e
sv

Yapay Zeka, Yanlış Kişinin Tutuklanmasına Yol Açtı: Hata, 6 Gün Sonra Fark Edildi

avatar

OyunHaberleri

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

ABD’de yapay zekâ destekli yüz tanıma sistemi kullanan yetkili, yanlış bir sahibi tutukladı.

Yapay zekâ teknolojilerini sağlamanın her alanında aktif bir şekilde kullanmaya başladı. Bazı ülke ve nesliyse yapay zeka, artık insanların çevresi yüzünden tespit etmek için kullanılıyor. Ancak bugün, yapay zekânın bir kişiliği günlerine mâl olan hatasıyla karşınızdayız.

ABD’nin Louisiana organlarındaki organları, bir ölüm vakasında yapay zekanın yanlış sonuç vermesi nedeniyle farklı bir kişiyi tutukladı. Üstelik bu kişi, Louisiana’da yaşamayı bırakıp eyaleti yönetmeyi hiç ziyaret etmemişti.

Yapay zekâ, siyahi insanları birbirinden ayırmakta başarısız oldu:

yüz tanıma

Söz konusu olay, 25 Kasım’da meydana geldi. 28 yaşındaki Randall Reid, Louisiana ile kara bağlantısı bile olmayan Georgia tarihinde göz altına alındı. Reid, eyaletteki temmuz arkadaşı iki farklı ilçede yaşanan soygunlardan sorumlu tutulmuştu.

Reid’in gözaltına alınma nedeniyse yapay zekanın yüz algılama sistemi çalıştırma yanlışn kullanımıdu. Üstelik olay, yapay zekânın siyahi insanlar üzerindeki başarı hakkında da tartışma yarattı. Reid, hırsızı gerçekleştiren hırsızla aynı şekilde siyahiydi.

Ancak iki kişi aslında birbirine hiç benzemiyordu. Soygunu gerçekleştiren kişi Reid’den yaklaşık 20 kilo daha kiloluydu, yüz hatları da farklıydı.

Yetkililer, Reid ve gerçek hırsızlar arasındaki ayrılık ancak kendi gözleriyle üstünlük sağladıktan sonra fark etti. Reid’in serbest bırakılması ise gözaltına alındıktan sonra 6 gün sonra gerçekleşti.

İLGİLİ HABER

Dünyanın En Zengin İnsanları Bir Anda Tüm Servetlerini Kaybedip Evsiz Kalsalar Nasıl Görünürlerdi? Yapay Zekaya Göre Böyle…

:
https://www.dailymail.co.uk/news/article-11593521/Facial-recognition-technology-blamed-mistaken-arrest-Louisiana-purse-snatching-case.html

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.