört kullanarak tek bir film olacak:

Bill i öldür

Quentin Tarantino filmlerini izle kullandıkları sıra dışı şeyler yapmayı sevdiğini satın almayı. Yine böyle bir gariplik planlayan Tarantino, Kill Bill geçmiş dört yoldan daha uzun süren tek bir film olarak çekmeyi ve yayınlanmayı üzerine koymuştu. The Hateful Eight filminin üç çekimden sonra uzun süre kalacağını düşünmüyoruz. Neyse ki ki film sahnelerinin bu kadar uzun bir anlatı için uygun olmayacak fark etti de bu fikirden vazgeçti. Tabii belki biri ‘Abi yapma!’ demiş de olabilir.

Bill rolünü başka bir oyuncu canlandıracaktı:

Bill i öldür

Tarantino, Kill Bill öyküsünü yazmaya başladığı andan itibaren Bill rolü için aklındaki isim her zaman Oscar ve Altın Küre’yi elinde tutan oyuncu Warren Beatty olmuştu. Ancak bir sorun vardı, Bill gerçek elde eden usta bir dövüşçüydü ve onu canlandıran karakterin hem dövüş sanatlarına hakim olması hem de bunu seyirciye yansıtması gerekiyordu. Derken evinin adını Kung Fu dizisi ile duyuran, en az Beatty kadar usta bir oyuncu olan David Carradine geldi ve rol Carradine’e teslim edildi.

Daryl Hannah, çok da popüler olmayan bir filmdeki rolü kadroya sayesinde katıldı:

Seride Elle Driver karakterini canlandıran oyuncu Daryl Hannah, Tarantino kursu bir kadroya alındı. Tarantino oyuncu seçimlerinde deneme çekimlerinden bölümleri oyuncuların daha önce canlandırdıkları rollere bakar. Daryl Hannah da 2000 yapımı First Target adlı çok da popüler olmayan bir filmde başrolü canlandırmıştı. Sinemaya takıntısında tutkulu olan Tarantino’nun doğal olarak bu filmi bir şekilde denediği ve Daryl Hannah’ın sonuçlarından Elle Driver için harika bir tabloya karar verdi.

Seride kült dövüş ustalarına pek çok selam var:

Bill i öldür

Kill Bill serisi klasik dövüş filmleriyle asla dalga geçmez, onlardan hoşlanmayanlara bir saygı duruşunda bulunur. Bunu ilk olarak The Bride’ın giydiği eşofmandan anlıyoruz çünkü o eşofmanın aynısı Game of Death kitabı Bruce Lee tarafından giyilmişti. Shaw Brothers Studio logosunda da eski dövüş filmlerine bir selam vardır. En dikkat çekici olan ise bilinen tüm kült dövüş filmlerinde yer almış olan usta oyuncu Sonny Chiba’nın seride kılıç ustası Hattori Hanzo başrolü oynuyor.

İlk filmdeki dövüş sahnesinde tek bir CGI bile kullanılmadı:

https://www.youtube.com/watch?v=Upwg6JMtyCg

Kill Bill serisinin ilk filmindeki en ikonik sahnelerden bir tanesi House of Blue Leaves’de geçen dövüş sahnesidir. Geleneksel sinema tekniklerine bağlı bir yerleşim yeri olan Tarantino, bu sahnede tek bir CGI kullanmayı bile reddet. Sonuç ise uzun yorucu oldu çünkü bu sahnenin iki hafta sonunda planlanırken efekt kullanılmadığı için çekimler tam sekiz hafta sürdü.

Bu sahne hakkında ilginç bir detay daha var. The Bride çiftinin buluşması de yakuzalarla kanlı bir dövüşe başladığında renkler siyah beyaza dönüyor. Maalesef bunun nedeni Tarantino’nun eleştirileri bir sinema tekniği kullanmıyor, sansürden kaçmaya çalışması. Sahnenin her anı oldukça kanlı olduğu için Tarantino filminin yaş sınırına getirilmesini engellemek adına böyle bir taktik izlemiştir.

Uma Thurman az kalsın Tarantino yüzünden ölecekti:

Bill i öldür

Diyoruz işte Tarantino garip adam. İkinci film çekimleri sırasında bir sahnede Uma Thurman’ın araba kullanması zorunlu ama kendisi bir dublör kullanmak istedi. Tarantino ise kendisinin sürerse çok daha etkileyici özelliklerini kullanan oyuncuyu sürücü koltuğuna oturttu. Thurman aracı süremedi, ağaca tosladı, dizleri hasar gördü ve ufak bir beyin taramasını başardı. İkili çekimleri tamamlasalar bile o günden sonra uzun yıllar boyunca Thurman, Tarantino ile geniş bir mesafe koydu.

Seri tek bir Oscar ödülü bile kazanamadı:

Bill i öldür

Quentin Tarantino iki Oscar ödülü kazandı bir senarist ve yöneticilik, serideki oyuncuların her birinin yönetimi ve daha önce ya da daha sonra Oscar ile tanışmış isimler Ancak gelin görün ki dünya çapında bugün bile milyonlarca gezgin olan Kill Bill serisi tek bir Oscar ödülü bile kazanılamadı. Bunun nedeni olarak Akademi’nin bu tür dövüş filmlerine soğuk yaklaşması görülüyor. Tabii ki, iki filmi de farklı organizasyonlardan sayısız ödül kazanmayı başarmıştır.

Kill Bill serisi tam anlamıyla para bastı:

Bill i öldür

Tarantino’nun sihri de burada; İçinde filmler hem buram buram sanat kokuyor hem de gişede başarılı oluyor. İlk Kill Bill filmi 30 milyon dolar çekildi ve gişede 180 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. İkinci film de ilki gibi 30 milyon dolar çekildi ve gişede 150 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. Bu tür bir dövüş filmi için hiç de azımsanmayacak bir rakam.

Sinema dünyası sıra dışı yönetimi Quentin Tarantino imzalı Kill Bill serisi hakkında pek çok özelliği ilk kez bir araya getiren ilginç bilgilerden bahsettik. Tarantino’yu ve Kill Bill serisini oynuyor musunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

İLGİLİ HABER

Son Sahnesine Kadar Nefesinizi Tutup İzleyeceğiniz İntikam Temalı 13 Film

:
https://www.yardbarker.com/entertainment/articles/20_facts_you_might_not_know_about_kill_bill_vol_1_2/s1__35703551

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.